Nájdeš nás aj na:

Ázia

Navštív Amsterdam Blízkeho východu: Tel Aviv teraz so zľavou od 53€!

Navštív Amsterdam Blízkeho východu: Tel Aviv teraz so zľavou od 53€!

V ktorom meste na svete žijú neeurópski Berlínčania? Vraj v izraelskom Tel Avive s avantgardnými galériami a s obrazmi posiatymi skrytými uličkami len hodinu cesty od Jeruzalema. Sem-tam vás do zákutí tohto mesta zavedie okrem kultúry aj nos, cítiac hummus, falafel, jemnú pitu aj šalát tabbulá, baklažány, bulgur, silnú rascu aj cícer. Obklopení budete architektúrou Bauhaus a v pozadí bielymi piesočnatými plážami!

Reklama

Straťte sa v Tel Avive peši alebo na bicykli. Urobte si radosť hneď začiatkom nového roka, v Pelikáne máme pre vás teraz spiatočné letenky na január od 43€, so zľavou 33€. A ani tie februárové nie sú na zahodenie!

Lacné letenky do Tel Avivu

Akciové letenky

Čo robiť, vidieť a zažiť v Tel Avive?

Viac o Tel Avive sa dočítaš aj nižšie v článku.

Cestovné doklady do Tel Avivu

Do Izraela budeš potrebovať cestovný pas, platný minimálne 6 mesiacov po návrate.

Kedy cestovať do Tel Avivu?

V Izraeli sa dá naplánovať skvelý výlet kedykoľvek počas roka. V zime síce môže nasnežiť alebo pršať, teploty sú však stále prijateľné. Najlepším obdobím je jar a jeseň.

tel aviv

Kozmopolitný Tel Aviv je starý viac ako jedno storočie. Určite sa prejdite štvrťou Neve Tzedek, zrejme najstaršou časťou mesta alebo sa vydajte do Jemenskej štvrte za históriu mesta. Biele Mesto v Tel Avive je zase súčasťou svetového dedičstva UNESCO a ponúka jednu z najrozsiahlejších zbierok architektúry štýlu Bauhaus, no nájdete tam aj zmes medzinárodných štýlov.

V centre mesta Tel Aviv narazíte na nespočetné množstvo pokladov modernizmu, vrátane domu Avrahama Soskina na ulici Lilienblum, navrhnutom v roku 1933 architektom Zeev Rechterom, či Jacobsonov dom na ulici Levontin.

Na výlet do mikrokozmu

Zájdite aj do Jaffa, štvrte na juhu mesta Tel Aviv. Pred pár rokmi sa o jej obnovu a zveľadenie postarali prisťahovalci z Francúzska či Iránu, keď tu otvorili kaviarne, bistrá, bary aj galérie. Jaffu dnes nazývajú mikrokozmom Tel Avivu. Mladí ľudia tu pri studených citrusových drinkoch trávia hodiny búrlivými debatami a smiechom, postaršie dámy robia to isté – nesedia pri tom však v baroch ale na mestských lavičkách alebo postávajú pred domom. Štvrť lemujú storočné synagógy aj mešity.

Jaffa je od centra Tel Avivu vzdialená asi 45 minút peši od promenády Gordon. Domáci a čoraz viac turistov však už na jej návštevu využívajú mestské bicykle Tel-O-Fun, s nimi sa do južnej štvrte dostanete oveľa rýchlejšie. Jaffa vás privíta impozantnou Hodinovou vežou (Clock Tower). V krajine ich je sedem, všetky boli postavené ešte v časoch osmanských.

Zastavte sa aj na blšom trhu s hrnčiarskymi výrobkami, starožitnosťami či ručne tkanými kobercami. Pripravte si hotovosť, na trhu sa kartou platiť nedá. V indie butikoch a prírodnej parfumérii neďaleko trhu, kde vám pripravia voňavku podľa vlastnej chuti, však už kartou zaplatiť môžete.

V Jaffe sa vám zíde aj mobilná aplikácia Artbit. Okrem toho, že vám poskytne informácie o najnovších graffiti show na ulici Shenkin Street v Tel Avive, dozviete sa tiež ktoré umelecké ateliéry sú práve v Jaffe otvorené.

Multikulturalizmus chutí

Na najväčšom potravinovom trhu v Tel Avive, Carmel, nájdete okrem izraelských špecialít aj tradičné jemenské pekárne, koktejlové bary a reštaurácie, ochutnajte aj pivo z miestneho pivovaru Beer Bazzar. Multikulturálne miesto, ostatne ako celý Tel Aviv. V sobotu však býva trh zatvorený. Jeden tip na skvelú pochúťku na trhu Carmel – Borekas. Cesto plnené olivami, uhorkami, vajíčkom s mäsom či bez mäsa. Zájdite na tie chrumkavé priamo od Turkov.

Najlepšiu káva v meste vraj robia v kaviarni Cafelix, mimo hlavnej turistickej ulice plnej obchodov Sheinkin. V Hanan Margilan zase robia najlepšiu polievku – azerbajdžanskú dushbaru, mäsovú knedľovú polievku. Zapiť ju, ako to robia domáci, môžete ľadovou vodkou.

Za izraelským morom

Pätnásť kilometrov dlhé pobrežie Tel Avivu a vy by ste sa nešli pozrieť k moru? Pláže sa tu veľmi nedajú rozdeliť na také, kam chodia len turisti a na také, kde v zásade natrafíte len na lokálnych obyvateľov.

Cestopisy a odporúčania na internete spája zopár informácií o telavivských plážach. Nepríklad, na Ajami sa vyberte len od štvrtka do nedele, aby ste predišli bitke o plážový priestor. Okrem pretlaku v ostatné dni je pláž pokojná, chodia tam prevažne moslimské rodiny s deťmi. Určite si urobte čas aj na návštebu pláží Banana, The Scene a Gordon.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

So službou FLEX zrušíte svoj pobyt bez udania dôvodu 14 dní pred odletom https://t.co/jHqMvwZEcr #dovolenky12 hodín dozadu
USA pripravujú plán na otvorenie hraníc pre zaočkovaných turistov z EÚ aj Veľkej Británie. Hovorí sa už o novembri https://t.co/iHe6gMgu8y #novinky13 hodín dozadu
Hotel Clover Patong: vyskúšali sme luxusný SHA+ hotel na slávnej pláži (recenzia) https://t.co/1YYwjxUXBh14 hodín dozadu
Máš rád peckové ponuky? Vyplň minútový dotazník a daj nám vedieť, čo pre teba máme pripraviť na jeseň a zimu https://t.co/FOE8HXda5t #novinky14 hodín dozadu
Anglicko chce zjednotiť systém cestovania. Zaočkovaní turisti nebudú potrebovať test pred príchodom https://t.co/kPl4zXUsql #novinky15 hodín dozadu
PONUKA DŇA: Týždeň v Mexiku v TOP sezóne s letenkami, 4*hotelom a all inclusive za 1280€ https://t.co/kvadx2iWQ6 #dovolenky16 hodín dozadu
Maurícius sa od 1. októbra kompletne otvára pre zaočkovaných turistov. Ku vstupu postačí PCR test https://t.co/0bODu3jEj6 #letenky16 hodín dozadu
Čile sa v októbri otvorí zaočkovaným turistom. Splniť musia niekoľko podmienok https://t.co/YkmrerqUwl #novinky17 hodín dozadu
Španielsko zaradilo celé územie Slovenska medzi rizikové oblasti https://t.co/HSVbuvxINw #letenky18 hodín dozadu
Poď na Maltu z Bratislavy alebo Viedne! Leť na jeseň od 33€ https://t.co/iEGVfiopr8 #cestopisy18 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore