Nájdeš nás aj na:

Destinácie

Mapa cestovných rizík: Ktoré krajiny sú pre cestovanie tento rok bezpečné a ktoré menej

Mapa cestovných rizík: Ktoré krajiny sú pre cestovanie tento rok bezpečné a ktoré menej

Medzinárodná spoločnosť SOS vydala ešte minulý rok mapu cestovných rizík pre rok 2020. Cestovateľom má pomôcť zorientovať sa v tom, ktoré krajiny sú na potulky bezpečnejšie ako tie druhé. Mapa zohľadňuje politické násilie, sociálne nepokoje, násilné a drobné trestné činy, ale aj riziká prírodných katastrof a promptnosť bezpečnostných služieb a pohotovosti.

Reklama

Na mape nájdete krajiny označené piatimi farbami, tie reprezentujú päť kategórií rizík – zelená predstavuje bezvýznamné riziko, žltá nízke, oranžová symbolizuje strednú rizikovosť, červená vysokú a bordová farba predstavuje extrémne riziko nebezpečenstva.

Zdroj: https://www.travelriskmap.com/#/planner/map/security

Ukrajina áno, Hongkong nie. Alebo opačne?

Pri hodnotení zohľadňovali tvorcovia interaktívnej mapy aj geopolitiku štátu či regiónu. Preto na mape nájdete bordovou farbou, ktorá symbolizuje extrémne riziko, označené napríklad aj časti územia na východe Ukrajiny – Luhansk, Doneck aj prístavné mesto Mariupoľ – kvôli prítomnosti ruských separatistov a ruských vojsk na Kryme.

Taký Hongkong, kde sa protestuje už od júna 2019, je však na mape označený žltou farbou, teda s nízkym rizikom nebezpečia. No zatiaľ čo na Ukrajine sa konflikt rieši a podľa mojej priateľky, ktorá sa v ukrajinskej problematike vyzná, sa bojuje či strieľa na oboch stranách barikád len sporadicky, aby sa nezabudlo na okupáciu, a život sa vrátil do, na svoje pomery, normálnych koľají, v Hongkongu sa masovo protestovalo na Silvestra aj na Nový rok a zadržaných bolo ďalších 400 ľudí.

Zdroj: https://www.travelriskmap.com/#/planner/map/security

Kam áno a kam vraj nie?

K najnebezpečnejším oblastiam a štátom sveta patria podľa tejto mapy v roku 2020 – Sýria, Irak, pásmo Gazy, Jemen a Afganistan, Líbya, Somálsko, Mali a východná časť Nigérie. Bordovou označili autori mapy ešte niekoľko ďalších území na africkom kontinente.

Červená farba, ktorá predstavuje vysoké riziko, sa objavuje naprieč kontinentmi. Zatiaľ čo Európa a Severná Amerika sú posiate len zelenou a žltou farbou, s niekoľkými oranžovými výnimkami, farby USA sa môžu ešte tento rok zmeniť na červené. Pre Forbes to povedal Matthew Bradley, riaditeľ regionálnej bezpečnosti spoločnosti SOS. O všetkom rozhodnú prezidentské voľby v novembri.

Za najbezpečnejšie krajiny na svete považujú v SOS Island, Faerské ostrovy, Dánsko a Nórsko, Fínsko a Grónsko, Švajčiarsko, Slovinsko, africké Kapverdy a Seychely, či Kajmanské ostrovy v Karibiku.

Zdroj: https://www.travelriskmap.com/#/planner/map/security

Cestovateľské ŠNR pre rok 2020

Podľa mňa, a iste si to nemyslím jediná, je dnes svet bezpečným miestom na cestovanie. A možno by bol ešte bezpečnejší, keby sme nemali toľko predsudkov. Nebezpečenstvo na neznámych, ale aj na tých známych miestach bude prítomné vždy, no so zdravým rozumom, empatiou a pokorou ho bude iste menej. Nech sa vám v roku 2020 cestuje s ľahkosťou bytia!

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Revolut karta zdarma - Potrebuješ zameniť peniaze alebo vyberať hotovosť v zahraničí? Kašli na zmenárne a stiahni si aplikáciu Revolut. Platby prijímaš a posielaš do pár sekúnd a výbery z bankomatov po celom svete do výšky 200 EUR mesačne máš ZDARMA. Revolut karta a doručenie domov ZDARMA.
  • Požičaj si auto cez Pelikán. Klikni, zvoľ si destináciu, porovnaj ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzdvihneš po prílete na letisko. Kamošíme sa totiž s Rentalcars.com.
Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Navštív slnečné Alicante na jar s letenkami od 28€! https://t.co/jeDG4YTvrG3 minúty dozadu
Malta na jar z Viedne od 23€? Využi náš zľavový kód! https://t.co/poG7IcNZi415 minút dozadu
Jeseň na Kube? Havana z Viedne za 439€ (2 batožiny v cene) https://t.co/8MmZbgFCAv18 minút dozadu
6 dôvodov, prečo milujeme novú linku z Viedne na Kos + letenky od 21€! https://t.co/IBTe6hnGOA21 minút dozadu
10 dôvodov, prečo navštíviť Kapské mesto + letenka za 479€ z Viedne https://t.co/Q5hqxoF5WH24 minút dozadu
PECKA DŇA: Cyprus na predĺžený víkend s 4* hotelom, letenkou a raňajkami 219€ https://t.co/eapqw4vWWl17 hodín dozadu
Hurá k najvyššej hore Afriky! Kilimandžáro za 449€ s Turkish Airlines https://t.co/B2c045UXEO22 hodín dozadu
Dubaj z Bratislavy za 259€! Nenechaj si ujsť akciu tejto zimy https://t.co/aD6vyG2nuL24 hodín dozadu
Super lacná Kanada z Viedne: 3 destinácie a ceny 399€! https://t.co/uHmFKwvmLv24 hodín dozadu
Letenky do Burgasu na jar od 13 eur! (priamy let z Viedne) https://t.co/mrL5OXAvLp1 deň dozadu
1 2 3 5

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore