Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Mexiko a 5 tipov redakcie na romantickú dovolenku

Mexiko a 5 tipov redakcie na romantickú dovolenku

Zažite romantickú dovolenku plnú exotiky. Prinášame 5 tipov na najromantickejšie miesta východného Mexika pre dobrodruhov a pôžitkárov. 

Reklama

1. Tulum – mesto rytmov a chutí 

Zabudnite na preplnené pláže Cancúnu a vyberte sa do mestečka plného rytmov, chutí a histórie. Vďaka skvelej polohe neďaleko letiska je Tulum ideálnym východiskom na výlety v okolí. 

Tipy, ako stráviť romantický pobyt v Tulume

Nestrácajte čas riešením dopravy a požičajte si bicykle! Romantika na kolesách je v Tulume módnym hitom, môžete tak prebrázdiť menej známe miesta, ušetríte na taxíkoch a užijete si veľa slobody a flexibility. Navyše, požičovne v Tulume sú lacné a nájdete ich na každom rohu. 

Vyberte sa do hotelovej časti Tulumu a obdivujte nápaditú architektúru miestnych podnikov. Vychutnajte si osviežujúci drink na hojdačke u Matcha Mama a doprajte si zmrzlinu pri štýlovom minivane I Scream.

Odfoťte sa pri majestátnej rezbe Ven a La Luz, ktorú nájdete pred vchodom hotelu Ahau Tulum. Tvorba Daniela Poppera symbolizuje spojenie s prírodou a zaujme každého fanúšika kreslenej rozprávky Moana. 

Vyberte sa do jednej z miestnych cenotes a osviežte sa po horúcom dni strávenom na pláži. Najznámejšie cenotes v okolí sú Grand cenote a cenote Calavera, miestni však obľúbujú aj menej preplnené jaskyne Casa a Azul. 

Či už túžite po dovolenke v luxusnom rezorte alebo hľadáte tajnú pláž, ktorú poznajú len domáci, v Tulume si prídete na svoje. Veľmi obľúbená je Playa Paraiso, pre pokojnejšie duše odporúčame romantický západ slnka z Playa Ruinas alebo z Las Palmas

2. Sian Kaʼan – nespútaná divočina 

Požičajte si na deň auto a vyberte sa do čarovnej prírodnej rezervácie Sian Kaʼan. Chránená oblasť sa nachádza neďaleko Tulumu a patrí na zoznam Svetového dedičstva UNESCO. Pripravte sa na skutočnú exotiku, domáci vám naservírujú čerstvý úlovok z mora a vezmú vás na plavbu snov.

Počas dňa v Sian Kaʼan si užijete šnorchlovanie, sledovanie vtáčich ostrovov, ale aj vytúžený oddych s kokosom v ruke. Sian Kaʼan znamená v preklade z mayského jazyka „brána do nebies“, očarí všetky dobrodružné a romantické duše. Počas výletu môžete zbadať exotickú zver, žijú tu pumy, plameniaky a krokodíly číhajúce v kríkoch. 

3. Cenotes – osvieženie na každom rohu 

Yucatán sa pýši hneď niekoľkými prírodnými úkazmi. Cenotes sú podzemné jasykne s priezračnou dažďovou vodou. Po horúcom dni strávenom na pláži nie je nič lepšie, ako potápanie sa v sviežich cenotes. Ak nie ste nadšencami adrenalínu, vydajte sa pozorovať mexickú flóru a faunu.

Počas prechádzky možno stretnete chameleóna, korytnačku alebo medvedíka čistotného. Najfotogenickejšie sú centoes Ik Kil a Suytun, ich prehliadku môžete spojiť s návštevou pyramíd Chitzen Itza. Ak túžite po súkromí, vydajte sa do menších jaskýň Escondido a Azul. 

4. Mayské ruiny a Chitzén Itza  – po stopách pamiatok

Fascinuje vás história mayskej civilizácie? Vyberte sa po stopách Mayov a obdivujte svetoznáme pamiatky dedičstva UNESCO. Mayské ruiny sa nachádzajú priamo v Tulume na obľúbenej pláži Playa Ruinas. Spojte preto návštevu ruín s romantickou prechádzkou po pláži pri západe slnka. Prehliadka pyramíd Chitzen Itza vám zaberie aspoň pol dňa, ideálne je spojiť návštevu s osviežením v niektorej zo cenotes.

Po horúcom dni na slnku nie je nič lepšie, ako schladiť sa v ľadovej vode. Jeden zo siedmich nových divov sveta je najvýznamnejšou stavbou Mexika, ktorá pochádza zo 6. storočia. V meste Chitzen Itza vás čaká množstvo turistických atrakcií, ideálne je preto naplánovať si návštevu vopred.

5. Holbox – kúzelný ostrov plný romantiky 

Čerešničkou na záver výletu je menej populárny ostrov Holbox. Na ostrov na severnom pobreží sa dopravíte letecky alebo loďou. Druhá možnosť je menej nákladná, zaberie vám však viac času. Holbox je stelesnením romantiky s nefalšovanou mexickou vlnou. Cez deň sa húpete na vlnách mora a večer sledujete plameniaky pri západe slnka.

Atmosféra ostrova je nenútená, nemusíte sa báť plážových predavačov, ani podvodných taxikárov, hlavným dopravným prostriedkom je tuktuk a na pláži sa namiesto fejkových hodiniek a náramkov predáva len čerstvé ovocie.

Pre romantikov máme na záver top atrakciu – nočné sledovanie fytoplanktónu. Svietiaci planktón sa odráža na hladine mora, na to, aby ste videli túto krásu, potrebujete zájsť na najtmavšie pláže ostrova. 

Ďalšie tipy, na čo nezabudnúť pri dovolenke v Mexiku 

Dajte si pozor na cestných podvodníkov, Mexiko je známe kšeftármi, preto si s taxikárom overte cenu ešte predtým, ako nastúpite. Oklamať vás môžu aj na letisku, transfer si preto zaistite na oficiálnej stránke dopravcu, alebo si rezervujte súkromný odvoz. 

Mexická kuchyňa je lákadlom pre každého labužníka, čerstvé avokáda vo veľkosti manga, koriander a voňavé koreniny cítiť na kilometre. Buďte však opatrní, nie každý street food prešiel čistými rukami a ľahko si spôsobíte žalúdočné ťažkosti. Ako zistíte, že ste si vybrali správny stánok? Väčšinou pri ňom nájdete aspoň dvoch hotelových susedov, alebo celý húf domácich. 🙂

Počas dovolenky v Mexiku je strašiakom aj exotický hmyz. Nikto nechce preležať dovolenku v nemocnici, dávajte si preto pozor na väčšie štípance, používajte repelent, a hlavne, nepodceňujte príznaky štipnutia. Ak sa vám niečo nezdá, okamžite vyhľadajte miestneho lekára.

V neposlednom rade sa chráňte pred ostrým mexickým slnkom a pravidelne sa natierajte opaľovacím krémom s vyšším faktorom. Pri návšteve pyramíd Chitzen Itza si nezabudnite pribaliť klobúk alebo šiltovku a dostatok tekutín.

Presvedčili sme vás?

Akciové letenky do Mexika

Lacné ubytovanie v Mexiku môžeš rezervovať cez Pelikán na tomto odkaze.

Prečítaj si aj naše ďalšie články o Mexiku:


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Jesika začala písať o svojich cestách už počas štúdia na Slovensku. Hneď po ukončení školy sa vybrala na leto do Ameriky, neskôr žila na Novom Zélande, prešla kus Európy, Austrálie i Ázie a momentálne organizuje eventy v kanadskom Banffe. Miluje horské prostredie, ale často ju nájdete pátrať aj po dobrodružstvách pri sopkách, v džungli či v tuk-tuku.

Hore