Nájdeš nás aj na:

Novinky

Znečistený Mount Everest: Nový zákaz jednorazových plastov

Znečistený Mount Everest: Nový zákaz jednorazových plastov

Za posledné roky sa na najvyššej hore sveta stalo niekoľko neželaných či tragických udalostí spojených predovšetkým s preľudnením. Nielen nadmerný odpad, ale i smrteľné úrazy doviedli nepálsku vládu k prísnejším predpisom.

Horolezci so skúsenosťami a bez plastov

V auguste vláda oznámila svoje prvé plány, ktoré by mali zvýšiť priemernú cenu za výstup na horu z 11 tisíc dolárov na osobu na 35 tisíc dolárov. Okrem toho by mal mať horolezec na konte už nejaký nepálsky vrch vo výške minimálne 6 500 metrov. Turisti musia byť sprevádzaný nepálskym sprievodcom a poskytnúť certifikát zdravia a fyzickej zdatnosti. Len za týchto okolností dostanú oficiálne povolenie na výstup. Tento rok vydala vláda 381 povolení, čo sa zrejme prejavilo aj nebezpečnými “zápachami” na horách.

Po novom chcú úradníci navyše zakázať horolezcom v okolí Mount Everestu používať jednorazové plasty. Táto regulácia by mala vstúpiť do platnosti už v januári 2020. Zákaz plastov sa má uzákoniť v celom regióne Khumbu v Nepále, do ktorého patrí aj Mount Everest a jeho základné tábory.

Žiadne nealkoholické nápoje, iba voda

Obmedziť by sa mal predaj nealkoholických nápojov i ich prinášanie do okolia kempov, ako aj iné plastové predmety na jedno použitie, tenšie ako 0,03 milimetra. Plastové fľaše s vodou zakázané nebudú.

Vláda ešte nerozhodla o tom, ako bude porušenie nových pravidiel trestať. Pri počte asi 150 tisíc turistov ročne a 11 ton nedávno vyzbieraného odpadu je však nutné konať.

Prečítaj si tiež:

Mount Everest nie je len pre horolezcov. Vydaj sa do Himalájí!

zdroj informácií: cntraveler.com, travelandleisure.com

Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Maldivy s 5* Qatar Airways za 529€ UŽ LEN DNES: https://t.co/2ttRHTQGO32 hodiny dozadu
Kanada za 369€! OMG, ideme: https://t.co/nsCuM3ZswT2 hodiny dozadu
Bol(a) si už v Strednej Amerike? Kúp si letenky do Guatemaly alebo Belize od 489€! https://t.co/28JqRpRdDM2 hodiny dozadu
Phuket za 539€ z Viedne! https://t.co/Jm7M2UKvJc5 hodín dozadu
ARGENTÍNA: Leť do Buenos Aires za 549€ https://t.co/yoLyOEvgt06 hodín dozadu
LETENKA DŇA: Bangkok v hlavnej sezóne za 399 EUR https://t.co/i45ynt354921 hodín dozadu
PONUKA DŇA: Letenky + hotel + víza zadarmo. Kam? No predsa do Petrohradu: https://t.co/ZVYSlemjsf22 hodín dozadu
Výpredaj Ryanair: Letenky z Bratislavy od 15€ https://t.co/iMSfh3lrL61 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore