Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Lietanie je bezpečnejšie ako návšteva obchodu s potravinami, tvrdí harvardská štúdia

Lietanie je bezpečnejšie ako návšteva obchodu s potravinami, tvrdí harvardská štúdia

Zistenia z výskumného projektu Harvardskej zdravotníckej školy potvrdili to, o čom odborníci z leteckého priemyslu hovoria už niekoľko mesiacov. Podľa aktuálnych opatrení v lietadlách koronavírus nepredstavuje hrozbu pre cestujúcich. Výskumná práca dospela k záveru, že riziko nákazy COVID-19 počas letu je mimoriadne nízke, stačí dodržať viaceré kľúčové opatrenia súčasne.

Reklama

Prestížna zdravotnícka škola tvrdí, že všetky riziká v lietadlá je možno minimalizovať a riadiť ich. Kľúčové je podľa nich nosiť na palube rúška, správne čistiť lietadlá, dodržiavať dostatočné odstupy pri presunoch a využívať letiskové zdravotné skríningy. Ak sú tieto postupy správne dodržané, je podľa výskumníkov takmer nemožné sa nakaziť. „Riziko prenosu SARS-COVID-19 na palube lietadla je ešte nižšie ako pri iných bežných činnostiach počas pandémie – napríklad ako pri nakupovaní alebo stravovaní v reštaurácii,“ informuje vedecká štúdia.

Vetrať, čistiť povrchy a dodržiavať sociálny dištanc

Harvardský experiment tiež hovorí, že letecké spoločnosti sa musia v súčasnosti zamerať na tri veci – dostatočné vetranie, čistenie a zvládanie sociálneho dištancovania.

Odvetrávanie a cirkuláciu zabezpečujú moderné HEPA filtre. Tie zmierňujú riziko rýchlou a nepretržitou filtráciou a výmenou vzduchu v kabíne v lietadle. Tieto filtre sú dnes štandardom pre moderné prúdové lietadlá, extrahujú viac ako 99,99% častíc vrátane vírusov. Zvládnu recirkulovať vzduch v kabíne 10 až 30-krát za hodinu a vymeniť ho za čerstvý.

Harvardský experiment poukazuje tiež na to, že je mimoriadne dôležité, aby dochádzalo k neustálemu čisteniu povrchov a kontaktných bodov v lietadle. K hĺbkovému čisteniu by malo dochádzať vždy v noci alebo ak je medzi jednotlivými letmi dostatok času. Toto opatrenie v súčasnosti využívajú všetky pravidelne lietajúce letecké spoločnosti.

Riadenie a sledovanie sociálneho dištancu výskumníci považujú za najťažšie. Tu je to v silách najmä cestujúcich – či sa budú správať zodpovedne a budú dodržiavať pokyny na letisku a v lietadle – ak áno, majú minimálnu šancu sa nakaziť.

Zdroj: SimpleFlying, Harvard T.H. Chan

Zdroj foto: Delta Air Lines Media

Mohlo by vás zaujímať:


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Hore