Nájdeš nás aj na:

Novinky

Mexiko má nové pravidlá: Turisti môžu byť pokutovaní za fajčenie na verejnosti

Krajina zaviedla jeden z najprísnejších zákonov proti tabaku na svete, ktorý zakazuje fajčenie na všetkých vnútorných a vonkajších verejných priestranstvách. Mexiko úplne zakázalo fajčenie cigariet na všetkých verejných miestach vrátane hotelov a pláží.

Reklama

Predtým sa zákaz fajčenia vzťahoval len na verejnú dopravu, bary, pracoviská a reštaurácie. Avšak od 15. januára 2023 vláda rozšírila legislatívu na priestranstvá, ako sú hotely, letoviská, pláže a parky. Jedinými legálnymi miestami na fajčenie tabaku sú súkromné priestory.

Krajina má v súčasnosti jeden z najprísnejších fajčiarskych zákonov na svete. Turistom fajčiacich na verejnosti, hrozí podľa agentúry Reuters pokuta od 46 až 277 eur. Tí, ktorí odmietnu rešpektovať zákaz môže byť dokonca uložený trest odňatia slobody na 36 hodín.

cigareta

Sprísnili sa aj predpisy týkajúce sa elektronických cigariet a vaporizérov. Tieto zariadenia sa v Mexiku nesmú dovážať, predávať ani používať na verejných priestranstvách.

Kde inde sú platné zákony zakazujúce fajčenie?

Mexiko nie je jedinou krajinou s prísnymi pravidlami týkajúcich sa fajčenia. Írsko, Grécko, Maďarsko a Malta už podobné obmedzenia zaviedli.

Kostarika minulý rok zakázala fajčenie na všetkých verejných priestranstvách, vrátane barov, reštaurácií a autobusových zastávok.

Mestá, ako napríklad Barcelona, zakázali fajčenie na plážach, aby zabránili odhadzovaniu cigaretových ohorkov. 1. júla minulého roka zaviedlo viac ako 100 z 3 514 pláží zákaz fajčenia, medzi ne patria aj slávna Costa del Sol a pláže na Baleárskych ostrovoch.

costa del sol

Ktoré krajiny majú prísne zákony pre elektronické cigarety?

Existujú aj destinácie s prísnymi pravidlami pre vaporizéry a elektronické cigarety. Používanie vaporizéru na verejných priestranstvách je nezákonné v Kolumbii a Iráne. V Turecku je zakázané kúpiť si elektronickú cigaretu. Za držbu elektronickej cigarety v Singapure vám hrozí pokuta až 1395 EUR.

V Austrálii musíš mať na elektronické cigarety obsahujúce nikotín lekársky predpis. Niektoré štáty dokonca udeľujú tresty odňatia slobody za dovoz elektronickej cigarety s obsahom nikotínu.

fajcenie vaporizeru

Krajiny vrátane Argentíny, Brazílie a Nepálu elektronické cigarety a vaporizéry zakázali úplne. V Katare vaporizéry zakázané od roku 2014 a za porušenie zákona ti hrozí pokuta až do výšky 2 467 eur alebo tri mesiace väzenia.

Turistom, ktorí používajú e-cigarety v Thajsku, tiež hrozí až 10 rokov väzenia alebo pokuta 30 000 bahtov (836 EUR).

Zdroj: Euronews

Akciové letenky do Cancúnu na sezónu


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Dominika pochádza z Bratislavy a je absolventkou fakulty masmediálnej komunikácie. Počas štúdia si vyskúšala prácu v niekoľkých online redakciách zameraných na šport, hudbu, životný štýl a cestovanie. Zúčastnila sa marketingovej a novinárskej stáže v Portugalsku. Za svoje vysnívané destinácie považuje Juhovýchodnú Áziu, Kanadu, Nový Zéland, Austráliu, Indiu......a vlastne všetky. Riadi sa heslom: „Cestovať znamená žiť.“

Hore