Nájdeš nás aj na:

Afrika

Marrákeš je kultúrny šok a vizuálny skvost. Tu sú jeho najkrajšie atrakcie

Marrákeš je kultúrny šok a vizuálny skvost. Tu sú jeho najkrajšie atrakcie

Kto by mal navštíviť Marrákeš? Tí, ktorí si chcú oddýchnuť v úplne inom prostredí než na aké sme zvyknutí u nás, na Slovensku. Priaznivci architektúry a umenia, pretože na každom rohu nájdu niečo, o čom neskôr, pri večernom čaji alebo rannej káve budú môcť zanietene diskutovať. Hipsteri pre hipsterčenie, instagramoví maniaci kvôli sexy instagramovským fotkám, surferi, milovníci dobrého jedla, cestovatelia každého druhu. A ešte aj lovci lacných leteniek a cenovo výhodných dovoleniek.

Reklama

1. Palác Bahia

Je to ohromujúce dielo umenia a architektúry. Názov „Bahia“ znamená „brilantnosť“ alebo „krása“, a nie je to žiadne zaujaté zveličovanie. Ak sa prejdete cez nádherné záhrady paláca, cez kolonádový vnútorný dvor alebo vstúpite do bohato zdobenej obytnej časti, budete sa cítiť ako v rozprávke.

2. Jardin Majorelle

Táto až luxusne pôsobiaca botanická záhrada je výnimočnou lahôdkou pre oči najmä vďaka svojim farbám. Pozadie za 300 druhmi exotických rastlín žiari v indigovej modrej, túto fotogenickú kombináciu dotvárajú ešte potôčiky a pocit nesmierneho pokoja.

3. Múzeum Yves Saint Laurent

Francúzsky dizajnér Yves Saint Laurent miloval Marrákeš natoľko, že v roku 1980 kúpil botanickú záhradu Jardin Majorelle. Jeho múzeum bolo otvorené hneď vedľa nej, a mali by ho navštíviť aj tí, ktorí módu v krvi nemajú. Je umiestnená v jednej z najvýraznejších budov mesta, patrí k nemu jedna krásna záhradná kaviareň a kníhkupectvo.

4. Dom fotografie (Maison de la Photographie)

Táto malá budova skrýva poklady pouličnej fotografie a portrétovania, vrátane niekoľkých krásnych záberov spred 150 rokov. Ak inklinujete k umeniu a foteniu alebo ak chcete získať prehľad o marockých tradíciách a ľuďoch, Maison de la Photographie si nemôžete nechať ujsť. Nájdite si čas aj na to, aby ste si vychutnali mätový čaj v kaviarni na streche, ktorá ponúka jeden z najlepších výhľadov na mesto.

Akciové letenky do Marakéša

5. Trhy

Marrákeš je známy svojimi tržnicami soukmi, Souk Semmarine je najväčšia zo všetkých. V labyrinte plnom pokladov sa pred Vašimi očami budú striedať koberce, kožené výrobky, strieborné a keramické výrobky všetkých tvarov a veľkostí. Nezabúdajte na to, že cieľom návštevy tradičných bazárov nemá byť (iba) nakupovanie, ale skôr lepšie pochopenie miestnej kultúry.

6. Staré mesto (Medina)

V „medinách“ Marrákeša majte poruke svoju mapu, ale nemajte veľmi prísny plán. Možno, že objavíte malinký obchodík s tisíckami magických lámp. Možno, že pôjdete na lov čerstvo vyprážaných sladučkých šišiek a hustej čiernej kávy. A možno si len sadnete na lavičku v spoločnosti miestnych mačiatok a budete počúvať zvláštnu skomoleninu francúzštiny a arabčiny.  

7. Čajovňa Riad Yima

Hassan Hajjaj je Andy Warhol Marrákeša. Čajovňa Riad Yima je jeho osobnou galériou plnou upcyklovaného, farebného popartu. Toto excentrické miesto by mohlo byť symbolom (a vlastne trochu aj je) stretnutia starej kultúry s moderným Marokom.

8. Palác El Badi

Palác El Badi by sme mohli preložiť ako „palác zázrakov“. Bol postavený v 16. storočí, a s 360 izbami, talianskymi mramorovými kolonádami a zlatou a ónyxovou výzdobou musel byť naozaj zázračný. Dnes už môžete navštíviť iba jeho pozostatky, ktoré fungujú ako múzeum.

9. Mešita Koutoubia

Síce do mešity môžu vstúpiť iba moslimovia, vedieť by o nej mali všetci. So svojím 70 metrov vysokým krásnym minaretom je autentickou ukážkou tzv. Almohad architektúry. Je to tiež najväčšia mešita v Marrákeši. Centrálne nádvorie a záhrada len zvyšujú pôvab tejto budovy.

10. Jemaa el-Fna

Obrovské otvorené námestie v centre starého mesta je jednou z najväčších atrakcií Marakéša a zároveň aj miestom patriacim do svetového dedičstva UNESCO. Jemma el-Fna za svoju atmosféru môže do veľkej miery vďačiť krotiteľom hadov, pouličným umelcom, henna tatéromzápadom slnka, ktoré sú tu obzvlášť okúzľujúce.

11. Imlil

Imlil nie je priamo v Marrákeši, ale odporúčame mu vymedziť pár hodín vo Vašom itinerári. Je to malebná dedinka v pohorí Atlas a raj pre milovníkov turistiky. Cesta do Imlilu s výhľadom na starobylé dediny, serpentínové rieky a kvitnúce orechy je rovnako úchvatná ako samotné miesto.

12. Kúpeľný dom, hammam

Hammam, čiže verejný kúpeľný dom nájdete asi v každej štvrti Marrákeša. Pre Maročanov znamenajú ideálne miesto na oddych, ale aj na rodinné rituály a stretnutia s priateľmi. V niektorých môžete rozmaznávajúce procedúry absolvovať vo vyslovene luxusnom prostredí.

13. Saadian Tombs

Cintorín alebo mauzóleum Saadian je oázou pokoja. Privítajú vás tu príťažlivé pomarančovníky, záhrady ako z pohľadnice a vtáčí spev. Toto starobylé miesto bolo znovuobjavené iba v roku 1917 vďaka leteckým snímkam.

14. Múzeum Dar Si Said

Jednou z hlavných turistických atrakcií v Marrákeši je Múzeum Dar Si Said, zároveň je najstaršou inštitúciou svojho druhu v meste. Uvidíte tu úžasné remeselnícke diela, nástroje, starožitnosti, zbrane a predmety každodenného života. Ak vás exponáty ani nezaujmú, palác, ktorý je domovom Dar Si Said, vás pravdepodobne nenechá chladným.

15. Medersa Ben Youssef

Medersa Ben Youssef bola kedysi cirkevná škola. Budova zdobená zaujímavými zelenými a terakotovými mozaikami bola postavená v 14. storočí. Izby študentov a modlitebňu môžu vidieť všetci turisti, ale do mešity s rovnakým názvom majú povolené vstúpiť iba moslimovia.

16. Essaouira

Ak by sa vám vo víre Marrákeša zatočila hlava, vyberte sa za tichou atmosférou prímorského mesta Essaouira. Obyvatelia obce obklopenej mestským múrom žijú hlavne z rybolovu. Takmer po celý rok fúka na pláži silný vietor, preto sem prichádzajú surferi z celého sveta. Ale vyrába sa tu vraj aj najlepšia marocká zmrzlina, len pozor na lietajúce kopčeky.

17. Marrákešské múzeum

Ak sa chcete dozvedieť čo najviac o islamskej kultúre v Marrákeši, určite navštívte Museé de Marrakech, kde vás keramika žiariaca v jasných farbách, starodávne mince alebo zdobené zbrane sultánov určite nenechajú chladným. Navyše už aj samotná budova – kedysi „ministerský palác“ – je krásna. Má ohromujúce dláždené podlahy a lustre a okná z farebného skla.

18. Almoravid Koubba

Almoravid Koubba je ďalšou zaujímavou historickou stavbou postavenou v 12. storočí a zrekonštruovanou v 16. a 19. storočí. Je jedinou budovou, ktorá sa po dynastii Almoravid zachovala. Nazýva sa aj ako Koubba Ba’adiyn, a je jedným z najzaujímavejších miest v Marrákeši.

19. Národný park Toubkal

Ak počas celej svojej dovolenky by ste radšej zostali v samotnom Marrákeši, tak tento odsek asi nebude pre vás zaujímavý. Ale ak si viete, predstaviť, že by ste vyrazili na výlet do divočiny, tak sa pozrite na túto fotku a nechajte sa ovplyvniť jej krásou:

20. Štvrť Mellah

Mellah je židovská štvrť Marrákeša, ktorá prešla rozsiahlym programom obnovy. Nezabudnite navštíviť synagógu Al Azamajedinečný cintorín Miara. Túto oblasť mesta zatiaľ turisti, ktorí nie sú členmi židovskej komunity, len zriedkakedy navštevujú.

21. Gueliz

Neďaleko starého mesta sa nachádza oblasť nazývaná Gueliz, tzv. nové mesto z 30. rokov 20. storočia. Nájdete tu niekoľko nákupných centier v európskom štýle a malé butiky s domácimi produktmi, ako aj vynikajúcu ponuku barov a reštaurácií. Jeho bezstarostná vibrácia bude osviežujúcou zmenu po starobylej medine.

Zdroj: Holiday Triangle Travel, Timeout, The Everygirl

Zaujal ťa Marrákeš? Pozri si naše ďalšie články na túto tému:

Zdroj fotiek: Unsplash, Shutterstock

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    4/5 - (3 votes)
Komentáre

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

USA od 6. decembra sprísnia podmienky vstupu. Budú žiadať negatívny test nie starší ako 24 hodín https://t.co/7CwOCUMDFo #novinky1 hodinu dozadu
Hľadáme najlepšie letenky na Zanzibar: víťazia Emirates aj Qatar Airways https://t.co/OhyyF5i2ZN #letenky1 hodinu dozadu
Česká republika: ľudia prichádzajúci inviduálnou dopravou nemusia vypĺňať príjazdový formulár https://t.co/fDf8fLA2K2 #novinky2 hodiny dozadu
Turistické chodníky v Tatrách sú síce zavreté, tieto túry však môžeš absolvovať aj v zime https://t.co/LtWejkmUeO #dovolenky2 hodiny dozadu
10 TOP noviniek, ktoré môžeš zažiť v Dubaji https://t.co/4WEHPJI2Kg #letenky2 hodiny dozadu
MEGA: Letenky Emirates do exotických destinácií na túto zimu už od 459€! https://t.co/TYHfg89dik #letenky3 hodiny dozadu
PONUKA DŇA: Týždeň na Maldivách v TOP sezóne s letenkami, all inclusive a 4*hotelom za 2013€! https://t.co/o41foqTwP2 #dovolenky4 hodiny dozadu
Emiráty oslavujú 50 rokov: 2. decembra je vstup na EXPO2020 zdarma pre všetkých! https://t.co/9IoiJA4fQm #tipy22 hodín dozadu
Emiráty chcú dekriminalizovať predmanželský pohlavný styk a pitie alkoholu https://t.co/siPmkZHpVt #novinky1 deň dozadu
Írsko mení pravidlá: od 3. decembra žiada od každého cestujúceho negatívny test https://t.co/jcZD2MbKkc1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore