Nájdeš nás aj na:

Novinky

Do SND, SNG aj na koncert z obývačky. Slovensko ponúka umenie online

Do SND, SNG aj na koncert z obývačky. Slovensko ponúka umenie online

Vzhľadom na zdravotné riziká spojené s koronavírusom sa až do odvolania nedostaneme do slovenských divadiel či galérií. To však neznamená, že si ich predstavenia, obrazy alebo iné umenie nemôžeme pozrieť online. Za kultúrou môžeme ísť aj virtuálne – z pohodlia domova a bez rúška. Toto je krátky prehľad slovenských kultúrnych inštitúcií, ktoré sa riadia heslom #spolutodokazeme a svoje umenie nám ponúkli prostredníctvom internetu.

Reklama

DIVADLO ONLINE

SND Doma

Slovenské národné divadlo oslavuje tento rok svoje sté narodeniny. A hoci okolnosti mu práve neprajú, v SND sa rozhodli preniesť svoj program k divákom domov, nazvali ho SND Doma. Okrem divadelných predstavení ako sú takmer štvorhodinový Bratia Karamazovci od Dostojevského či Leni, pôvodne slovenská hra o dvornej režisérke Adolfa Hitlera, nájdete v tomto programe aj ranné rozcvičky s Baletom SND či zaujímavé podcasty.

Rozcvičky so sólistami baletu stoja za to, odporúčame tú s Violou Mariner či  s Annou Vágnerovou a Raphaelom Schusterom vo dvojici. Na webovej stránke 100.snd.sk alebo na ich Youtube kanáli nájdete tiež edukačné videá a záznamy z diskusií pod názvom Maturita s činohrou, v sekcii Malá denná hudba zase hudobné interpretácie orchestra Opery SND, napríklad krátky fanfárový koncert alebo Šostakovičovo Prelúdium. Tých, ktorí majú radšej poéziu a prednes, poteší sekcia Káva s činohrou, no v SND nezabudli ani na najmenších, Monika Hilmerová aj Táňa Pauhofová deťom prečítajú rozprávky. Nájdeme ich v sekcii Rozprávky s činohrou.

Aby sme nezabudli, neopomeňte sekciu článkov, ktoré si pre nás SND pripravilo pri príležitosti svojho stého výročia. Dozvieme sa čo to o zlatej ére činohry, o slovenskej scénografii aj o legendách, akou bol nepochybne aj Jozef Kroner. A čo bude s divadlom o ďalších sto rokov?

Z archívu Divadla Jonáša Záborského

Aj Divadlo Jonáša Záborského v Prešove vám ponúka možnosť pozrieť si niektoré divadelné predstavenia z jeho repertoáru online. Ide o tie, ktoré už majú po derniére a sú zaradené do divadelného archívu. Na Youtube kanáli tohto prešovského divadla sú zverejnené napríklad predstavenia Lakomec či Seňora, muzikál Sherlock Holmes alebo rozprávky Snehová kráľovná a Malá čarodejnica.

Divadelné pondelky Divadla Andreja Bagara

Nitrinske Divadlo Andreja Bagara pripravilo pre svojich fanúšikov takzvané divadelné pondelky. Na 24 hodín zverejnia na svojom Youtube kanáli jedno predstavenie zo svojho repertorára. Navyše, divadelní herci z Nitry si pre tých najmenších pripravili aj cyklus čítaných rozprávok, napríklad o Jankovi a Marienke, O škaredom káčatku či O psíkovi a mačičke.

LA KOMIKA

Režisér a autor Karol Vosátko stojí za tvorbou mnohých známych divadelných hier ako napríklad English is Easy, Csaba is dead či aktuálnej hry MATRIX. Filozofiou divadla LA KOMIKA je spracúvať na javisku aktuálne témy so silnou spoločenskou závažnosťou. V divadle môžete zazrieť Karin Haydu, Miroslava Nogu či Mirku Partlovú. Ako píše divadlo LA KOMIKA na svojom webe: „Chýbate nám! Preto robíme všetko, aby sme boli s vami. Buďte aj Vy s nami a stretnime online kdekoľvek na Slovensku a vo svete!“ Takže nohy na stôl, čaj do ruky a začíname!

Vychutnajte si slovenskú dramatickú tvorbu online.

Bratislavské bábkové divadlo: Rozprávky spod rúška

Bratislavské bábkové divadlo kladie dôraz na vysokú umeleckú a ľudskú úroveň zároveň. Na jeho doskách zažijete poctivé komedianstvo, aké predvádzali starí kočovní bábkari. Múdrosť rozprávok, radosť z hry a celospoločenské problémy sú vdýchnuté hlavným postavám obľúbených divadelných hier. Bábkari v dychberúcich hrách radi provokujú aj inšpirujú. Veľmi neradi na istý čas zatvorili svoje brány, a preto prišli s dočasným riešením pre všetkých – nahrávky divadelných hier online pod heslom Bábkač online! Obývačky či kuchyne bábkohercov sa premieňajú na kulisy pre cyklus čítania a improvizovaného bábkového divadla pod názvom Rozprávky spod rúška. Každý deň o 18:00 sa prihovorí deťom herec či herečka s príbehom z obľúbenej knižky.

Vetráme so Slovenským komorným divadlom

Aj Slovenské komorné divadlo v Martine sa rozhodlo spríjemniť vám obdobie sprísnených opatrení a karantén predstaveniami zo svojho repertoáru. Inscenácie budú Martinčania zo svojho archívu sprístupňovať divákom pravidelne pod heslom Vetráme, každú stredu a sobotu počnúc 1. aprílom. Link s online inscenáciou zverejnia vždy večer v deň predstavenia na svojom Facebooku.

Zdroj foto: FB Slovenského komorného divadla Martin

GALÉRIE ONLINE

Slovenká náhradná galéria

Hoci Slovenská národná galéria (SNG) musela pred nami dočasne zatvoriť svoje dvere, otvorila nám aspoň tie virtuálne, a tak si môžeme pozrieť jej výstavné priestory online. Túto je internetovú podobu nazvali Slovenská náhradná galéria. Okrem online zbierok umenia a virtuálnych exkurzií prináša SNG do našich obývačiek aj rôzne videá a rozhovory o umení, ale aj zaujímavosti zo sveta umenia. Na svojich sociálnych sieťach Facebook a Instagram si jej zamestnanci pripravili aj kreaktívne návody a hry pre deti, aby im dlhé chvíle doma ušli rýchlejšie a najmä veselšie.

K SNG už neodmysliteľne patrí aj Profesor Škrečok, ktorí vás aj deti zoznámi prostredníctvom série krátkych animovaných videí so slovenskými aj svetovými umeleckými osobnosťami.

Viete, ako si doma skonštruovať geometrickú konštrukciu hyperboloidu? Je to skvelý spôsob, ako naučiť deti rozlišovať a pomenúvať základné geometrické tvary a objekty.

Viete o tom, že súčasťou Slovenskej národnej galérie je aj Schaubmarov mlyn? Stiahnite a vytlačte si spoločenskú hru z tohto mlyna, ktorú vytvoril umelec Viliam Slaminka. Kocku a panáčikov doma iste nájdete. V Schaubmarovom mlyne vás teraz čaká aj online výstava diel najmä súčasných slovenských umelkýň a umelcov. Hlavnou témou je divoká príroda.

ČÍTANIE (NIELEN) PRE DETI ONLINE

Martinus: Prečítam ti rozprávku

Snáď najobľúbenejšie kníhkupectvo na Slovensku, kníkupectvo Martinus, sa rozhodlo pripraviť si pre rodičov a ich deti čítanie rozprávok z pier známych osobností. Vôbec prvú rozprávku čítala deťom na Youtube kanáli Martinusu v nedeľu 15. marca herečka a stand-up komička Lujza Garajová-Schrameková, neskôr sa k nej pridali Patrícia Jarjabková, Eva Pavlíková, Miroslav Noga, Ady Hajdu, Ludwig Bagin či Juraj Kemka.

S podobnou aktivitou prišla aj herečka Zuzana Fialová, ktorá číta deťom večer rozprávky na svojom Instagramovom profile.

Jobusov Karanténniček

Branislav Jobus, spevák, hudobník a autor, sa preslávil svojimi knihami pre deti. Jeho prvotinou bola kniha Láskavé rozprávky, ktoré sa dočkali aj druhého dielu a dokonca i audio verzie. V animovanej podobe vyšla jeho kniha kriminálnych rozprávok Komisár Mrodge. Okrem toho stojí Branislav Robus za hudobným festivalom Vrbovské vetry a niekoľkými hudobnými skupinami – Chrbáti, Vrbovskí víťazi a Abusus. Nedá sa zaprieť, že Branislav vie, čo sa deťom páči. Svoj talent sa rozhodol využiť aj v čase zatvorených škôlok a škôl. Deťom číta zo svojej knihy každý deň pred obedom o 11:00 prostredníctvom videa na svojej facebookovej stránke. Čitateľský cyklus z pohodlia domova nazval výstižne – Jobusov Karanténniček.

Zdroj foto: FB Branislav Jobus

KONCERTY ONLINE

Slovenská filharmónia u vás doma

Keďže sa aktuálne nemôžete vybrať do krásnej bratislavskej Reduty, rozhodla sa prísť k vám domov. Na poriadnu dávku kultúry je vždy čas. Teraz sa k nej dostanete online vďaka hudobnému archívu Slovenskej filharmónie. „Záznamy vybraných koncertov sprostredkovávame prostredníctvom modernej digitálnej koncertnej siene od roku 2008. V týchto dňoch vás do nej pozývame!“

K dispozícii majú poslucháči, respektíve diváci, takmer 400 záznamov z koncertov. Slovenská filharmónia zohľadnila i potreby rodičov a učiteľov detí, ktorí kvôli globálnej pandémii ostávajú pri dištančnom vyučovaní. Archív bol rozdelený do niekoľkých žánrov a vedenie filharmónie pripravilo i špeciálny časový rozvrh zverejňovania koncertov.

Vytvorené sú tieto sekcie:

 • Filharmonická škôlka – špeciálne pre rodičov a deti
 • Hudobné akadémie – výchovné koncerty pre základné umelecké i základné školy
 • Symfonické koncerty – nielen pre milovníkov zborového umenia
 • Komorné koncerty – alternatívne typy koncertov
 • Organové koncerty

Do sekcií pribúdajú nové záznamy vždy v určitých časoch. Program je prispôsobený pre rôzne vekové kategórie. Dostupný je preto napríklad aj na Facebooku, Twitteri a Instagrame. „Želáme všetkým priaznivcom hudobného umenia a – samozrejme nielen im, aby sme spoločne zvládli súčasnú náročnú situáciu vo fyzickom zdraví, a vďaka nášmu aktuálnemu online programu i v dobrej psychickej kondícii,“ píše sa na webovej stránke Slovenskej filharmónie.

Gaučové koncerty

Ako reakcia na krízovú situáciu v súvislosti s koronavírusom vznikla 13. marca iniciatíva s názvom Aby kultúra žila. Zakladateľmi iniciatívy sú Peter Konečný (fotograf, hudobník), Zuzana Suchová (fundraising konzultant), Michal Švihra (spoluzakladateľ vstupenkovej platformy Tootoot.fm) a Ondrej Geče (vydavateľstvo Slnko records). Cieľom iniciatívy je pomôcť umelcom v núdzi preklenúť najnáročnejšie obdobie, ktoré pre mnohých z nich znamená existenčný problém.

Na webe iniciatívy sú pravidelne pridávané online koncerty rôznych umelcov, ktoré si môžete pozrieť priamo z obývačky. Online už vystúpili napríklad Damian Eastwood, Sisa Féher či Robo Opatovský. V najbližších dňoch má pod krídlami iniciatívy Aby kultúra žila vzniknúť aj virtuálny festival, ktorého sa fanúšikovia hudby môžu zúčastniť v bezpečí domova. Podporiť umenie a iniciatívu môžete zakúpením pamätných vstupeniek.

Zdroj foto: abykulturazila.sk

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
 • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
 • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  5/5 - (2 votes)
Komentáre

Milujeme cestovanie a písanie. A tak sme to spojili a už roky vám na Pelipeckách prinášame články, cestopisy a reportáže o tom, ako šikovne precestovať celý svet. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka a Roland, ale sem-tam napíšu niečo aj naši kolegovia z Pelikána.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Vstup do Česka: od 27. decembra je povinný PCR test pre cudzincov https://t.co/fDf8fLA2K2 #novinky3 hodiny dozadu
Pri ceste do Švédska už zaočkovaní turisti nemusia predložiť negatívny test https://t.co/KxvBBRtlQd #letenky4 hodiny dozadu
PONUKA DŇA: Valentínsky Zanzibar s letenkami, 4*hotelom a polpenziou za 1502€ https://t.co/gc9CbCkPAG #dovolenky7 hodín dozadu
6 vecí, ktoré treba zažiť na ostrove Maurícius a TOP letenky od 489€! https://t.co/H4oVIGcaqG #cestopisy9 hodín dozadu
Najkomfortnejšia letenka do New Yorku: leť s Austrian Airlines od 309€! (aj leto 2022) https://t.co/dNcHYSIryV #letenky10 hodín dozadu
S luxusnými Etihad Airways za luxusné ceny: Seychely, Maldivy aj Phuket od 459€ https://t.co/HQk5bcYXr3 #letenky10 hodín dozadu
Indonézia bude mať nové hlavné mesto. Jeho zriadenie bude stáť miliardy dolárov https://t.co/c470lRausq #novinky10 hodín dozadu
Od 19. januára sa rušia kapacitné obmedzenia pre hotely a reštaurácie. Fungovať môžu v OTP alebo OP+ režime https://t.co/hnVf6AZOW3 #dovolenky11 hodín dozadu
Spojené arabské emiráty majú od januára kratší pracovný týždeň. Čo sa tým mení? https://t.co/N7rKG6wZOl #novinky11 hodín dozadu
Letuška Emirates je opäť na vrchole najvyššej budovy sveta. Tentokrát ju pozdraví Airbus A380! https://t.co/XtpGHWcf91 #novinky11 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore