Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

5 vecí, ktoré treba vidieť a zažiť v Štokholme

„Kráska na vode“, takto niekedy nazývajú svoje mesto obyvatelia Štokholmu. Napriek svoju zachovanému historickému jadru nie je Štokholm žiadne múzeum, ale moderné, dynamické a neustále sa meniace mesto. Jeho príjemná estetika a zmysel pre módu sú legendárne. Dobrý dizajn tu nájdete na každom kroku, i tie najskromnejšie kaviarne investujú do atraktívneho nábytku, strategicky umiestnenej zelene či sofistikovaného osvetlenia a bohato textúrovaných tapiet. Milovníci dobrého jedla rýchlo zistia, že v Štokholme sú na tom správnom mieste. To nie je žiadným prekvapením, keďže svoje ingrediencie čerpajú z mora a poľnohospodárskej pôdy. Gastronomické trendy, objavujúce sa po celom svete, ale i tradičné švédske pokrmy nájdete na každom rohu, pripravené so zameraním na detail. Toto je 5 vecí, ktoré treba zažiť v Štokholme.

Reklama

Kúpanie a kajakovanie sa priamo v meste

Jednou z výhod, ktoré prináša život v meste s teplými letami a prísnymi zákonmi o ochrane životného prostredia je, že sa tam môžete vykúpať priamo v centre. Okrem toho, voda okolo štrnástich ostrovov Štokholmu je tak neuveriteľne čistá, že by ste sa z nej mohli aj napiť. Nie všetky miesta sú však kvôli lodnej doprave celkom bezpečné na plávanie, prinášame vám preto zopár tipov. Norr Mälarstrand na rohu Kungsholmen je jedno z najlepších miest, kde môžete vhupnúť a osviežiť sa. Piesočná pláž na ostrove Långholmen je obzvlášť obľúbenou pre rodiny. Na konci parku pri mestskej radnici objavíte miesto, kde staré kamenné schody klesajú do jazera Mälaren. Zatiaľ čo lode sú skvelým spôsobom, ako sa zoznámiť s mestom, na kajaku sa k nemu dostanete ešte bližšie. Nielenže sa preplavíte popod mosty a z jedného ostrova k druhému, vyhnete sa i často komplikovanej situácii hustej lodnej dopravy. Požičajte si jeden z nich na dve hodiny u Stockholm Adventures, vhodné sú pre menej i viac skúsených kajakárov.

Štokholmský život pod zemou

Stockholm Ghost Walk je jedným z najzaujímavejších spôsobov, ako si prehliadnuť staré mesto Štokholmu (Gamla Stan). Deväťdesiatminútové prehliadky majú na starosti skúsení a zábavní sprievodcovia, sú plné zaujímavých faktov a neuveriteľnej histórie. Samozrejme sa k holým informáciám tu a tam prikresľujú príbehy, avšak to len pridáva na zážitkovosti z prehliadky. Štokholmské metro –  tunnelbana – je domovom najdlhšej galérie sveta. Medzi sto stanicami nájdete viac ako deväťdesiat umeleckých diel, od sôch po mozaiky a meniace sa inštalácie. Všetky z nich sú produktmi kreatívnej práce umelcov zo začiatku päťdesiatych rokov. Ak máte chuť na akčnejší večer, vyskúšajte Trädgården, pre mnohých jeden z najkúlovejších klubov v meste. Nachádzajúc sa pod mostom Södermalm Skanstull, Trädgården je otvorený počas teplých víkendových nocí do tretej ráno. Zavítajte sem radšej skôr, pretože toto miesto má svoje renomé široko-ďaleko.

Zažite coolový Södermalm

Štokholmský Södermalm, známy ako “Söder” alebo “The South Side” sa stal tak modernou a obľúbenou časťou, že je dnes centrom vinylových a vintage obchodov, šumivých barov a skvelých miest na jedenie. Zastavte sa tu na hustú, krémovú horúcu čokoládu a pokojnú atmosféu v Chokladkoppen. Nezabudnite tu ochutnať i cheesecake s bielou čokoládou a pohárom červeného vína, pokojne sa posadiť a len tak pozorovať ľudí okolo. Ak máte skôr chuť na eklektický a tak trochu podivný dizajn, zavítajte do Café String, bývalého obchodu s nábytkom. Dodnes popri skvelému raňajkovému bufetu a malých pokrmov ponúka i varietu výnimočných ručne vyrobených kúsov nábytku. Keď uspokojíte svoje chute na niečo dobré pod zub, vyberte sa za kultúrou. Fotografiska, svetovo preslávené múzeum fotografie, mení svoje výstavy pravidelne. Fotografiska je 5500 metrov štvorcových výstavných priestorov, konferenčných miestností, bistro, galéria, miesto pre podujatia či kaviareň. Nájdete ju v Stadsgården, budove v štýle Art Nouveau, postavenej v roku 1906. Ak ste fanúšikom street foodu, ručne vyrobených šiat či tašiek, pozrite sa i na vonkajší trh Hornstull Marknad.

Švédsky dizajn a móda

Ak je práve dizajn a štýl to, čo vám na Švédsku učarovalo, určite nevynechajte Svenskt Tenn. História tejto firmy siaha do roku 1924, kedy ju založila Estrid Eriscon a o desať rokov neskôr spolu s Josefom Frankom vytvorili elegantný a osobný vzorkový dizajn, ktorý môžete na vlastné oči zažiť. V súčasnosti patrí pod firmu Kjell and Märta Beijer Foundation, ktorá svoj profit investuje do výskumu v oblastiach ako udržateľnosť životného prostredia, genetika, biomedicína a liečivá. Ak milujete módu, určite snívate alebo už v skini máte nejaký kúsok z kolekcie značky Acne. Jej úspech nie je postavený iba na princípoch švédskeho dizajnu; je produktom i šikovných marketingových zručností. Acne bola pôvodne reklamná agentúra, ktorá na jednu zo svojich akcií vyrobila zopár kusov džínsov. Boli tak populárne, že potom vyrobila ďalšie a ďalšie. Dnes je módnou elektrárňou, s predajňami po celom svete. Na Acne studios narazíte na námestí Norrmalmstorg.

Vychutnajte si švédsku tradíciu fika

Jedna z prvých otázok, ktorú by ste zaručene dostali po tom, ak by ste sa niekomu priznali, že žijete vo Švédsku, by bola: “A nie je tam život drahý?” Áno, v mnohých prípadoch je to tak, v jeho hlavnom meste nájdete i mnohé miesta, kde sa najete dobre a relatívne lacno. Fantastické ryby v Nystekt Stromming či mexické pochúťky v La Neta sú toho dôkazom. K švédskej kultúre neoddeliteľne patrí i fika. Aj napriek tomu, že obe susediace krajiny – Fínsko i Nórsko, konzumujú viac kávy na obyvateľa, ani jeden z týchto národov si nevybudoval takú silnú tradíciu pauzy na kávu s priateľmi, ako práve Švédsko. Ku každej šálke silnej kávy patrí i škoricový slimák či sladká a lepkavá čokoládová kladdkaka. Obľúbeným oldskúlovým miestom, kde si môžete vychutnať najjemnejšie pečivo je určite Sturekatten. Odporúčame ochutnať pistáciový koláčik.

Ak chceš super tip na ubytovanie s letenkou, pozri si aktuálnu ponuku našich akciových pobytov v Štokholme.

Lacné letenky do Štokholmu sa dajú rezervovať z Viedne, Budapešti a poľských Katovíc.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore