Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Ktoré letiská ponúkajú obhliadku mesta zadarmo (až 8 tipov!)

Nekonečne dlhé čakania na prípojový let sú väčšinou spojené s drahým Wi-Fi pripojením, zohriatymi sendvičmi z mrazničky a nepohodlnými kovovými stoličkami, o ktoré, mimochodom, treba takisto bojovať, pretože letiská sú jednoducho preplnené čakajúcimi pasažiermi. Sledujete ručičku na hodinách, na chvíľu sa zapozeráte na odlietajúce lietadlo a potom opäť hypnotizujete čas. A takto to beží celých sedem hodín. Napadlo vám niekedy, že by ste ich mohli stráviť naozaj zaujímavým spôsobom? Týmto ôsmim letiskám už áno. Cestovateľom v čase ich medzipristátia ponúkajú niekoľkohodinové prehliadky mesta, takže nielenže čas medzi letmi môžu využiť naplno, ale majú i možnosť uvidieť nové miesto. Prečítajte si náš článok a zistite, ktoré letiská ponúkajú obhliadku mesta zadarmo.

Reklama

Tchaj-Pej

Ľudia, smog, automobily a skútre. Tak by ste možno na prvý pohľad charakterizovali hlavné mesto Taiwanu. I keď je v meste elektronický, textilný, ale napríklad i hutnícky priemysel veľmi dôležitý, nájdete tu miesta, ktoré sa určite oplatí vidieť a to i v prípade, ak to vaše medzipristátie trvá najmenej osem hodín. Letisko ponúka dve možnosti turistickej prehliadky zadarmo. Možnosť A vás prevedie nádherným taoistickým chrámom Zushih, ktorý sa nachádza asi dvadsaťdva kilometrov od mesta. Tu máte možnosť nakúpiť krásne kúsky tradičnej keramiky. Ak si vyberiete možnosť B, vaša prehliadka bude hustejšie naplánovaná. Môžete vidieť najznámejšie pamiatky mesta, okrem iného i Memoriál Chiang Kai-sheka, ktorý nájdete v každom bedekri o meste, alebo i známy mrakodrap Taipei 101. Ten bol od roku 2004 do roku 2009, so svojimi 509 metrami, najvyššou budovou na svete. Zaregistrujte sa v stredisku turistických služieb, ktoré sa nachádza v príletovej hale. Tento servis funguje na princípe „first-come, first-serve“, čiže kto skôr príde, ten je skôr na rade. Turistické prehliadky prebiehajú dvakrát za deň, o 8:15 hodine ráno a 1:45 hodine ráno. Odporúčame spojiť najmä s letenkou od EVA AIR.

taipei

Singapur

„Levie mesto“ , to v preklade z najstaršieho indoárijského jazyka, zo sanskritu, znamená Singapur. Samotné letisko Singapur – Changi bolo v tomto roku vyhlásené anglickou poradenskou spoločnosťou Skytrax za najlepšie letisko sveta. Nik vás neodsúdi, ak sa rozhodnete pre pohodlné masážne kreslá, za ktoré nemusíte platiť či prechádzku v motýlej záhrade, ktoré sú súčasťou letiska. Ak však máte k dispozícii šesť a viac hodín na prestup a rozhodnete poznávať čaro Singapuru, určite neoľutujete. Prvá alternatíva je prehliadkou tými najdôležitejšími pamiatkami centra; či už je to symbol mesta – Merlion, mýtické stvorenie, ktoré má hlavu leva a telo ryby alebo zelený pás záhrad, ležiacich pri pobreží hlavného centra Singapuru, nazývaný Gardens By The Bay. Tzv. Prehliadkou dedičstva mesta sa dostanete do charizmatických štvrtí, ako je napríklad Little India či Kampong Glam. Navštívte Transfer Lounge (typ čakárne, využívanej najmä pasažiermi s prestupmi) F v Termináli 2 či Transfer Lounge A v Termináli 3. Štyrikrát za deň (ráno a poobede) sa organizuje Prehliadka dedičstva mesta alebo „Heritage tour“ a dvakrát do dňa (vo večerných hodinách) do ulíc vyráža výprava, aby videli najmä tie základné pamiatky – „City Sights“, počas ktorej zažijete čaro zapadajúceho singapurského slnka.

singapur

Salt Lake City

„They got the sun in the summer and winter time the skiing is great, Salt Lake City we’ll be coming soon…,“ spieva sa v pesničke obľúbenej americkej kapely druhej polovice 20. storočia, The Beach Boys. Ak aj vy prichádzate do Salt Lake City už čoskoro, i keď len na dvojhodinové čakanie na letisku, určite to využite a vyberte sa na prehliadku čarovného Temple Square, kde máte možnosť navštíviť napríklad i známy mormonský kostol The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints. Druhou možnosťou je návšteva City Creek Park a Utah Museum of Contemporary Art. Záleží len na vás. V priestore letiska nájdete dva informačné pulty, kde vám povedia viac o časoch príchodu a odchodu autobusov. Zamestnanec informačného centra vám určite ochotne poradí, kde tieto autobusy parkujú.

salt-lake-city

Istanbul

Hippodrome Square, Blue Mosque či Topkapi Palace. To všetko máte možnosť vidieť v Istanbule, ak máte na letisku Ataturk Aiport medzi letmi minimálne šesť hodín čas. „Počas prehliadky máte možnosť vidieť tie najdôležitejšie historické pamiatky mesta, ktoré je domovom najväčšie civilizácie sveta,“ pozýva vás zúčastniť sa svojho programu „touristanbul“. Do roku 324 Byzantion, od roku 324 – 1930 Konštantínopol či križovatka Európy a Ázie má svojim návštevníkom toho ponúknuť určite veľa. Po príchode do haly pre medzinárodné prílety vyhľadajte tzv. „Hotel Desk“, ktorý sa nachádza hneď vedľa kaviarne Starbucks. Tam sa môžete zaregistrovať na jednu z piatich denných prehliadok.

istanbul

Tokio

Po Moskve druhé najdrahšie mesto na svete môžete vidieť bez toho, aby ste si tento výlet nejako extrémne naplánovali. Ak viete, že máte na letisku Narita Airport príliš veľa času, určite ho využite na bezplatnú obhliadku. Môžete si zvoliť jednu z dvoch alternatív; pripojiť sa k prehliadke mestom alebo ísť nakupovať. Ak sa rozhodnete pre prvú možnosť, vyberiete sa naprieč mestečkami Tako či Shibayama, zažijete autentickú lesnú prechádzku alebo navštívite letecké múzeum The Museum of Aeronautical Sciences. Tokio stále ostáva akousi mekkou nakupovania a ak sa aj vy vyberiete na túto púť, môžete si vybrať jedno z dvoch obchodných centier, ktoré sú dostupné vlakom priamo z letiska. Pri nakupovaní však radšej nestrácajte hlavu, máte pred sebou ešte minimálne jeden let a pri sebe zrejme jedinú príručnú batožinu, kde sa nakúpené veci musia zmesiť. Tokijské letisko nenecháva nič na náhodu a v jeho priestoroch nájdete okienko špeciálne vyhradené na vybavovanie tohto typu prehliadok. Volá sa „Narita Transit Program Counter“ a nachádza sa v Termináli 1F v hlavnej budove, teda v Central Building. Tipy, čo treba vidieť v Tokiu popisujeme v tomto článku.

tokio

Seoul

Mesto budúcnosti. I tak mnohí opisujú hlavné mesto Južnej Kórei. Jeho história siaha asi 600 rokov dozadu. Dnes je veľmi moderným a ekonomicky vyspelým centrom. Zatiaľ čo ostatné letiská vyžadujú v prípade záujmu o prehliadku mesta od pasažiera dlhší čas na medzipristátie, na letisku Incheon sa pokojne vyberte i na veľmi krátku obhliadku. Môže to byť jedna hodina a môže to byť i päť hodín, ktoré strávite prechádzkou krásnymi chrámami a palácmi či počas prehliadky zameranej na mesto ako také. Možno často premýšľate nad tým, ako funguje letisko zvnútra. Práve tu máte možnosť nahliadnuť do jeho chodu. Určite to využite. Aby ste sa stali súčasťou jednej z prehliadok, navštívte pult, ktorý sa nachádza medzi bránou (gate) 25 a 29 alebo bránu 8, kde nájdete okienko s názvom „Hana Tour“.

seoul

Amsterdam

Mesto kanálov, umenia, marihuany a čajok. „Mesto na vode“, „Benátky severu“, mesto, v ktorom si každý nájde to svoje. Amsterdamské letisko vás týmto čarovným miestom neprevedie tak, že si nastúpite do autobusu a počúvate komentár šoféra, ktorý je zároveň sprievodcom. Ak ste si zakúpili letenku u národného dopravcu KLM, môžete sa prihlásiť do jeho programu „layover with a local“. Jednoducho vyplníte dotazník o vašich záujmoch (napr. móda, technika, jedlo apod.) a spoločnosť vás priradí k anglicky hovoriacemu Amsterdamčanovi s podobným záujmovým okruhom. A teraz sa začína skutočná zábava. Do rúk dostanete bezplatné lístky na autobus do mesta a späť na letisko a na stôl prvú rundu drinku, ktorú si vypijete s vaším novým holandským známym v centre Amsterdamu. Ak ste si zarezervovali cestu spoločnosťou KLM, automaticky by vám mal prísť mail, v ktorom sa do tohto programu môžete prihlásiť.

amsterdam

Dauha

(Ad-)Dawha, (Ad-)Dauhá, (Ad-)Dawhá, (Ad-)Dóha, (Ad-)Dohá, (Ad-)Dóhá, Doha. Toto všetko sú ekvivalentné názvy pre hlavné mesto Kataru. Dauha je nielen najväčším mestom v štáte ale i jeho ekonomickým centrom. Práve túto ekonomickú silu prináša export ropy, tiež rybársky priemysel, veda a výskum. Ak letíte spoločnosťou Qatar Airways a máte medzi letmi aspoň šesť hodín čas, využite možnosť bezplatnej prehliadky mesta, teda „free tours of Doha“. Navštívte Múzeum moslimského umenia, ikonickú budovu mestskej scenérie, ktorú navrhol I.M. Pei. Prečo sa cestou do exotiky staviť v Dohe? Pozrite si tento článok.

museum-of-islamic-art

Ak ste na vašej ceste nestihli nakúpiť suveníry, v Souk Watif máte túto poslednú možnosť. Ďalším zaujímavým miestom, ktoré môžete vidieť, je kultúrne mestečko Katara. A aby vám po príchode na letisko prehliadky nespôsobili viac neplechy, než úžitku, zahŕňajú tiež bezplatné víza. Dôležité je ale pripraviť sa na zmenu z klimatizovaných priestorov letiska do púštnej klímy mesta. V Hale B vyhľadajte okienko s nápisom „Doha City Tour“ a vaša krátka cesta exotikou sa môže začať!

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PONUKA DŇA: Tenerife v júni s letenkami a 4*hotelom za 486€ https://t.co/4NvUyaU3m0 #dovolenky1 hodinu dozadu
Cestovanie na Srí Lanku: podmienkou k vstupu je test a ubytovanie v hoteli Level 1 na prvé dva týždne https://t.co/znFyZQQ2BN #novinky2 hodiny dozadu
Najlacnejší PCR test: v Bratislave sa objednáš už od 37€ https://t.co/k5Fap3WeMP #novinky5 hodiny dozadu
Bari, Catania, Alicante. V lete 2021 objav autentické kúty Talianska a Španielska (letenky od 23€) https://t.co/Ct4I6M3LSR #cestopisy5 hodiny dozadu
Taliansko uvoľní opatrenia. Otvoria sa múzeá a povolené budú aj koncerty https://t.co/9gnqckniPt #letenky5 hodiny dozadu
Dnes oslavujeme Deň Zeme. Ktoré krajiny sú najzelenšie? https://t.co/9BAAy75V4W #cestopisy6 hodiny dozadu
Cestovať sa dá bezpečne aj počas pandémie: Adriana sa vybrala za vodnými športmi do Portugalska a Egypta https://t.co/jb470zuJ7V #cestopisy6 hodiny dozadu
Letenky do úchvatného Neapolu od 23€ aj na leto https://t.co/GF5k4h3zoP #letenky6 hodiny dozadu
Letné Porto za výbornú cenu od 42€ (priame lety z Viedne)! https://t.co/1mb7GGawfg #letenky6 hodiny dozadu
Lisabon v júni z Viedne spiatočne za 26€? WOW! Rezervuj teraz https://t.co/KRbuGr1D1H #letenky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore