Nájdeš nás aj na:

Tipy

Medzi riadkami v najkrajších kníhkupectvách na svete

Medzi riadkami v najkrajších kníhkupectvách na svete

Niet nad čas strávený v príjemnom kníhkupectve, len tak sa prehrabávať v knihách, chytať ich do ruky, obdivovať, zapísať si ich na zoznam neprečítaných kníh. Tlmené svetlo lámp a pohodlné kreslá, aby sme mohli nazrieť medzi riadky kníh skôr, ako s nami odídu domov. Kaviareň, koláčik, káva alebo čaj a výhľad z okna. Desiatky žánrov, žánrových hybridov a k tomu tisícky kníh! Staré aj nové. Milujem to tam, kam chodí rád každý knihofil. Toto je môj výber šiestich kníhkupectiev sveta so zaujímavou knižnou dušou a príbehom.

Reklama

Libreria Acqua Alta, Benátky

Gondola utopená v literatúre

Toto kníhkupectvo je podľa mňa svojim spôsobom najkrajšie na svete – filozofiou a prístupom ku knihám, knižkárom a mačkám, ale aj na pohľad. Hoci, niekomu možno pripomína skôr vetešníctvo, mne sa páči najmä tým, aké je neohrabané. Jeho majiteľ, ktorého vraj spoznáte podľa smiešnych gumákov, knihy pravidelne presúva z nižších poličiek do vyšších alebo ich vkladá do priľahlej vane, gondoly či všade tam, kam nepresiakne voda z ulice. Tá by knihy poškodila. Benátske kanály sú nevyspytateľné, sofistikované riešenia pre usporiadanie kníh v tomto kníhkupectve sú preto nevyhnutné.

Acqua Alta je otvorená aj vtedy, keď sa do benátskych ulíc vyleje voda z kanálov a ľuďom, možno až na deti a pár tešivých jednotlivcov, sa príliš nechce čľapkať po kotníky a po kolená vo vode. No čo ak by akýsi vášnivý čitateľ alebo čitateľka potrebovali knihu? Alebo zamilovaný turista pohľadnicu alebo starú fotografiu? Na ulici Calle Lunga Santa Maria Formosa 5176b ich vždy nájdu. Všetky poklady tu strážia túlavé mačky, ktoré tu našli svoje útočisko pred mokrou ulicou. Spokojne sa tu vyvalujú, strážkyne knižnej múdrosti.

Steny kníhkupectva zdobia rôzne na pohľad príťažlivé plagáty a obrazy, mapy a úryvky z kníh. No a potom naďabíte na až poeticky smiešny únikový plán pred požiarom. Dvere vedú priamo do kanála. Bezpečnosť v praxi!

Zdroj fotografie: shutterstock.com / Autor: tichr
Zdroj fotografie: shutterstock.com / Autor: Anamaria Mejia

Livraria Lello, Porto

Portugalský knižný drak

Na pohľad dokonalé miesto s poriadnym nádychom secesie. Z poschodia, na ktoré sa dostanete zakriveným dreveným schodiskom s červenou podlahou, budete mať výhľad na celé kníhkupectvo a jeho zložité stenové panely a stĺpy s tisíckami kníh. Mne tento pohľad pripomína lietajúceho draka. Svetlo do miestností presakuje cez farebné sklá s rastlinnými motívmi a cez strešné okno. Sama budova slúžila na prelome 18. a 19. storočia ako knižnica a obchodík s názvom Chardron. Dnes však nesie meno zakladateľa obchodu s knihami, Josého Lella.

No toto miesto bolo v Portugalsku známe už za Chardrona, predchádzajúceho majiteľa francúzskeho pôvodu. Ernest Chardron sa tu zaslúžil o vydanie takých literárnych skvostov ako sú prvotiny najvýznamnejšieho potugalského spisovateľa realizmu José Maria de Eça de Queirósa. Samotný Émile Zola, významný to francúzsky spisovateľ naturalizmu, ho označil za ešte väčšieho spisovateľa ako bol Flaubert. To je teda poriadna pocta! Keď v roku 1906 kúpil priestory José Lella, o súčasný dizajn sa tu postarali inžinier Xavier Esteves a maliar José Bielman.

Venované kultu kníh

Zaujímavou, no nenápadnou črtou Livraria Lello, ktorým sa vraj inšpirovala aj spisovateľka J. K. Rowlingová, sú bronzové reliéfy literárnych postáv medzi policami. A opodiaľ stojí aj malá kaviarnička, kde si ku knihe môžete dopriať kávu, pohár vína alebo cigaretku. Medzi riadky sa tu musí iste ponárať s potešením, je to dokonale krásne kníhkupectvo, ako z rozprávky!

Navyše, v suteréne Livraria Lello sa pravidelne konajú kultúrne a umelecké podujatia, diskusie a prezentácie na podporu literatúry a umenia. A v miestnosti s názvom Gemma, venovanej kultu kníh, nájdete rozsiahlu zbierku Livraria Lello. Tá pozostáva z dôležitých prvých vydaní, vydaní podpísaných ich autormi a iných vzácnych kníh svetového významu.

Zdroj fotografie: shutterstock.com / Autor: Adam Kurylo
Zdroj fotografie: shutterstock.com / Autor: Fotokon

Bart’s Books, Kalifornia

Knihomil od susedov

Niekedy v roku 1964 nechal Richard Bartinsdale pred svojím domom na rohu ulíc Kanadská a Matilijová v Ojai v Kalifornii zopár kníh, ktoré už nechcel a nepotreboval. Stála vedľa nich kasička pre okoloidúcich, miestnych alebo tých s túlavými topánkami, aby do nej vložili ľubovoľnú sumu za knižku, ktorá ich zaujala. Zo susedskej knižnej burzy sa stalo obrovské kníhkupectvo, za ktorým chodia do Kalifornie knihomilní turisti.

Dnes má kníhkupectvo Bart´s Books na predaj stovky tisíc kníh. Mnohé z nich sú stále dostupné za ľubovoľný peniaz. Na nádvorí Bart´s Book si dnes môžu návštevníci sadnúť už aj do tieňa starej jablone, prečítať si knižku, ktorú si nemôžu dovoliť kúpiť a potom ju pekne vrátiť do poličky, alebo si jednoducho zahrať šach.

Systém cti

Alebo sa len tak prechádzať bludiskom policových skríň s knihami pod holým nebom. Jedna pani sa v ňom vraj stratila a zúfalá kričala o pomoc. Toto kníhkupectvo nazýva samo seba najväčším nezávislým exteriérovým kníhkupectvom v Amerike. A zrejme nás vôbec nezavádza, nepodarilo sa mi totiž vypátrať iné. Najlacnejšie knihy tu vraj stoja 35 centov a lemujú vonkajšiu stenu tejto knižnej oázy, aby si aj bezdomovci a ľudia s finančnými problémami mohli dovoliť čítať. A ak nemajú ani toľko, do kasičky proste hodia ľubovoľnú čiastku. Tie najdrahšie zase stoja niekoľko tisíc dolárov. V útrobách Bartovho kníhkupectva totiž nájdete aj prvé tlačené vydania vzácnych kníh a artové knihy.

Vďaka systému cti, ako Bart nazval ľubovoľné platenie za knihy, sa kníhkupectvo ocitlo aj v jednom z amerických televíznych dokumentárnych seriálov. Z dodávky pred kníhkupectvom televízny štáb sledoval, ako veľmi sú ľudia pri výbere kníh a platení čestní. Tajne predpokladám, že starý pán Bart dbá najmä o komunitu, jej intelekt, vášeň ku knihám a radosť z čítania. Čestnosť k ľuďom a miestam, na ktorých sú k nám prívetiví, sa väčšinou dostaví aj sama, ak už nepríde rovno s nami.

Zdroj fotografie: https://www.facebook.com/BartsBooksOjai/
Zdroj fotografie: https://www.facebook.com/BartsBooksOjai/

Iné kníhkupectvá a ich krásy

Shakespeare & Co, Paríž

Ó, iste, kto by nechcel navštíviť vyše sto rokov staré kníhkupectvo na ľavom brehu parížskej Seiny, kde si po knihy a inšpirácie chodievali literárni velikáni Rousseau, Voltaire či Hemingway. Jediné, čo od tohto miesta odrádza mňa, sú fronty turistov, ktorí pred kníhkupectvom čakajú, aby nahliadli dnu. Nie som si istá, či by som si takto posvätné literárne miesto Paríža vychutnala, ak by mi za chrbtom šušťali tašky, fotoaparáty a tlmené hlasy. Organizujú tu však pravidelné čítania so súčasnými autormi a nedeľnú knižnú šálku čaju a ak je nutné, z útrob kníhkupectva vytiahnu stôl a stoličky navyše, aby sa k davu knihomilov pridali ďalší.

Zdroj fotografie: shutterstock.com / Autor: Christian Bertrand

Polare Maastricht, Maastricht

Polare Maastricht alebo Boekhandel Dominicanen v holandskom Maastrichte zvolil britský denník The Guardian v roku 2008 za najkrajšie kníhkupectvo na svete. Odvtedy mu tento prívlastok pripisujú aj iné médiá a blogy. Tento knižný palác otvorili v roku 2007, no budova, v ktorej sa kníhkupectvo nachádza, slúžila od roku 1294 pôvodne ako dominikánsky kostol. Keď sa koncom 18. storočia zmocnili Holandska počas Francúzskej revolúcie francúzske vojská, budovu natrvalo zatvorili. Bola opustená viac ako 200 rokov. Pár rokov predtým, ako sa jej v roku 2006 chopila miestna architektonická firma Merkx+Girod, sa v nej odkladali bicykle. Za reštaurátorské práce a zachovanie pôvodných prvkov stavby doplnené o minimalizmus knižničného interiéru, získali aj ocenenie Lensvelt Award. Dokonalá atmosféra na zahryznutie sa do medziriadkov kníh!

Zdroj fotografie: shutterstock.com / Autor: Wut_Moppie

Honesty Bookshop, Hay-on-Wye

Drobné waleské mesto Hay-on-Wye je bibliofilným hotspotom v Spojenom kráľovstve. V roku 1988 tu založili desaťdňový literárny festival (Hay festival), ktorý bývalý prezident USA Bill Clinton nazval na začiatku nového milénia Woodstockom mysle. Úzke uličky tu lemuje viac ako 30 kníhkupectiev, najpozoruhodnejšie z nich je to v areáli mestského hradu Norman. Rozpadávajúce sa stredoveké murivo môžete obdivovať spolu s polorozpadnutými, no veru cennými knižnými skvostmi. Výnosy z predaja týchto kníh idú na opravu hradu. Každá kúpa teda prináša pestrosť histórie pre budúce generácie.

Zdroj fotografie: www.bbc.com / Autor: Bronwen Lee/digibron

Zdroj titulnej fotografie: shutterstock.com / Autor: YingHui Liu

Mohlo by vás zaujímať:


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Hore