Nájdeš nás aj na:

Letenky

10 svetových metropol, ktoré sa vďaka karanténe zmenili na raj chodcov a cyklistov

10 svetových metropol, ktoré sa vďaka karanténe zmenili na raj chodcov a cyklistov

S karanténou a bezpečnostnými opatreniami súviselo napríklad aj vyhýbanie sa hromadnej doprave, v ktorej je zvýšené riziko prenosu koronavírusu. Mnohé mestá vo svete sa tak odrazu premenili na priestor plný chodcov aj cyklistov. Niektoré z nich sa dokonca rozhodli, že chcú zaviesť zmeny, ktoré by pomohli udržať život v tejto podobe natrvalo. Znamená to napríklad širšie chodníky pre chodcov, uzavreté ulice pre autá či viac cyklotrás.

Reklama

Auckland

Nový Zéland počas koronavírusu investoval do širších chodníkov a nových cyklotrás, s cieľom uľahčiť ľuďom udržiavať social distancing. Na jednej strane vozovky tiež v Aucklande odstránili parkovacie miesta, aby sa rozšírila plocha pre chodcov.

Miláno

V hlavnom meste módy aktuálne prerábajú cesty, aby vytvorili viac priestorov pre bicykle aj chodcov. Mestské úrady hovoria, že rekonštrukcie by mali byť dokončené na konci leta. Ak bude táto zmena úspešná, chceli by ju aplikovať aj v iných talianských mestách. Miláno je totiž známe ako najpreľudnenejšie a najznečistenejšie mesto.

Oakland

V apríli, niekoľko týždňov po tom, ako Kalifornia nariadila všetkým ostať doma, sa mesto Oakland rozhodlo z tejto situácie vyťažiť. Redukcia áut na cestách bola totiž veľmi výrazná. Mesto zakázalo prejazd áut na mnohých cestách a dopomohlo tak vytvoriť cyklotrasy a pešie zóny na asi 10 percentách z nich.

Rím

Aby Rím uľahčil social distancing svojim obyvateľom, začal s budovaním asi 150 kilometrov nových cyklotrás a jeden z jazdných pruhov označil za spoločnú cestu pre autá a bicykle. Ak sa trasy osvedčia, mesto ich nechá takto natrvalo.

Paríž

Starostke Anne Hidalgo sa karanténne prázdne cesty zapáčili natoľko, že by nechcela, aby sa Paríž vrátil k svojim preplneným cestám pred koronavírusom. Vymyslela preto program pre cyklistov, ktorý obyvateľom ponúka 50 eur na opravenie ich starých bicyklov. Miestni majú tiež nárok na dotácie do výšky 500 eur na nákup nových elektrobicyklov. Starostkin plán zahŕňa tiež udržanie áut s vysokými emisiami mimo mesta či prerobenie ciest na cyklotrasy a peších.

Vilnius

Len málo miest sa po koronakríze zmenilo tak, ako barokové hlavné mesto Litvy. Starosta Vilniusu Remigijus Šimašius premenil centrum mesta na obrovskú open-air kaviareň. Zo štyroch hlavných ulíc sa zároveň stáva pešia zóna, čo by malo výrazne znížiť premávku automobilov v historickom centre.

Seattle

Počas koronavírusu zaviedol Seattle program Stay Healthy Streets (Ulice na udržanie zravia), ktorým chcelo mesto dostať obyvateľov do ulíc na čerstvý vzduch s pohybom a bezpečne. Premenili niekoľko zelených zón na pešie zóny a cyklotrasy. Pridalo sa tiež uzatvorenie niektorých ulíc pre autá. Toto riešenie bolo tak populárne, že ho už mesto nezrušilo.

Atény

Atény sú svedkom mnohých majstrovských architektonických kúskov. Aktuálne hlavné mesto Grécka pracuje na Veľkej prechádzke Aténami. Takmer 6,5-kilometrová prechádzka sa bude tiahnuť cez najstaršiu a najkrajšiu štvrť Plaka. Jej špecialitou budú zóny bez áut pre cyklistov a peších, ktorí sa budú môcť nerušene pokochať pokladmi ako Akropola a staroveká Agora. Projektom chce mesto zabezpečiť viac priestoru na social distancing a pritiahnuť turistov aj miestnych späť do historického centra.

Tel Aviv

Kultúrne a kozmopolitné centrum Izraela, Tel Aviv, bolo vždy skvelým miestom pre cyklistov. Je totiž malé, relatívne rovné a plné cyklotrás od severu až po juh. Postkoronové obdobie vytiahlo tento rozmer mesta ešte vyššie. Chcú tu zamedziť prístup autám na viacerých uliciach, prípadne limitovať prejazd v určitých časoch, najmä na večer alebo napríklad piatok ráno.

San Diego

San Diego je ďalšie z amerických miest, ktoré sa inšpirovalo úbytkom dopravy počas karantény. V apríli tak odštartovali iniciatívu Slow streets (Pomalé ulice), ktorá zakazuje vstup autám na desiatkach ulíc a rozšírila aj cyklotrasy. Starosta mesta Kevin Faulconer by chcel tieto zmeny zachovať aj do budúcnosti, či dokonca ich rozšíriť.

Akciové letenky

Cyklotrasy postupne pribúdajú aj u nás na Slovensku. Prečítajte si naše články o cyklotrase Bratislava – Senec či o cyklotrasách v Nitre a jej okolí.

Zdroj informácií: Cntraveller.com


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore