Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Kostarika od 3. augusta otvára hranice s mnohými štátmi vrátane Slovenska

Kostarika od 3. augusta otvára hranice s mnohými štátmi vrátane Slovenska

Jedna z najkrajších a najrozmanitejších krajín Centrálnej Ameriky uvoľňuje opatrenia. Kostarika, ktorú si náš kolega Patrik zamiloval pri prvej návšteve sa čoskorí otvorí aj pre turistov.

Reklama

Od 3. augusta je povolený vstup do Kostariky pre štátnych občanov krajín, ktorých vládne úrady zaradili na zoznam bezpečných štátov. Na zozname bezpečných štátov sa aktuálne nachádzajú všetky členské štáty EÚ (teda aj Slovensko). Ministerstvo zdravotníctva Kostariky bude zoznam bezpečných krajín aktualizovať každé dva týždne. Píše o tom MZV.sk.

Pri vstupe do krajiny sa musí cudzinec aj z tzv. bezpečných krajín preukázať negatívnym testom na COVID-19 nie starším ako 48 hodín, medzinárodným zdravotným poistením na krytie zdravotným nákladov v minimálnej sume 20 000 USD a vyplneným digitálnym zdravotným formulárom (Pase de Salud, možné nájsť na stránke: www.salud.go.cr).

Vzhľadom na nestálosť situácie v celom regióne Strednej Ameriky s vírusom COVID-19 však Veľvyslanectvo SR v Mexiku ešte neodporúča do Kostariky cestovať a to minimálne do 31. augusta 2020.

Cudzincom, ktorí pricestovali do Kostariky po 17. decembri 2019 na 90-dňový turistický pobyt a nemohli odcestovať v dôsledku vládnych opatrení, sa predlžuje legálny pobyt do 17. augusta 2020.

Kostarické úrady zároveň avizovali o letových plánov leteckých spoločností do/z Kostariky nasledovné: 

 • Iberia obnovuje lety od 3. augusta do Madridu
 • Lufthansa obnovuje lety od 5 augusta do Frankfurtu
 • Air Canada chce obnoviť lety do Toronta 12. septembra
 • Air France obnovuje lety od 14. októbra do Paríža 
 • Avianca chce obnoviť lety 1. septembra do Salvadoru, Guatemaly, Panamy, Limy, od 1. októbra do Bogoty
 • British Arways obnovuje lety od 27. októbra 
 • Edelweiss obnovuje lety od 15. októbra do Zurichu
 • JetBlue obnovuje lety od 1. septembra do New Yorku, Orlando a Fort Lauderdale
 • Wingo obnovuje lety od 1. septembra do Panamy a Bogoty.

Cestovanie v rámci Kostariky

Vnútorný pohyb/tranzit po krajine, resp. do provincií s vyšším percentom prípadov na COVID-19 je stále kontrolovaný políciou, pri kontrole je potrebné preukázať dôvod, prečo osoba (platí to aj pre cudzincov) tranzituje v rámci krajiny do uvedenej provincie.  

Podmienky tranzitu a odchod z Kostariky

V prípade, že má občan EÚ/občan SR vybavené tranzitné víza (ESTA) a nadväzujúci let z USA do Európy, americká letecká spoločnosť povoľuje aj európskych pasažierov. Používanie motorových vozidiel a motocyklov je určené na jednotlivé dni podľa čísla ŠPZ.  Kostarické úrady v prípade potreby akceptujú na tranzit pre občanov SR konzulárne potvrdenia Veľvyslanectva SR v Mexiku súvisiace s ich návratom do SR, resp. s opustením Kostariky 

Koronavírusové opatrenia v krajine

V auguste vládne úrady plánujú postupné dvojfázové znovu-otváranie turistických centier, reštaurácií, hotelov či obchodných centier (avšak s limitovanou kapacitou hostí). Divadlá, školy, kostoly, diskotéky, bary zostávajú naďalej predbežne do 31. augusta 2020 zatvorené, do uvedeného dátumu sú zrušené všetky verejné podujatia. V krajine je stále povinné používanie rúšok na verejnosti, najmä vo verejnej doprave  a návšteve verejných inštitúcií.  

Podmienky návratu do SR

Odchod z krajiny do obnovenia štandardných komerčných letov je možný iba prostredníctvom repatriačných letov alebo cez komerčné lety s tranzitom cez USA za predpokladu nadväzujúcej letenky do Európy a platných tranzitných víz ESTA (viď bod 3). Obnovené komerčné lety do/z Kostariky sú povolené od 3. augusta 2020.    

Všetkým osobám, ktoré vstupujú na územie SR, pričom počas predchádzajúcich 14 dní navštívili rizikovú krajinu, sa nariaďuje izolácia v domácom prostredí až do obdržania negatívneho výsledku RT-PCR testu na ochorenie COVID-19.  Testu na COVID-19 je osoba povinná sa podrobiť najskôr v piaty deň izolácie v domácom prostredí. 

Veľvyslanectvo SR v Mexiku odporúča, aby občania ešte pred príchodom do SR kontaktovali príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva (podľa miesta pobytu), s ktorým si upresnia všetky podmienky testovania. Kontakty na jednotlivé regionálne úrady v mieste svojho trvalého bydliska nájdu na stránke Úradu verejného zdravotníctva SR.

Krajina tiež dávnejšie oficiálne oznámila, že postupne otvorí menšie hotely a národné parky, zatiaľ v rozmedzí polovičnej kapacity. Píše o tom Lonely Planet.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
 • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
 • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  4.5/5 - (4 votes)
Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Letenky na Maldivy už máš? Tu je výber TOP hotelov a rezortov od 646€ https://t.co/cx5R2rK9uM #dovolenky7 hodín dozadu
10 tipov na výlet do zahraničia, ktoré stihneš do 24 hodín https://t.co/flPggjJp5z #cestopisy9 hodín dozadu
Regensburg má svoju Wallhallu, Októberfest aj Slovenku, ktorej učaroval (rozhovor) https://t.co/WeV60bofqG #cestopisy9 hodín dozadu
LETNÝ CITYBREAK: Rím za super ceny od 67€! https://t.co/Uv8FUvoCh9 #letenky10 hodín dozadu
PONUKA DŇA: All inclusive Korfu s letenkami, 4*hotelom a joga&pilates programom od 1199€ https://t.co/T03zJ98NvD #dovolenky10 hodín dozadu
LACNÉ LETENKY: Košice, Záhreb, Viedeň a desiatky iných destinácií za pár eur. Objednaj teraz od 17€! https://t.co/P14f03FnXl #letenky13 hodín dozadu
MEGA LACNÉ: Letenky z Košíc do Viedne alebo naopak od 35€ https://t.co/KnILxVDogP #letenky13 hodín dozadu
Leť do Dubaja s Emirates a získaj vstup na 3 peckové atrakcie zdarma https://t.co/g5FERm0CyM #letenky13 hodín dozadu
5 tipov, ako si užiť peckovú udržateľnú dovolenku v Grécku https://t.co/iQxf214YJG #letenky1 deň dozadu
Sardínia – 10 dôvodov, prečo býva v toľkých srdciach (a letenky za pár eur) https://t.co/uf6bkqzYpR #cestopisy1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore