Nájdeš nás aj na:

Ázia

Dovolenka na Koh Samui? Tu sú lacné letenky z Viedne +tipy na ubytovanie a aktivity

Na Koh Samui zažiješ presne takú dovolenku, aká má byť. Nájdeš tu nádherné dlhé pláže s vysokými palmami, pod ktorými sa ukryješ pred horúcim slnkom, perfektné jedlo a búrlivý nočný život. Ak máš rád/rada prechádzky po pláži, Koh Samui je to pravé miesto pre teba. Vychutnaj si prírodné scenérie a načerpaj nové sily v jednom z mnohých plážových barov. Nájdeš tu aj poriadny kus histórie v budhistických chrámoch, akými sú Big Buddha Temple a Wat Plai Laem. Objav skutočnú divočinu v srdci ostrova a navštív aj sladkovodné vodopády, v ktorých sa môžeš aj okúpať. Koh Samui je jednoducho thajským rajom.

Reklama

Odkiaľ? S kým? Kedy? Tipy pre dovolenku na Koh Samui + letenky

 • Odkiaľ? Na Koh Samui sa vieš výhodne dostať z Viedne. Letenky na Pelikáne sú často nastavené tak, aby si prestupoval/a na Koh Samui až priamo v Bangkoku.
 • S kým? Najlepším spojením medzi Viedňou a ostrovom Koh Samui je let, ktorý operujú dve letecké spoločnosti – exkluzívne aerolinky 5* EVA Air a Bangkok Airways. Na týchto linkách dostaneš plnohodnotný servis a štandardné sedadlo, kde je k dispozícii aj kvalitná multimediálna zábava.
 • Kedy? Rovnako ako väčšina miest v južnom Thajsku aj Koh Samui má dve ročné obdobia – suché a daždivé. Na ostrove Koh Samui je iné počasie ako na ostrovoch na druhej strane pobrežia. Ak chceš slnečné a príjemne teplé počasie, najlepším obdobím na návštevu ostrova Koh Samui je december až február, teda obdobie sucha. Samozrejme, obdobie sucha je zároveň hlavnou sezónou, takže aj v tomto období tu bude rušno. Napriek tomu sa nedočkáš žiadneho dažďa.
 • Čo je v cene? Let tam aj späť, všetky poplatky, príručná batožina do 5kg a 2 ks podpalubnej batožiny do 46 kg. Ak ideš na Koh Samui na dlhšie obdobie, prípadne sa chystáš nakupovať – určite ti odporúčame cestovať s aspoň jednou podpalubnou batožinou.

Akciové letenky na Koh Samui

Ubytovanie na Koh Samui: najrušnejšia lokalita je Chaweng

Ostrov Koh Samui je naozaj rôznorodý, čo sa týka cien ubytovania. Nájdeš tu najlacnejšie nocľahy v turistických hosteloch, súkromné vily na prenájom, ale aj luxusné hotelové rezorty s bazénmi. Priemerná cena pre dvoch na noc sa pohybuje okolo 20 až 30 €.

Tak ako v akejkoľvek exotike, aj na Koh Samui sa dá ubytovať za super ceny. Pozri si ceny a rezervuj hotel cez Pelikán. Tipy na ubytovanie nájdeš na tejto šikovnej mapke:

Dovolenka na Koh Samui: čo treba ku vstupu?

Thajsko od novembra 2022 zrušilo všetky vstupné opatrenia. Cestujeme tam rovnako jednoducho ako pred pandémiou. Stačí teda platný cestovný pas a vízum, ktoré získaš automaticky po prílete do krajiny.

Čo robiť, vidieť a zažiť na ostrove Koh Samui?

Preskúmaj pláže

Určite nezostávaj na jednej pláži počas celého pobytu . Daj si záväzok, že každý deň navštíviš inú. Na Koh Samui sú ich desiatky a každá je niečím výnimočná. Sú piesočnaté, veľkolepé, lemujú ich kokosové palmy, niektoré sú tiché, iné zase plné života. Tieto odporúčame všetkými desiatimi: Chaweng, Lamai, Choeng Mon, Thongtakian, Maenam, Lipa Noi a Bophut. A chceš vedieť zopár takých, ktoré vyzerajú super a nie sú až tak populárne? Skúste Silavadee, Kamalaya, Banyan Tree Samui a Coral Cove.

Pláž Koh Samui

Ochutnaj miestny street-food

Thajské jedlo je famózne. Či už ste si ho kúpili z pouličného stánku, v ošarpanej reštaurácii za rohom alebo v prvotriednej reštaurácii vášho hotela. Nám sa osvedčilo jednoduché pravidlo. Čím horšie vyzerala reštaurácia, tým lepšie nám chutilo. Skutočne. Deň sme začínali mäsitou a štíplavou polievkou s krevetami či kuracím mäsom. Na obed ryžové rezance s kešu orieškami, morskými plodmi preslávenými ako Pad Thai a na večeru ryba a ako dezert čerstvá kokosová zmrzlina. Dáme vám jednoduchú radu. Ochutnávajte veľa a z každého

Street food Koh Samui

Spoznaj budhistické chrámy

Dvanásť metrov vysokého Budhu zo zlata si určite nenechajte ujsť. Nachádza sa na ostrovčeku Wat Phra Yai v severovýchodnej časti ostrova. Bol postavený v roku 1972 a nepochybne patrí medzi najväčšie atrakcie tohto ostrova. Jediné, čo by ste mali vedieť, že na týchto miestach sa treba správať úctivo. Mnísi žijúci v kláštoroch sú veľmi pokojní ľudia a turisti na posvätných miestach musia dodržovať isté pravidlá. Napríklad nemať odhalené ramená, či šaty nad kolená. Určite nevynechajte aj 18-rukú sochu Shiva, ktorú nájdete v blízkosti Veľkého Budhu.

Chrám Big Budha na Koh Samui

Dopraj si pravú thajskú masáž

Celotelová masáž s výhľadom na more je niečo, čo si môžete dopriať každý deň. Cena za jednu 90-minútovú masáž je len zlomok z toho, na čo sme zvyknutí v Európe. Masérky sú tu veľmi šikovné. Nájdete ich na každom rohu, všetky vás budú ochotne zdraviť a ponúkať vám najlepšiu cenu. Tak si vyberte miesto s výhľadom na more, tieto masáže vás dokonale zrelaxujú a postavia na nohy aj po ťažkej noci.

Navštív rajské vodopády

Na ostrove sa nachádza množstvo vodopádov, no za zmienku určite stoja dva vodopády s názvom Na Muang. Nájdete ich zhruba dvanásť kilometrov juhovýchodne od zálivu Nathon. Jeden z nich ponúka parádny zážitok a zároveň možnosť schladiť sa. Voda totiž padá do jedného veľkého prírodného bazéna.

koh samui vodopady

Bizarné skalné útvary nesmieš vynechať

Miesto, ktoré preslávila príroda. Áno presne tak. Ide o prírodný úkaz nachádzajúci sa na južnom pobreží Koh Samui. O čo ide? Nájdete tu dve skaly, ktorým pristal názov Hin Ta a Hin Yai, teda starý otec a stará mama. No ak si myslíte, že uvidíte skaly v tvare starých rodičov, mýlite sa. Hin Ta a Hin Yai sú skaly, ktoré pripomínajú ľudské genitálie.

Zaži skutočný raj v Národnom parku Angthong

Vydaj sa katamaránom či loďkou na miesto, kde sú stovky ostrovov, nádherne priezračná voda a biely piesok. Fakultatívny výlet sem vybavíš priamo v hoteli alebo v ktorejkoľvek turistickej kancelárii na ostrove – zoberú ťa sem za pomerne dobré ceny, pričom počas celodenného výletu zažiješ aj kajakovanie, šnorchlovanie a výstup na najvyšší bod Národného parku Angthong.

koh samui a vylet narodny park angthong

Sprav si výlet na ostrovy Koh Tao a Koh Pha Ngan

Určite si počas dovolenky vyčleň pár dní aj na fakultatívne výlety. Medzi tie najobľúbenejšie patria výlety na neďaleké ostrovy Koh Tao a Koh Phangan. Koh Tao je rajom pre potápačov, nájdeš tu úžasné koralové útesy, a ceny ubytovania a jedla sú tu veľmi priaznivé. Koh Phangan je zase rajom pre ľudí, ktorí milujú nočnú zábavu. Každý mesiac sa tu počas splnu deje tzv. Full Moon Party. Obrovská párty za mesačného svitu, počas ktorej sa masy ľudí presunú na pláž a za hlasnej hudby tancujú do skorého rána.

Navštív slonie kráľovstvo

Okrem nádherných chrámov a pláží ti určite odporúčame navštíviť netradičnejšie miesto – miestnu sloniu farmu Elephant Kingdom. Farma je známa špeciálnou starostlivosťou pre slony, ktoré v minulosti trpeli – či už kvôli nevhodným podmienkam alebo nám – turistom. Sloníky sú priateľské a dokonca ich môžete aj nakŕmiť čerstvou zeleninou alebo ovocím. Návštevou zároveň prispejete na správny chod tejto farmy.

Slony Koh samui

Počasie na Koh Samui: kedy je na ostrove obdobie sucha a dažďov

Thajsko radíme medzi tropické krajiny. Klímu tu ovplyvňujú monzúny, ktoré vytvárajú tri ročné obdobia v severnom, severovýchodnom a strednom Thajsku a dve ročné obdobia v južnom a juhovýchodnom Thajsku. Vďaka podnebiu patrí Thajsko ku krajinám, ktoré môžete navštíviť v akomkoľvek mesiaci v roku. 

Na ostrovoch východného pobrežia, ako sú Koh Samui, Koh Tao a Koh Phangan, sú dve obdobia suchého počasia: júl-august a január-apríl. Obdobie dažďov trvá zvyčajne od júna do októbra. Neprší však nepretržite. Väčšinou sa jedná o prudké monzúnové prehánky v dĺžke niekoľkých hodín. Slnečné lúče sú intenzívne a preto si do kufra nezabudnite pribaliť aj slnečné okuliare s ÚV filtrom a opaľovacie krémy s vysokým ochranným faktorom.

koh samui ostrov

Doprava na Koh Samui: požičaj si skúter alebo sa prepravuj Songthaew taxíkmi

Najlacnejší spôsob dopravy po ostrove je nepochybne skúter. Požičovňu nájdeš na každom rohu, možno je aj priamo v tvojom hoteli, stačí sa opýtať. Požičaj si skúter pokojne aj na týždeň, stojí to veľmi málo eur. Jediné dodatočné náklady budeš mať s palivom, ktoré je cenovo omnoho výhodnejšie, ako to naše európske a navyše ho budeš môcť kúpiť do slova na každom rohu v príbytkoch domácich, ktorý ho predávajú pri každej hlavnej ceste s označením GASOLINE.

Skútrom môžeš prejsť skrz na skrz celý ostrov a ešte si pritom užiješ aj parádne výhľady. Predtým, ako si požičiaš skúter – poriadne ho nafoť, aby sa nestalo, že od teba po jeho odovzdaní budú chcieť kompenzácie za škody, ktoré si nespôsobil/la ty, ale ten človek pred tebou.

koh samui požičanie skutra
Zdroj: Shutterstock, Arkadij Schell

Tuktuky sú lacné a rýchle

Okrem skútrov sa dá prepravovať aj Songthaew taxíkmi, ktoré sú niečo ako zdieľané TUK TUKy, do ktorých sa zmestí vyše 10 osôb. Premávajú po celom ostrove, avšak nemajú žiaden harmonogram. Môžeš ich stopnúť kdekoľvek. Stačí sa už len so šoférom dohodnúť na cieli a cene tvojej cesty. Pred vystupovaním nezabudni zazvoniť na zvonček, ktorý upozorňuje vodiča, aby zastavil v tvojom cieli cesty.

Taxíky môžu vyjsť draho, no sú pohodlné (dajú sa zohnať kdekoľvek a kedykoľvek). Treba mať však na pamäti, že vodiči taxíkov nie sú veľmi ochotní zjednávať pri turistoch. AK sa aj napriek tomu rozhodneš pre komfort, radšej sa spýtaj vopred na cenu tvojej cesty, aby ťa jej výška neprekvapila pri platení v závere jazdy.

Prenájom auta je pomerne drahý. Požičať auto si môžeš od veľkých medzinárodných spoločností, ako sú Hertz alebo Kayak, ale aj od miestnych spoločností. Legálne požičanie auta na Koh Samui vyžaduje medzinárodný alebo thajský vodičský preukaz. Hoci miestne spoločnosti nemusia kontrolovať, či nejaký máte, pre veľké spoločnosti je to samozrejmosť. Pri požičiavaní auta sa uistiť, že má auto poistenie, pretože premávka na Koh Samui je celkom šialená.

3 tipy na poistenie, ktoré ochránia tvoje zdravie aj peňaženku

Všetky tri typy poistenia vieš objednať spolu s letenkou Pelikána. Urobiť tak vieš aj neskôr v Správe objednávky, stačí sa prihlásiť a zadať takúto požiadavku.

1. Prečo si vybrať poistenie STORNO?

Ak máš poistenie STORNO a vieš sa preukázať potvrdením danej udalosti (kvôli ktorému nemôžete cestovať), za nepreletenú časť tvojej letenky sa ti vrátia peniaze. Úžasnou výhodou je aj to, že stornovať môžu aj všetci ostatní poistení rodinní príslušníci, ktorí s tebou cestujú/mali cestovať a ďalší 3 poistení spolucestujúci bez rodinného vzťahu.

2. Prečo si vybrať poistenie ISTOTA?

Ešte väčšou istotou je poistenie ISTOTA. Na tú sa totiž môžeš spoliehať aj vtedy, keď ti vznikne škoda nie priamo v dôsledku nemožnosti odletieť. Pre väčšinu cestujúcich najsilnejšou pohnútkou na kúpu tohto poistenia je preplatenie liečebných nákladov a následkov po úraze. Platí však aj v iných rôznych nečakaných a nie veľmi príjemných situáciách, ako napríklad problémy s batožinou, meškanie dopravného prostriedku, potreba pátrania alebo záchrany alebo poškodenie zdravia a majetku tretích osôb. Čerešničkou na torte je už len to, že ISTOTA obsahuje aj poistenie STORNO a ďalších 15 dôvodov stornovania letenky.

3. Prečo si vybrať poistenie KOALA?

Predstav si, že si u nás kúpiš akciovú letenku. Príde deň D, dlho očakávaná cesta je tu, ale nakoniec tvoju radosť trochu zmierni trojhodinové meškanie letu. Možno ti táto nepríjemná udalosť neprekazí žiadne plány, no ruku na srdce, aj tak by ťa určite potešila nejaká útecha. Čo povieš napríklad na kompenzáciu v hodnote 200 eur? Túto novinku máš na dosah ruky vďaka spolupráci Pelikána so spoločnosťou Koala.

Máš svoje tipy na Koh Samui? Sem s nimi

Ak máš pocit, že sme na niečo dôležité alebo praktické zabudli, pokojne nám napíš správu alebo ešte lepšie, doplň náš článok niečím užitočným v komentároch pod ním. Ďakujeme 🙂


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  4.8/5 - (15 votes)
Komentáre

Dominika pochádza z Bratislavy a je absolventkou fakulty masmediálnej komunikácie. Počas štúdia si vyskúšala prácu v niekoľkých online redakciách zameraných na šport, hudbu, životný štýl a cestovanie. Zúčastnila sa marketingovej a novinárskej stáže v Portugalsku. Za svoje vysnívané destinácie považuje Juhovýchodnú Áziu, Kanadu, Nový Zéland, Austráliu, Indiu......a vlastne všetky. Riadi sa heslom: „Cestovať znamená žiť.“

Hore