Nájdeš nás aj na:
malta

Cestopisy

Ako spoznať multikultúrnu Maltu? Podrobný sprievodca ostrovom s tipmi na peckové výlety

Jednou z najexotickejších destinácii, do ktorých si v rámci Európy môžeš vyraziť, je jednoznačne Malta. Vďaka svojej polohe len necelých 300 kilometrov od severného pobrežia Afriky, oplýva toto súostrovie na európske pomery jedinečnou arabskou architektúrou, do ktorej sú vďaka britskej kolonizácii v 19. a 20. storočí zakomponované typické britské prvky. Červené telefónne búdky, puby ponúkajúce klasické írske pivo, a obchody so značkami, ktoré človek nájde len vo Veľkej Británii. Okrem tohto pozoruhodného multikulturalizmu sa tu nachádza aj obrovské množstvo úžasných pláží s krištáľovo čistou tyrkysovou vodou, a preto patrí Malta zaslúžene medzi najobľúbenejšie letoviská. V tomto článku ti prinášame kompletný itinerár maltského súostrovia, ktorý ťa prevedie všetkým, čo táto zaujímavá krajina ponúka, a ukáže ti, ľudovo povedané, z každého rožku trošku.

Reklama

Doprava na Malte

Na Malte je vybudovaná výborná verejná infraštruktúra, teda autobusom sa dostaneš naozaj všade, aj na tie najodľahlejšie pláže. Funguje tu tiež skvelá mobilná aplikácia Tallinja, kde je možné jednoducho si naplánovať cestu kamkoľvek. Okrem toho sú autobusy finančne dostupné a lístky je možné kúpiť si stále u šoféra platobnou kartou aj bankovkami či mincami. Existujú však aj rôzne výhodné ponuky na cestovanie bez limitu na jeden alebo viacero dní, ktoré si dokážeš vybaviť hneď na letisku. Napríklad 7 dní cestovania ťa vyjde v letnej sezóne len na 21 eur! Maltská verejná doprava však čelí jednému významnému problému, ktorým sú nekvalitné cesty, a teda aj veľké meškania autobusov. Cesta, ktorá autom trvá 20 minút, trvá autobusom s tromi prestupmi a niekoľkými zápchami 2 hodiny. Ak chceš teda ušetriť a máš dostatok času a trpezlivosti, verejná doprava je skvelá voľba. Ak však máš na preskúmanie ostrovov len pár dní, prenájom vlastného auta sa jednoznačne vyplatí.

Akciové letenky

TOP miesta na Malte, aktivity a čo určite nevynechať

Prepojenie severoafrickej a britskej kultúry vo Vallette

Miesto, kde sa najvýraznejšie bije história prepájania kultúr, je určite Valletta, hlavné mesto tohto stredozemského súostrovia. Typickou črtou mesta sú farebné drevené balkóny, ktoré spestrujú béžové steny všetkých budov. Najkrajšie pohľady na tento jedinečný architektonický komponent ponúka Republic Street.

Mesto tiež skrášľujú rôzne baziliky, najznámejšou je napríklad Bazilika svätej Panny Márie Karmelskej alebo Katedrála svätého Dominika.

malta valleta

Upper Barraka Gardens a Lower Barraka Gardens sú voľne prístupné záhrady, ktoré okrem vzhľadu starých rímskych kúpeľov ponúkajú aj výhľad na záliv a Three Cities, tri mestá na opačnom brehu zálivu, známe svojou bohatou históriou. Hastings Gardens, nachádzajúce sa na opačnej strane starého mesta, naopak ponúkajú panoramatický výhľad na párty mestá Sliema a St. Julian.

Keďže Valletta bola v minulosti postavená ako pevnosť, tak tu nájdeš aj rôzne pripomienky jej vojenskej minulosti – delá, bunkre, alebo vojenské a námorné múzeum. Ako každé historické mesto, aj Valletta ponúka nekonečné úzke uličky a dlhú promenádu pri mori, preto na návštevu odporúčame vyčleniť si určite minimálne pol dňa.

malta valletta

Tyrkysová oáza ostrova Comino

Ako už bolo spomenuté, Malta je v skutočnosti súostrovie skladajúce sa z dvoch väčších obývaných ostrovov a z jedného malého, ktorý slúži výlučne na rekreáciu. Reč je o ostrovčeku Comino, kde sa nachádza najočarujúcejšia voda, akú je v tomto letovisku možné nájsť. Loďkou je možné dostať sa už za 13€ z prístavného mestečka Cirkewwa cez systém jaskýň a skalných oblúkov do zálivu s názvom Modrá lagúna. Odtiaľto sa krátkou prechádzkou vieš dostať aj do blízkeho zálivu zvaného Krištáľová lagúna. Oba tieto názvy sú absolútne trefné, nakoľko more má nádhernú tyrkysovú farbu a je tak čisté, že pri obľúbenom ponáraní natrafíš na rybky, medúzy, aj koraly. V letnej sezóne sa oplatí vyčleniť si na tento výlet celý deň a dosýta si užiť krásne pláže, šnorchľovanie a domácu piňakoládu servírovanú v ananásoch, ktorá je pre toto miesto príznačná.

Disneyland na maltézsky spôsob alebo Pepek Námorník

Ak sa tvoje detstvo nieslo v znamení klasických starých kreslených rozprávok, tak určite poznáš Pepka Námorníka a jeho príhody. Na mieste zvanom Popeye Village sa nachádzajú originálne kulisy tejto kultovky, ktoré boli obohatené o prvky zábavného parku – okrem rozprávkovej architektúry tu teda nájdeš aj množstvo atrakcií, ktoré z tohto miesta robia zaujímavý tip na párhodinový výlet nielen pre deti, ale aj pre dospelých.

Popeye Village malta
Popeye Village malta

Day trip na ostrov Gozo

Druhým najväčším ostrovom maltského súostrovia je ostrov Gozo, kam sa z Cirkewwy dostaneš trajektom spätne za pár eur. Asi najznámejším lákadlom tohto ostrova bolo kedysi mohutné Azúrové okno nachádzajúce sa v Dwejra Bay, ktoré sa však v roku 2017 nanešťastie zrútilo. Dnes sú na tomto mieste stále zaujímavé skalné útvary a tiež 16 metrov hlboká morská priepasť The Blue Hole, ktoré sa aj napriek kolapsu hlavného lákadla stále oplatí vidieť.

gozo malta
gozo malta

Jaskyňa Tal-Mixta, ponúkajúca nádherný výhľad na obľúben[ zlatistú pláž Ramla Bay, je ďalším lákadlom, ktoré nesmieš vynechať. Rovnako ako Ghasri Valley – dlhý úzky záliv medzi vysokými skalnými bralami, pripomínajúcimi skalisté pastviny z Pána prsteňov.

jaskyna malta

Pre Gozo sú okrem divokého pobrežia typické vysoké baziliky vyrastajúce zo zeme uprostred nezastavaných oblastí, čo vytvára jedinečnú a zaujímavú scenériu. Medzi najznámejšie patrí napríklad Ta Pinu alebo citadely v mestách Mgarr a Victoria.

malta bazilika

Lokálna architektúra je ešte viac inšpirovaná Afrikou, preto je Gozo určite jedno z najmenej európsky vyzerajúcich miest Európy.

Gozo je vhodné na celodenný výlet autom alebo bicyklom. Po ostrove jazdia aj pravidelné autobusové linky alebo špeciálny turistický hop-on/hop-off autobus, tie sa však vďaka úzkym hlineným cestám nedostanú až do konečných destinácií a je potrebné absolvovať veľké kusy cesty aj pešo, preto výlet verejnou dopravou potrvá niekoľko dní.

Maltské mesto ticha

Mdina, známa ako „Mesto ticha“, je jedno z najstarších miest na Malte a do 16. storočia bola aj hlavným mestom krajiny. Založili ju ešte pred naším letopočtom Feničania a neskôr v staroveku osídlili starovekí Rimania, čo sa odzrkadlilo na miestnej architektúre a množstve pamiatok a cirkevných stavieb. Medzi najznámejšie patrí hlavná Katedrála sv. Pavla, Benediktínsky a Karmelitánsky kláštor, alebo paláce Vilhena a Falzon.

mdina malta

Kým vo Vallette môžeš pozorovať farebné balkóny, v Mdine sú špecifické farebné dvere – tie sa objavili aj v scénach známeho seriálu Game of Thrones, rovnako ako vstupná brána alebo scenérie rôznych budov.

mdina malta

Mdina je ľahko dostupná autobusom či autom a je vhodné si na ňu vyčleniť pár hodín.

Skalné výjavy Blue Grotto

Jednou z najvyhľadávanejších turistických destinácií Malty je obrovské skalné okno Blue Grotto. A právom. Pohľad zhora je nezabudnuteľný, a je dokonca možné loďkou preskúmať celý skalný a jaskynný systém aj zdola. Dostaneš sa sem jednoducho autom aj autobusom a pokiaľ sa nerozhodneš pre plavbu, tak celý tento výlet ti zaberie len niekoľko minút.

blue grotto malta

Prechádzka útesmi Dingli

Malta je známa svojím drsným pobrežím a relatívne obmedzeným počtom pláží. Na mnohých miestach sa nachádzajú vysoké útesy a skalné útvary, ktoré síce znemožňujú oddych pro vode, avšak ponúkajú unikátne scenérie a nespočetné možnosti prechádzok. Najkrajšími útesmi súostrovia sú jednoznačne útesy Dingli na západnom pobreží Malty, kde okrem krásnych výhľadov nájdeš aj lúky plné kvetovčajové plantáže, ktoré tomuto miestu dodávajú nadpozemský nádych.

utesy dingli malta

Dingli sú prístupné autom aj autobusom a to, koľko času tu stráviš, záleží len na tebe – možno si vystačíš s panoramatickým výhľadom z najvyššieho bodu súostrovia, alebo sa vydáš na 16 kilometrov dlhý trek po celej dĺžke pobrežia a preskúmaš túto lokalitu z každého uhla. 

Tri rozdielne svety na troch susediacich plážach

Golden Bay, alebo zlatá pláž, je nepochybne jedna z najobľúbenejších pláží na Malte. Piesok neuveriteľne zlatej farby, krásne pohľady na útesy a množstvo hotelov vytvárajú v Golden Bay atmosféru typického letoviska vhodného pre rodiny s deťmi.

golden bay malta

Hneď za rohom sa však nachádzajú 2 absolútne odlišné pláže s úplne inou atmosférou. Krátkou túrou po útese smerom na východ nájdeš prvú spomínanú pláž, Ghajn Tuffieha, ktorá vďaka panenskej prírode vyzerá ako z dokumentárnych filmov o nedotknutých ostrovoch v Pacifiku. Aj táto pláž je vhodná pre deti, keďže prístup je relatívne jednoduchý, maximálne 20 minút po chodníčku.

plaz malta

Posledná spomínaná pláž, Qarraba Bay, je však vhodná len pre turistov s pevnejšou obuvou, nakoľko z Ghajn Tuffieha je najprv potrebné sa po hlinených chodníčkoch vyšplhať, a neskôr strmou cestičkou zošľapať naspäť k moru z obrovskej piesočnej duny, ktorá túto pláž lemuje.

qarraba bay malta

Kým Golden Bay pripomínala klasické talianske letoviskáGhajn Tuffieha vyzerala ako ostrov v Tichom oceáne, atmosféra Qarraba Bay pripomína skôr Namíbiu s rýchlym spádom z vysokých piesočných dún nadol do vody. Tri svety, oddelené od seba len krátkou prechádzkou.

Golden Bay, ktoré je východiskovým bodom spomínaných túr, je hravo dosiahnuteľné autom aj autobusom s niekoľkými prestupmi a vďaka odlišnosti všetkých troch pláží, je skvelým miestom aj na viacdňový výlet.

Farebné loďky mesta Marsaxlokk a St. Peter‚s Pool

Na východnom pobreží leží mesto Marsaxlokk, ktoré svojím vzhľadom a atmosférou úplne vystihuje Maroko alebo Tunisko, prípadne ostatné krajiny severnej Afriky. Nízke béžové domčeky, palmy, záliv plný rôznofarebných rybárskych lodiekobrovský trh priamo na pobreží – takto by sa jednoducho dal charakterizovať Marsaxlokk, unikátne mestečko živiace sa rybolovom, nachádzajúce sa krátku jazdu autobusom alebo autom od hlavného mesta Valletty.

malta

Mestečko samo osebe je drobné, stačí si naň vyčleniť 2-3 hodiny, avšak pol hodinu pešky od Marsaxlokku sa nachádza St. Peter’s Pool, unikátne morské jazierko obkolesené pieskovcovými stenami. Ak máš chuť sa okúpať v divokom, ale stále bezpečnom prostredí, tak si na tento výlet pokojne môžeš vyčleniť aj viac času, nudiť sa určite nebudeš.

peter pool malta
zdroj: Shutterstock/TheLiftCreativeServices

Xrobb L-Ghagin

Marsaxlokku vedie turistická cestička aj do prírodnej rezervácie Xrobb L-Ghagin, kde nájdeš krásne biele kriedovcové útesy, pieskovcové previsyzvyšky megalitických chrámov. Spolu s návštevou mestečka a už spomínaného morského jazierka, to je skvelý tip na dobrodružnejší celodenný výlet, ak chceš spoznať niečo nové, a zároveň využiť slnečné dni a okúpať sa v Stredozemnom mori.

Xrobb L-Ghagin malta

Komplex chrámov Tarxien

Vedel si, že Malta bola osídlená už v 5. tisícročí pred naším letopočtom a je teda jednou z kolísok starého kontinentu? Bohatú históriu je možné pozorovať v každom meste, avšak jedno miesto dĺžkou svojej histórie predbieha všetky ostatné. Tarxien, lokalizované len pár minút autobusom alebo autom od Valletty, je komplex megalitických chrámov a archeologických vykopávok, pričom prvá zmienka sa datuje až do roku 3100 pred naším letopočtom. Zachovalo sa tu aj množstvo dobovej keramiky, avšak aj napriek množstvu dôkazov sa dodnes nezistilo, ktorý národ je autorom týchto unikátnych megalitov. Hoci majú vykopávky značne zachovalý vek, vyznačujú sa nadčasovým staviteľstvom a dôkazmi, že tu žila skutočne organizovaná a vyspelá spoločnosť. Ostáva však záhadou, kto to bol, a prečo odrazu zmizol.

zdroj: Shutterstock/Alizada Studios

Three Cities

Birgu, SengleaCospicua – takto znejú názvy troch opevnených miest lokalizovaných na opačnej strane zálivu zasahujúceho do Valletty, ktoré oplývajú tak bohatou históriou, že každá ulička a každý roh môže byť považovaný za kultúrnu pamiatku. Tieto miesta sú natoľko unikátne a zaujímavé, že teoreticky aj jeden celý deň je málo na preskúmanie všetkých zákutí, avšak pre klasického cestovateľa, ktorý si sem len príde užiť atmosféru a vidieť niečo nové, stačí na toto miesto aj jeden deň.

Mestá založili v 16. storočí templárski rytieri, preto tu nájdeš rôzne cirkevné stavby, pevnosti a zvyšky hradieb. Dominantou Birgu je jednoznačne pevnosť Fort Saint Angelo, ktorá v minulosti bránila prístup do centra mesta. Známy je aj Inkvizičný palác alebo Kostol svätého Vavrinca, pod ktorým sa rozprestiera rozľahlý prístav, teda v tejto časti nájdeš aj najviac prímorských reštaurácií a kaviarničiek.

birgu malta

Senglea, naopak, je historicky najbohatšou časťou trojmestia, keďže v minulosti bola centrom maltézskych rytierov. Ostali tu po nich zvyšky pevnosti pripomínajúcej obrovský hrad, Bašta svätého Michala a tiež Kostol Panny Márie Víťaznej. Nájdeš tu aj najkrajší výhľad na náprotivnú Vallettu, ktorý sa nachádza v záhradách Safe Have Gardens.

senglea malta

Cospicua bola v minulosti obohnaná dvojitými hradbami, ktoré sa spolu s piatimi mohutnými vstupnými bránami do mesta zachovali dodnes.

cospicua malta

Coral Lagoon

Za zmienku stojí aj Koralová lagúna neďaleko mesta Cirkewwa, ktorá je ďalším prírodným morským jazierkom na členitom maltskom pobreží a určite aj jedna z najzaujímavejších pláží, ktoré Malta ponúka. Autom sa dostaneš až celkom k pobrežiu, z autobusu však musíš vystúpiť už v Cirkewwe a potom absolvovať krátku prechádzku – tá však určite stojí za to.

Článok pre Pelipecky napísala Simona Regecová


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Milujeme cestovanie a písanie. A tak sme to spojili a už roky vám na Pelipeckách prinášame články, cestopisy a reportáže o tom, ako šikovne precestovať celý svet. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka a Roland, ale sem-tam napíšu niečo aj naši kolegovia z Pelikána.

Hore