Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Emirates spustili po 35 rokoch prémiovú ekonomickú triedu a vyzerá výborne!

Emirates spustili po 35 rokoch prémiovú ekonomickú triedu a vyzerá výborne!

Za celých 35 rokov svojej leteckej histórie ponúkala spoločnosť Emirates iba tri triedy cestovania: prvú triedu, biznis triedu a ekonomickú triedu. Toto rozloženie sa však čoskoro zmení, minimálne na niekoľkých atraktívnych leteckých spojeniach. Dubajské aerolinky totiž dnes ukázali vnútro novučičkého Airbusu A380 a prvýkrát sa v ňom nachádza aj trieda Premium Economy. Prináša značný komfort v porovnaní s tradičnou ekonomickou triedou.

Reklama

Emirates odhalili viac z prémiovej ekonomickej triedy prostredníctvom fotografií a videa. Popri novej kabíne letecká spoločnosť vynovila aj ďalšie letecké triedy.

Prémiová ekonomická trieda v rozložení sedadiel 2-4-2

Tak ako sa očakávalo, spoločnosť Emirates sa v prípade Premium Economy rozhodla pre usporiadanie sedadiel 2-4-2. Časť, kde budú sedadlá prémiovej ekonomickej triedy tak bude poskytovať 56 miest na sedenie. Každé sedadlo ponúkne výrazne viac priestoru pre cestujúceho – až 40 palcov od jedného sedadla k ďalšiemu na dĺžku, samotné sedenie má 19,5 palca na šírku. Sedenie je možné sklopiť o osem palcov a na komforte výrazne pridáva aj vyklápateľná opierka na nohy.

Každé sedadlo prirodzene ponúka aj multimediálny zábavný systém dostupný cez 13,3-palcovú obrazovku. Od lakťovej opierky potom možno vysunúť aj špeciálny drevený stolík slúžiaci na palubný servis a tiež laptop. Fotografie tiež ukazujú, že sedadlá majú prístup aj ku klasickým elektrickým zásuvkám.

Nová kabína prémiovej ekonomickej triedy je umiestnená v prednej časti dolnej paluby Airbusu A380. Má dve vyhradené toalety pre 56 cestujúcich.

Nový interiér lietadla prichádza spolu s novým lietadlom Airbus A380 v službách Emirates. Podľa leteckej spoločnosti budú mať novú kabínu aj ďalšie nové modely A380 (celkovo 5), ktoré v najbližšom období postupne pribudnú do flotily Emirates. Staršie modely zatiaľ zostanú v pôvodnom nastavení, vynovenie kabíny sa však zvažuje aj v ich prípade.

Zároveň dubajské aerolinky tiež potvrdili, že niektoré z jej nových Boeingov 777X budú od začiatku dodávok v roku 2023 taktiež obsahovať kabínu s prémiovou ekonomickou triedou.

V nasledujúcich týždňoch spoločnosť Emirates odhalí, kedy a kam nové lietadlo poletí. Už teraz je však jasné, že nový Airbus A380 bude nasadený na rôznych trasách, aby umožnil čo najviac zákazníkom vyskúšať novú triedu cestovania. Stáli zákazníci Emirates budú potom pri zakúpení leteniek môcť bezplatne upgradnúť do novej Premium Economy triedy.

Výborný kompromis medzi ekonomickou a biznis triedou

Premium economy sa v prípade mnohých aeroliniek rýchlo stala kvalitným a udržateľným produktom pre tzv. strednú triedu cestujúcich. Je to pochopiteľné, pretože má značné výhody v porovnaní s bežnou ekonomickou triedou a prináša niektoré prvky, ktoré poznáme len z biznis triedy. V skratke povedané, ak letíte prémiovou ekonomickou triedou – poletíte omnoho komfortnejšie, máte lepšie jedlo, lepšie miesta na sedenie a viac priestoru. To môže byť počas pandémie COVID-19 vhodný produkt aj pre tých, ktorí doposiaľ bežne lietali dlhšie vzdialenosti len klasickou ekonomickou triedou.

Všeobecné výhody Premium Economy

 • viac priestoru na nohy ako v ekonomickej triede
 • možnosť plne vystrieť nohy, prípadne si ich vyložiť na špeciálnu opierku v takom sklone, ktorý cestujúcim umožní komfortnejší spánok
 • sedadlá sú širšie a tiež poskytujú väčší odstup od spolusediaceho
 • väčšia a kvalitnejšia obrazovka pre multimediálny zábavný systém
 • sedadlá Premium Economy sú oddelené od ekonomickej triedy a biznis triedy špeciálnou prepážkou, nepôjde tak len o časť ekonomickej triedy, ako to býva zvykom pri iných aerolinkách
 • palubný servis je bohatší – cestujúci získa iné menu s väčším výberom, klasické taniere a klasický príbor (žiadne plasty) a tiež šampanské pred odletom
 • nalietané míle s Emirates v ekonomickej triede je možné bezplatne použiť na upgrade resp. prechod do prémiovej ekonomickej triedy

Novinky pribudli aj v ostatných triedach

Cestujúci v ekonomickej triede sa dočkajú druhého najvýznamnejšieho vylepšenia – Emirates predstavili nové ergonomicky tvarované sedadlo. Kvalita sedadla je ešte o niečo lepšia ako v prípade nových sedačiek v pripravovanom Boeingu 777X od Emirates.

Podobne ako v prípade Premium Economy aj sedadlá ekonomickej triedy majú 13,3-palcový IFE displej. Majú tiež k dispozícii aj drevený stolík a koženú opierku hlavy.

Po schodoch v zadnej časti kabíny ekonomickej triedy sa dostanete do palubného baru Airbusu A380, ktorý sa tiež dočkal inovácií. Letecká spoločnosť najnovšie nainštalovala kompletne novú podlahu v celej oblasti brau a prestaval aj obklady a ich funkčnosť.

Pred samotným barom sa potom nachádza kabína biznis triedy. Emirates sa rozhodli osviežiť sedadlá v tejto kabíne novými koženými poťahmi vo farbe šampanského. Sedadlá bizhnis triedy si zachovali rozloženie 1-2-1.

V kabíne prvej triedy spoločnosť Emirates vybavila kajuty trochu širšími a vyššími dverami, aby tak zvýšila pohodlie a súkromie cestujúcich. Faceliftom prešli aj sprchy.

Akciové letenky Emirates

Zdroj: SimpleFlying


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
 • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  5/5 - (2 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore