Nájdeš nás aj na:

Ázia

9 dôvodov, prečo by ste tento rok mali navštíviť Tel Aviv

9 dôvodov, prečo by ste tento rok mali navštíviť Tel Aviv

Vitajte v Tel Avive, stále živom meste! Či už ste plážový alebo klubový typ, máte radi skvelé jedlo či zaujímavú architektúru, v Tel Avive to všetko zaručene nájdete. Hrdé na svoju minulosť, o krok pred s nápadmi do budúcnosti.

Reklama

Nezáleží na tom, či ho plánujete navštíviť na jeden víkend, alebo počas celého týždňa. Vďaka priateľským miestnym obyvateľom sa tu budete cítiť výnimočne príjemne. Tel Aviv by sme z hebrejčiny mohli preložiť doslova ako “Jarný kopec”. Staňte sa súčasťou jeho rozkvetu. Prečítajte si naše tipy, prečo by ste tento rok mali navštíviť Tel Aviv.

Úžasné pláže

Telavivské pláže sú miestom, kde sa to pravidelne hmýri. Jeho pobrežia si môžete vychutnať z pohodlia vášho lehátka, pri opaľovaní sa, či aktívne, napríklad zahraním si matkotu (šport podobný plážovému tenisu). Veľké množstvo podnikov tu ponúka osviežujúce nápoje či lahodnú večeru s výhľadom na more. Pre tých, ktorí chcú svoju lenivosť priviesť do dokonalosti, odporúčame Mishlohof. Jeho zamestnanci vám prinesú jedlo priamo k vášmu plážovému uteráku.

Navštívte mestečko Jaffa

Jaffa je jedným z najstarších prístavných miest na svete. Jeho história je viditeľná v eklektickej zmesi starých a nových prvkov architektúry. Dnes je multietnickým centrom, kde vedľa seba žijú moslimovia, Židia a arabskí kresťania.

Prejdite sa jeho úžasným starým mestom a preskúmajte jeho kľukaté ulice, vedúce k nedávno zrekonštruovanému prístavu. Tu môžete ochutnať čerstvé ryby vo výnimočných reštauráciách, ako je The Old Man and the Sea. Nevynechajte ani jeho trhy, plné pokladov, ale i odpadov, cez ktoré sa musíte prehrabať.

Jedlo najvyššej kvality

Tel Aviv je bezpochyby mesto, ktoré vonia a chutí. Nájdete tu panoptikum reštaurácií, trendy hipsterských bistier, ale i pouličné jedlo Stredného východu. Pre najchutnejší hummus zájdite do Ali Karavan (lokálne známy ako Abu Hassan) v Jaffe; za exkluzívnymi pochúťkami si to namierte do Taizu. Ak zatúžite po niečom špecializovanom, v o niečo vyššej cene, pozrite sa do Port Said či Santa Katariny pri Veľkej synagóge na ulici Allenby.

Ľudia

Mladší obyvatelia Tel Avivu sami seba často opisujú ako nových neeurópskych Berlínčanov. Napriek svojmu supermódnemu oblečeniu však svoj orientálny pôvod nezaprú. Moderný, živý a kozmopolitný. V Tel Avive sa snúbi mnoho kreatívnych a umeleckých ľudí. Nečudo. Je lákadlom nielen kvôli svojmu prvotriednemu Museum of Art, ale i vďaka umeleckým uličkám, roztrúseným po celom meste a avangardným galériám v bohémskej časti Florentin. Bohatá divadelná scéna, živá i klasická hudba v pozadí teplého morského vánku je ideálnym programom na každý večer.

Hýrivý nočný život

Nočný život Tel Avivu si rokmi získal svetovú reputáciu. Najživší je v deň, kedy sa mesto premieňa do dúhových farieb za sprievodu gay pride. Na party rôzneho druhu tu narazíte počas celého týždňa. Zriedkakedy začínajú pred polnocou. Keď slnko zapadne, do klubov ako The Block alebo Bootleg sa navráti život. Ak máte chuť na niečo alternatívnejšie, vyberte sa do Anna Lou Lou Bar v Jaffe alebo si objednajte drink v bare Minzar, kde vás privíta uvoľnená lokálna atmosféra.

Bohatá história

Mesto, staré viac ako jedno storočie, je známe svojou kozmopolitnou náturou. Tel Aviv rozpráva príbeh Izraela a jeho vzniku; jeho mestská podoba ranej vízie Izraela je postavená skôr na kolektívnych hodnotách, sekulárnom a liberálnom individualizme. Pozrite si krásnu štvrť Neve Tzedek, alebo sa vydajte do Jemenskej štvrte, ktorá vám poodhalí niečo z bohatej minulosti Tel Avivu.

Architektúra

Biele Mesto v Tel Avive, ktoré je súčasťou svetového dedičstva UNESCO, ponúka jednu z najjedinečnejších a najrozsiahlejších zbierok architektúry štýlu Bauhaus, ale i varietu medzinárodných štýlov. V centre mesta Tel Aviv nájdete nespočetné množstvo pokladov modernizmu, vrátane domu Avrahama Soskina na ulici Lilienblum, navrhnutom v roku 1933 architektom Zeev Rechterom, či Jacobsonov dom na ulici Levontin, za ktorý sa v roku 1937 zaslúžil Emanuel Halbrecht. V okolí sa môžete vybrať rôznymi pešími prehliadkami, stratiť sa však v tejto estetickej štvrti vrelo odporúčame.

Business príležitosti

Tel Aviv je niekedy príznačne prezývaný ako Silicon Wadi – arabské pomenovanie, inšpirované technologickým centrom Kalifornie. Je to kvôli potenciálu a otvorenosti mesta k začínajúcim podnikom. V Tel Avive funguje omnoho viac aplikácií a technicky zameraných spoločností, ako má kaviarní (a tých je tu vskutku veľa). S desiatkami konferencií, schôdzok a produktívnych miest by Tel Aviv mohol byť miestom, kde by ste i váš nápad mohli premeniť na start-up.

Je to liberálne a LGBTQ priateľské mesto

Pred viac ako desiatimi rokmi sa Tel Aviv rozhodol pripísať si status najliberálnejšieho mesta Izraela, čím sa neoficiálne premenil na centrum homosexuálnej otvorenosti Blízkeho východu. V Tel Avive jeden vedľa druhého žijú ortodoxní veriaci a ľudia rôznych sexuálnych orientácií. V meste však nehľadajte gay kluby a bary v ich tradičnom zmysle. Ich predstaviteľov môžete stretnúť jednoducho kdekoľvek.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.6/5 - (11 votes)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore