Nájdeš nás aj na:

Novinky

Londýn otvoril novú linku metra Elizabeth line. Cestu z centra na letisko Heathrow skráti o hodinu

Londýn otvoril novú linku metra Elizabeth line. Cestu z centra na letisko Heathrow skráti o hodinu

Domáci aj turisti sa od 24. mája tešia úplne novej linke metra – Elizabeth line, ktorá predstavuje prelomový bod v cestovaní naprieč Londýnom. Linka má zvýšiť kapacitu prepravy železnicami v centrálnom Londýne až o desať percent, čo je najväčší skok za posledných 70 rokov.

Reklama

Výstavbu novej linky metra v Londýne sprevádzalo mnoho neočakávaných udalostí spojených s pandémiou, testovaním trasy, ale aj nedostatkom financií. Napriek tomu však už dnes táto fialovou farbou označovaná trasa meria cez 100 kilometrov a pozostáva zo 41 staníc. Spája východnú a západnú časť Londýna a vedie popod ulice centra, prístav, finančné štvrte, West End až k hlavnému dopravnému uzlu, ktorým je letisko Heathrow.

Elizabeth line metro londyn
Zdroj: cktravels.com

Cestovanie cez hlavné mesto Anglicka tak bude oveľa rýchlejšie a jednoduchšie, najmä pre cestujúcich smerujúcich na letisko Heathrow, ktorí sa budú môcť dostať do centra Londýna len za 38 minút. To je o hodinu menej, ako v doterajšom harmonograme a o dve hodiny menej ako bežná cesta taxíkom počas dopravnej špičky.

Elizabeth line tube londyn
Zdroj: WorldofDominic

Prevádzka na linke funguje od pondelka do soboty medzi 6:30 a 23:00. Premáva každých 5 minút, čo predstavuje presne 12 vlakov za hodinu. Vlaky sú priechodné, 200 metrov dlhé a prepravia až 1500 cestujúcich.

Po finálnom dokončení linky na jeseň by sa mal interval príchodu metra vyšplhať v „špičke“ až na 22 vlakov za hodinu a naplánované je aj otvorenie novej stanice Elizabeth na Bond Street.

Elizabeth line train londyn
Zdroj: Octus_Photography

Zdroj: Lonely Planet, Z dopravy.cz

Akciové letenky do Londýna


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Dominika pochádza z Bratislavy a je absolventkou fakulty masmediálnej komunikácie. Počas štúdia si vyskúšala prácu v niekoľkých online redakciách zameraných na šport, hudbu, životný štýl a cestovanie. Zúčastnila sa marketingovej a novinárskej stáže v Portugalsku. Za svoje vysnívané destinácie považuje Juhovýchodnú Áziu, Kanadu, Nový Zéland, Austráliu, Indiu......a vlastne všetky. Riadi sa heslom: „Cestovať znamená žiť.“

Hore