Nájdeš nás aj na:

Destinácie

Mapa cestovných rizík: Ktoré krajiny sú pre cestovanie tento rok bezpečné a ktoré menej

Mapa cestovných rizík: Ktoré krajiny sú pre cestovanie tento rok bezpečné a ktoré menej

Medzinárodná spoločnosť SOS vydala ešte minulý rok mapu cestovných rizík pre rok 2020. Cestovateľom má pomôcť zorientovať sa v tom, ktoré krajiny sú na potulky bezpečnejšie ako tie druhé. Mapa zohľadňuje politické násilie, sociálne nepokoje, násilné a drobné trestné činy, ale aj riziká prírodných katastrof a promptnosť bezpečnostných služieb a pohotovosti.

Reklama

Na mape nájdete krajiny označené piatimi farbami, tie reprezentujú päť kategórií rizík – zelená predstavuje bezvýznamné riziko, žltá nízke, oranžová symbolizuje strednú rizikovosť, červená vysokú a bordová farba predstavuje extrémne riziko nebezpečenstva.

Zdroj: https://www.travelriskmap.com/#/planner/map/security

Ukrajina áno, Hongkong nie. Alebo opačne?

Pri hodnotení zohľadňovali tvorcovia interaktívnej mapy aj geopolitiku štátu či regiónu. Preto na mape nájdete bordovou farbou, ktorá symbolizuje extrémne riziko, označené napríklad aj časti územia na východe Ukrajiny – Luhansk, Doneck aj prístavné mesto Mariupoľ – kvôli prítomnosti ruských separatistov a ruských vojsk na Kryme.

Taký Hongkong, kde sa protestuje už od júna 2019, je však na mape označený žltou farbou, teda s nízkym rizikom nebezpečia. No zatiaľ čo na Ukrajine sa konflikt rieši a podľa mojej priateľky, ktorá sa v ukrajinskej problematike vyzná, sa bojuje či strieľa na oboch stranách barikád len sporadicky, aby sa nezabudlo na okupáciu, a život sa vrátil do, na svoje pomery, normálnych koľají, v Hongkongu sa masovo protestovalo na Silvestra aj na Nový rok a zadržaných bolo ďalších 400 ľudí.

Zdroj: https://www.travelriskmap.com/#/planner/map/security

Kam áno a kam vraj nie?

K najnebezpečnejším oblastiam a štátom sveta patria podľa tejto mapy v roku 2020 – Sýria, Irak, pásmo Gazy, Jemen a Afganistan, Líbya, Somálsko, Mali a východná časť Nigérie. Bordovou označili autori mapy ešte niekoľko ďalších území na africkom kontinente.

Červená farba, ktorá predstavuje vysoké riziko, sa objavuje naprieč kontinentmi. Zatiaľ čo Európa a Severná Amerika sú posiate len zelenou a žltou farbou, s niekoľkými oranžovými výnimkami, farby USA sa môžu ešte tento rok zmeniť na červené. Pre Forbes to povedal Matthew Bradley, riaditeľ regionálnej bezpečnosti spoločnosti SOS. O všetkom rozhodnú prezidentské voľby v novembri.

Za najbezpečnejšie krajiny na svete považujú v SOS Island, Faerské ostrovy, Dánsko a Nórsko, Fínsko a Grónsko, Švajčiarsko, Slovinsko, africké Kapverdy a Seychely, či Kajmanské ostrovy v Karibiku.

Zdroj: https://www.travelriskmap.com/#/planner/map/security

Cestovateľské ŠNR pre rok 2020

Podľa mňa, a iste si to nemyslím jediná, je dnes svet bezpečným miestom na cestovanie. A možno by bol ešte bezpečnejší, keby sme nemali toľko predsudkov. Nebezpečenstvo na neznámych, ale aj na tých známych miestach bude prítomné vždy, no so zdravým rozumom, empatiou a pokorou ho bude iste menej. Nech sa vám v roku 2020 cestuje s ľahkosťou bytia!

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    4.3/5 - (3 votes)
Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Veľkonočný ostrov sa má otvoriť v auguste po viac ako dvoch rokoch https://t.co/AIfajGB9pS #novinky5 minút dozadu
Hotel Indigo***** v Dubaji – 5* jedinečný artsy hotel so 4* cenami https://t.co/ECVGlr5hAj1 deň dozadu
Zátoku Maya Bay známu z filmu Pláž otvorili len prednedávnom a už ju opäť zavrú. Tu je dôvod https://t.co/AKWkz2cwJu #novinky3 dni dozadu
PONUKA DŇA: Grécky Thassos s letenkami, 5*hotelom, all inclusive a jogou za 789€ https://t.co/YzB2DoHoYQ #dovolenky3 dni dozadu
10 dôvodov, prečo navštíviť Lago di Garda https://t.co/TYqIzE8Ez9 #cestopisy3 dni dozadu
Island: Zo západu na východ, zo severu na juh aj stredom zeme https://t.co/VO7IIGWwIU #cestopisy3 dni dozadu
Indonézia: na vstup už netreba PCR test https://t.co/TnvfRAxKod #novinky3 dni dozadu
Užite si krásnu exotiku: Agadir teraz spiatočne od 68€! https://t.co/zrytsbIx6M #letenky3 dni dozadu
Mykonos: Ostrov božských pláží a nekonečnej zábavy (letenky od 37€!) https://t.co/91T9cQjVPN #cestopisy3 dni dozadu
Tieto pamiatky môžete v Ríme navštíviť zadarmo https://t.co/6vfy4wlrUR #cestopisy3 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore