Nájdeš nás aj na:

Novinky

ŽIVÁ KAMERA: Zo Sydney do Amsterdamu. Za hrochmi a gorilami do divočiny

ŽIVÁ KAMERA: Zo Sydney do Amsterdamu. Za hrochmi a gorilami do divočiny

Koronavírus nás všetkých na neurčito obral o ilúzie zo skutočného cestovania. To však ešte nezamená, že nemôžeme cestovať virtuálne, dokonca vidieť aj zvieratá a prírodné úkazy, na ktoré by sme naživo nemali toľko šťastia. Môžeme sa naučiť pozorovať prírodu, vyskúšať svoju dávku trpezlivosti a niečo nové sa naučiť. Nech sa páči, živé kamery sú zapnuté, je len na vás, kam sa vyberiete.

Reklama

Po stopách tancujúcich svetiel v Churchill, Manitoba, Kanada

Polárna žiara, aurora borealis, svetelná šou prírody. Vedeli ste o tom, že tento atmosferický jav nemusí byť len zelenej farby, ale pokojne aj takmer červený, modrý alebo fialový? Všetko to závisí od množstva atmosférických plynov, ktoré sa zrážajú a efekt polárnej žiary spoluvytvárajú. Na niektorých miestach preto natrafíte aj na dvojfarebnú auroru. Niekedy je veľmi ťažké predpokladať, kde sa objaví a akej bude farby, závisí to od mnohých faktorov.

Čo však vieme určite, je, že sa drží najmä okolo pólov, najviditeľnejšia býva neskoro v zime počas poriadnej arktickej tmy a jasnej oblohy, alebo skoro na jar. Ešte stále ju dosť možne zahliadnete aj tu na severe v Churchill, v provincii Manitoba v Kanade prostredníctvom live streamu. Live stream vám poslúži ako kulisa, ktorá v istú hodinu možno milo prekvapí. Je to jedno z najlepších miest na svete, kde sa dá auroru borealis, teda tú, ktorá sa vyskytuje na severnej pologuli, pozorovať. Pozrite si aj video nižšie, uvidíte, ako krásne dokáže polárna žiara tancovať na kanadskej oblohe v Churchill.

Zoči-voči africkému slonovi, Sloní park Tembe, Južná Afrika

Pamätám si, ako mi kolegovia v Keni vraveli, že stretnutie s africkým slonom môže byť osudné. Majú veľké kly a sú agresívnejšie ako tie, ktoré som stretla v Ázii. Neviem, či je to pravda, nakoniec som šťastie na afrického slona nemala. Možno budete mať vy, vďaka webkamere v Sloňom parku Tembe v Juhoafrickej republike na hraniciach s Mozambikom. Majte zapnutý zvuk a nestrácajte trpezlivosť, môže trvať hodiny, kým uvidíte slona. No okrem nich žijú v tomto parku aj impaly (druh antilopy), leopardy, nyaly, prasiatka bradavičnaté a desiatky druhov vtákov.

Ak si necháte túto web kameru ako kulisu, budete počuť chrochtanie, vrčanie, cvrlikanie a všelijaké iné zvuky. Kamera je pohyblivá, od húštiny sa presúva až k napájadlu Mahlesela Pan, tam určite na nejakého tvora natrafíte. Veľa šťastia.

  • MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Chcem nazrieť do iného kúta africkej divočiny prostredníctvom webkamier. Je ich osem a nájdem ich TU.

U protinožcov v Sydney, Austrália

Pozrite si živý prenos z prístavu v Sydney. V panoramatickom zábere uvidíte Opera House, ktorej stavbu dokončili v roku 1973 aj prístavný most, ktorý spája centrum mesta s jeho okolitými štvrťami smerom na sever. Zazriete aj Circular Quay, kde sa Briti údajne prvýkrát v roku 1788 vylodili v Austrálii aj historickú štvrť The Rocks.

Zálivom Port Jackson prejdú denne desiatky lodí a most, tepna mesta, je stále plný dopravných prostriedkov smerujúcich dnu i von. Pätnásťhodinový živý prenos zo Sydney si v jeho skrátenej 16 a polminútovej verzii môžete pozrieť aj na Youtube alebo rovno pod týmto textom. Odkedy sa rozvidnie, až kým sa zotmie.

Osvieženie pri fontáne na diaľku, Rím, Taliansko

Fontána di Trevi v Ríme je pravdepodobne najznámejšia fontána na svete. Toto majstrovské barokové dielo umeleckých velikánov Berniniho, Panniniho a Salviho vyobrazujúceho Neptúna, ktorý má po svojej pravici a ľavici v trblietajúcej sa vode dva krásne mohutné kone v súboji s človekom, je väčšinu dní v roku obklopené desiatkami turistov. Chodia tam hádzať mince a špehovať Neptúna. Podľa dobre známej legendy totiž ten, kto do Trevi hodí čo i len cent, v budúcnosti Rím, večné mesto, znova navštívi.

Dnes je tam pre celonárodný blackout pre pandémiu koronavírusu – ticho a prázdno. Neptún osamel. Zapnite si live stream od fontány, je to až zvláštne relaxačné. Sem-tam sa okolo nej mihnú akýsi ľudia v rúškach alebo ktosi otvorí okno a pozerá z neho chvíľu von. Možno práve na Neptúna a jeho kone, ako slobodne stoja vonku vo fontáne, zatiaľ čo my, živí ľudia, nebohovia, sme zavretí medzi štyrmi stenami.

Uvelebiť sa v hniezde Orliaka bielohlavého, Iowa, USA

Nemusíte byť vtáčím odborníkom, aby ste si vychutnali zábery z hniezda Orliaka bielohlavého v reálnom čase. Môžete sledovať ich celodennú rutinu, kamera je zapnutá aj v noci. Usadili sa v korunách bielych dubov na súkromnom pozemku neďaleko mesta Decorah v americkej Iowe. Samičke orliaka v tomto hniezde sa nedávno narodili dvaja malí potomkovia, budete sa teda mať na čo pozerať. Čím sa tieto majestátne tvory živia? Rybami, inými vtákmi, zajacmi, veveričkami, vačicami či čímkoľvek mŕtvym, od pižmoňov až po ryby. Niečo z toho orlia matka iste prinesie aj mladým do hniezda.

Pri mori v strednej Dalmácii, Hvar, Chorvátsko

Hoci nám live stream z chorvátskeho ostrova Hvar, jedného z najobľúbenejších dovolenkových destinácií, neukáže, aké galérie, trhy a kaviarničky skrývajú tunajšie zašité uličky a starobylé časti rovnomenného mesta, či kde treba odbočiť, aby ste sa dostali k opusteným plážam a zátokám, ponúka fajn výhľad na ostrov v čase pandémie koronavírusu. Sotva kedy ním prejde nejaké auto alebo cyklista, lode kotvia v prístave a nehýbu sa, iba ak pod nátlakom jemných morských vĺn.

Live streamu dominujú typické červené strechy, biele domy a modrá – farba mora a horizontu. Prejsť sa tak po miestnych levandulových poliach a cítiť cestou na skútri morský vietor vo vlasoch, nuž možno na jeseň alebo na budúci rok. Zatiaľ však takto, cez kameru.

Najrušnejšia križovatka z vtáčej perspektívy Shibuya, Tokio, Japonsko

Zavítajte z obývačky do jedného z najrušnejších miest na svete, do Tokia. Priamo v jeho centre natrafíte na Shibuya-ku, mestskú časť, ktorá je domovom rovno dvoch najrušnejších železničných staníc na svete, Shinjuku a Shibuya. Shibuya je tiež názvom nákupného centra, ale čo zaujíma viac nás aj vraj najrušnejšej križovatky na svete. Na prvý pohľad to vyzerá ako obyčajná cesta spájajúca štyri ulice s príliš veľa prechodmi prechodcov, no live stream priamo z miesta vám ukáže, že to nie je tak úplne pravda. Hoci, pre pandémiu koronavírusu je Shibuya o čosi menej rušnejšia ako za bežných okolností.

Schovávačka s gorilami, Grace Center, Demokratická republika Kongo

Nahliadnite do sveta 300 nížinatých goríl prostredníctvom webkamery Centra GRACE, ktoré v Demokratickej republike Kongo bojuje o ich prežitie. Centrum sa nachádza v odľahlej oblasti neďaleko prírodnej rezervácie Tayna, prírodného biotopu goríl nížinatých. Na tomto mieste zostalo už len osem percent ich pôvodnej populácie. Vedeli ste o tom, že tieto gorily, známe aj ako Grauerove gorily, sú najväčšie zo všetkých primátov na svete? Ani ja som to nevedela. Zdieľame s nimi až 98 % nášho genetického kódu a napriek tomu ich hlúpo ohrozujeme.

Z takmer 17 tisíc všetkých jedincov týchto goríl sme za približne 20 rokov vyhubili až 77 percent. Ostalo ich menej ako štyritisíc. Vyhynutie im hrozí za menej ako desať rokov. Predtým, ako ich budete hľadať na obrazovke počítača vďaka živej kamere, prečítajte si o nich niečo viac tu, pomôct im môžete aj adopciou na diaľku. Prezradím vám, že za ich vymieranie môžu aj naše mobilné telefóny, drahé kovy a ozbrojené konflikty.

Na námestí v Amsterdame, Holandsko

Iste, našlo by sa aj krajšie miesto ako je Námestie Dam na pozorovanie života v Amsterdame, ktorý teraz pod ťarchou koronavírusu spomalil rovnako ako desiatky ďalších európskych metropol. Ak vydržíte pri pozorovaní námestia pohyblivou kamerou aspoň pár minút, natrafíte okrem kráľovského paláca, v ktorom nik nebýva, Amsterdamčanov na bicykloch, so psami či len tak kráčajúc, aj na vraj kontroverzný falický pamätník – spomienku na holandských vojakov, ktorí padli v druhej svetovej vojne.

Od paláca vľavo, ešte skôr, ako by ste prešli prechodom pre chodcov na druhú stranu cesty, sa nachádza Múzeum Madame Tussauds s významnou zbierkou voskových figurín. Keby ste sa od paláca vydali vpravo, o pár minút dorazíte na hlavnú stanicu.

Dolu Niagarskými vodopádmi, Kanada, USA

Všetky vyhliadkové miesta a turistické zariadenia, na kanandskej i americkej strane Niagarských vodopádov, sú pre krízu s koronavírusom uzavreté. Tisícky rokov staré vodopády odpočívajú od tých 10 miliónov turistov, ktorí ich ročne navštívia. Môžete si ich však pozrieť vďaka živej webkamere hotela Hilton Fallsview v Ontáriu, rovno z vtáčej perspektívy. Pozor na čas, kedy sa rozhodnete na vodopády pozerať, virtuálne sa totiž ocitnete v čase -6 hodín.

Za hrochmi, zebrami a leopardmi, Mpala Research Centre, Centrálna Keňa

Výskumné centrum Mpala sa nachádza v centrálnej vysočine, je živým laboratóriom s rozlohou 48 000 hektárov. Chodia sem vedci a výskumníci z celého sveta! Vďaka jednej z ich kamier, ktorá je namierená na jednu z umelo vytvorených vodných nádrží, zapnutá je 24 hodín sedem dní v týždni, môžete sledovať hrochy, leopardy, zebry a rôzne druhy vtáctva, ktoré sa sem chodia napájať, odpočívať aj kúpať.

Prečítajte si aj:


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Hore