Nájdeš nás aj na:
mexiko tulum

Cestopisy

Mexiko je otvorené, pred masovou turistikou teraz uprednostňuje menšie skupiny (rozhovor so sprievodcom)

Mexiko je otvorené, pred masovou turistikou teraz uprednostňuje menšie skupiny (rozhovor so sprievodcom)

Ak sa zamýšľaš nad možnosťami na tohtoročnú exotickú dovolenku, v ktorej by si sa napríklad počas zimy rád(a) zohrial, Mexiko je skvelou voľbou. O možnoti cestovať do tejto nádhernej destinácie, ktorá ostala turistom otvorená aj počas pandémie koronavírusu, ťa informujeme pravidelne. No k lacným letenkám a peckovým pobytom pridávame aj rozhovor so sprievodcom Jurajom Knežom z Paraiso Travel, ktorý sa aktuálne v Mexiku nachádza, a tak nám mohol poskytnúť informácie z pravej ruky o tom, ako to tam skutočne vyzerá. Ktoré rezorty odporúča, kde treba nosiť rúška a ako sa zmenilo dovolenkovanie v Mexiku od čias pandémie? Čítaj ďalej a dozvieš sa odpovede na tieto otázky, aj čosi viac.

Reklama

Mexiko je jedna z mála exotických destinácií, kam sa aktuálne dostaneme bez testu a karantény. Ako to vyzerá s počtom návštevníkov v krajine?

Mexiko je aj jedna z mála krajin počas celej doby pandémie, ktor8 nikdy neuzatvorila svoje hranice úplne ako napr. krajiny v Európe. Preto sa stala častokrát jedinou možnosťou kam vycestovať. Vzhľadom na to, že na Mexickom epidemiologickom semafore je oblasť Mayskej Rivéry v zelenej farbe, platia tu len veľmi mierne opatrenia. Preto láka mnoho cestovateľov z celého sveta a krivka návštevnosti ma stúpajúcu tendenciu. Pelik8nci si môžu aktuálnu farbu semaforu overiť na oficiálnej stránke spolkového štátu Quintana Roo kde sa náchádza oblasť Mayskej Riviéry a Cancún. Bohužiaľ stránka je iba v španielčine, ale dá sa pomerne ľahko vylúštiť farba semaforu.

Ako by ste opísali rozdiel dovolenkovania v Mexiku pred pandémiou a teraz – počas pandémie?

Mexičania si začali viac uvedomovať starostlivosť o hygienu a čistotu prevádzok. Na každom kroku je vidieť dezinfekčné prostriedky, čistejšie prevádzky, povinné nosenie rúšok u personálu hotela. Miestni tour operátori uprednostňujú predaj menších skupiniek pred masovou turistikou.

Ktoré rezorty/mestá sú v Mexiku aktuálne najobľúbenejšie medzi Slovákmi?

Medzi obľúbené rezorty patria Grand Bahía Principe alebo Catalonia Privileged Maroma, ale aj menšie rezorty v hotelovej zóne Playacar pri meste Playa del Carmen napr. Viva Wyndham Maya alebo Iberostar Quetzal.

Rezort Viva Windham Maya s letenkami, hotelom aj all inclusive stravou od 1038€

Aké bezpečnostné nariadenia musia dodržiavať hotely a rezorty?

V zavislosti od epidemiologickej situácie hotely musia dodržiavať naplnenosť – v zelenej farbe znamená 80-percentnú obsadenosť hotela. Ďalšími sú napríklad mierne limitovanie animačnych programov pre dovolenkárov. Ako som spomínal, zamestnanci hotelov musia povinne nosiť rúška v niektorych rezortoch dokonca povinne nosiť ochraný štít na tvár.

Ako je to momentálne s kapacitou v reštauráciách či baroch?

Reštaurácie a bary fungujú v podobnom režime ako hotely a rezorty. Zmenšená kapacita klientov na 80 percent, pričom percentá sa upravujú v závislosti od farby na epidemiologickom semafore.

Ako je to s nosením rúšok v Mexiku – v exteriéri aj interiéri?

Rúško je kapitola sama o sebe, v zelenej farbe je dobrovoľné v exteriéri a povinné v interiéri. V žltej a červenej farbe je povinné nosenie rúška na tvári aj v interiéri aj v exteriéri. Problém spočíva v tom, že krajina je navštevovaná prevažne klientmi z USA a tí tie nariadenia  nerešpektujú a rúška nenosia skoro vôbec, obhajujúc to vraj ich ľudskými právami.

cancun plaz hotel

Čo extra podľa vás ponúka Mexiko turistom oproti iným destináciám?

Jednoznačne historickú, kultúrnu a gastronomické rozmanitosť, čo v iných destináciách nenájdete. Z historickej môžem spomenúť najmä obrovské množstvo pyramíd, ktoré tu po sebe zanechalo pôvodné obyvateľstvo pred príchodom Španielov.

Dostatok slnečných lúčov má vplyv na charakter miestneho obyvateľstva, ktoré sa rado s vami porozpráva skoro o hocičom. Väčšina rezortov je v Mexiku európskych, čo znamená, že si potrpia na európske štandardy v ubytovaní a kvalite servírovaných jedál.

Ktoré miesta a výlety v Mexiku by ste na túto sezónu odporučili?

Jednoznačne vyhráva Chichen Itza ako jeden z novodobých divov sveta. Je neskutočné ako civilizácia Máyov dokázala postaviť takéto skvosty architektúry len prostredníctvom holých rúk a jedného druhu kameňa, ktorý sa vola obsidián. Ten im slúžil na opracovanie vápenca do požadovaných tvarov.

Xcaret – tento eko-archeologický park vyhral už niekoľkokrát za sebou ako najkrajší park na svete. Pri návšteve tohto parku Pelikánci spoznajú typickú faunu a flóru na Yucatánskom poloostrove, predhispánske tance alebo spoločenské tacnce jednotlivých štátov Mexika. Aby toho nebolo málo, návštevníci sa tu môžu osviežiť v čistej vode cenotov a podzemných riek.

Isla Contoy – tento výlet sa považuje za jeden z najlepších ekologických výletov na Mayskej Riviere. Počas dňa navštívite ostrov Contoy. Aj keď je ostrov pomerne veľký nie je obývaný človekom, pretože na ňom chýba sladká voda. Výhoda je, že sa na ňom vyskytujú krásne panenské pláže a za celý ďeň je tam limitovaný počet turistov. Vďaka tomu si zachováva svoju typickú krásu s palamami a krásne krištáľovo čistou vodou.  

Chichen Itza
Xcaret, zdroj: Paraiso Travel
Isla Contoy

O ktoré výlety a zážitky v Mexiku je teraz najviac záujem?

V porovnaní s predchádzajucími sezónami stúpol záujem o poznávacie zájazdy. Klienti už nechcú sedieť zatvorení na rezorte a nič nerobiť. Preferujú napríklad priletieť do Mexico City a za 14 dní prejsť krajinu až do Playa del Carmen či Cancunu a tam si po náročnom programe pár dní oddýchnuť pred návratom domov.

Aká dlhá dovolenka v Mexiku je podľa vás ideálna na to, aby človek zažil všetko, čo by mal?

Ideálne na pobyt v Mexiku je potrebných 10 – 14 dní. Treba počítať s posunom času, pretože po prílete je z neho človek rozhodený približne 3-4 dni. Samozrejme veľa sa dá vidieť a zažiť aj počas kratčích pobytov, len sa po takejto dovolenke sa môžete cítiť trocha unavení.

Oplatí sa do Mexika vrátiť aj niekoľkokrát?

Rozhodne, o Mexiku nemôžete povedať, ak ste ho navštívili raz, že ho už poznáte. V krajine je veľa krásnych miest, ktoré čakajú na objavenie. Môžem spomenúť obrovské množstvo pyramíd, ktoré je ukryté v Mexickej tropickej džungli, krásne vodopády, ostrovy, koloniálne mestá, kañony, horské masívy, plantáže kávy alebo kakaa. Tak by som mohol pokračovať do nekonečna.

Akciové letenky do Cancúnu na sezónu 2020/2021

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Splň si sen za pár eur: Zimný Island už od 35€! (BLACK FRIDAY ZĽAVA) https://t.co/bZjqXhRAFH #letenky9 hodín dozadu
BLACK FRIDAY PECKA DŇA: All inclusive Egypt s letenkami a 5*hotelom za 651€ https://t.co/EqxHIc2OCK #dovolenky10 hodín dozadu
PONUKA DŇA: Srí Lanka s letenkami, 4*hotelom a raňajkami za 1014€ https://t.co/79lRROl7Yd #dovolenky11 hodín dozadu
Leteli sme do Dubaja s flydubai a týchto 5 vecí nám spríjemnilo let https://t.co/5AgXODxlGc #cestopisy12 hodín dozadu
MEGA: Letenky Emirates do exotických destinácií na túto zimu už od 389€! https://t.co/TYHfg89dik #letenky13 hodín dozadu
Všetky letenky Emirates sú flexibilné, bezplatné poistenie na COVID platí opäť až odvolania! https://t.co/p2HgumuMD8 #letenky13 hodín dozadu
Slovak Lines spustil akciu: Každý druhý lístok zadarmo https://t.co/ostFcb7ylZ #novinky14 hodín dozadu
Digitálny COVID pas na cestovanie: kde ho získam, koľko platí a ako si ho stiahnuť do mobilu? https://t.co/k2p1IUqqTI #letenky14 hodín dozadu
Ryanair bude mať novú základňu na Madeire https://t.co/4aBgdp1wMX14 hodín dozadu
Cestovanie do Portugalska: od 1. decembra treba ku vstupu negatívny test https://t.co/p2CGtKnTeo #novinky15 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore