Nájdeš nás aj na:
kodan

Novinky

Kodaň sa stala hlavným svetovým mestom architektúry. Súčasťou je aj špeciálny program

Do Kodane chodia mnohí turisti nasávať dánske hygge, koncept útulnosti a pohodlia poskytujúci celkový pocit spokojnosti. Veď predsa sa Dánsko pravidelne umiestňuje v rebríčku najšťastnejších krajín na svete. Okrem atmosféry, výbornej kuchyne a kultúrnych zážitkov sa v roku 2023 oplatí do Kodane vybrať aj z ďalšieho dôvodu.

Reklama

Tento rok sa totiž hlavné mesto Dánska stalo tiež svetovým UNESCO hlavným mestom architektúry. Titul si Kodaň môže ponechať njabližšie 3 roky. Tento rok pritom bude hostiť približne 300 podujatí – výstav, prednášok či prehliadok spojených s achirektúrou a dizajnom, píše Lonely Planet.

kodan

Dánske centrum architektúry (DAC) bude hostiť množstvo podujatí pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o architektúru. Návštevníci sa môžu tešiť na prehliadky mesta so sprievodcom, počas ktorých sa dozvedia viac o ikonických budovách. V rámci témy „Spoločná Kodaň“ predstaví DAC výstavu (4. mája – 22. októbra), ktorá bude skúmať význam dánskej architektúry.

Výstava tiež poukáže na silnú dánsku tradíciu komunitného myslenia a zapojenia občanov do verejných projektov prostredníctvom prieskumu miestnych obyvateľov, architektov a návštevníkov. Okrem toho DAC predstaví svoju prvú stálu výstavu o dánskej architektúre: „Made in Denmark“, ktorú otvoria 24. marca. Táto výstava bude skúmať architektonickú históriu od doby Vikingov až po súčasnosť.

kodan

Od 2. do 6. júla sa v kodanskom Bella Centre zíde Svetový kongres UIA, aby podporil ešte rozsiahlejšiu tému: ako môže byť architektúra katalyzátorom pre dosiahnutie 17 cieľov trvalo udržateľného rozvoja OSN. Konferencia predstaví prelomový vedecký výskum, pričom kľúčoví partneri budú hovoriť o ceste k udržateľnejšie vybudovanému prostrediu.

Ak sa nechceš zúčastniť výstav a prednášok, no si fanúšikom prechádzok a kochaním sa architektúrou v rôznych destináciích, Kodaň naozaj stojí za to. Uži si kaviarne, reštaurácie, hotely či ultra modernú Kráľovskú dánsku kižnicu, ktorú nazývajú aj Čierny diamant.

zdroj: Shutterstock/Antony McAulay

Akciové letenky


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 15-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore