Nájdeš nás aj na:

Novinky

Aký vplyv majú klimatické zmeny na svetové pamiatky? Google vám to ukáže

Aký vplyv majú klimatické zmeny na svetové pamiatky? Google vám to ukáže

Rapa Nui, Kilwa Kisiwani na pobreží Tanzánie, najstaršia mestská časť Edinburghu, bangladéšske mesto mešít Bágerhát a starobylé mesto Chan Chan v Peru. Každý, kto má pripojenie na internet, môže prostredníctvom novej funkcie od spoločnosti Google monitorovať zmeny, ktoré na týchto piatich miestach sveta spôsobujú klimatické zmeny. Projekt dostal názov Heritage on the Edge. Všetky tieto miesta sú klasifikované ako lokality svetového dedičstva UNESCO.

Reklama

Funkcia využíva 3D mapovanie a ďalšie fotografické nástroje na zachytenie snímok týchto lokalít. O tie sa spolu s Google postarali nezisková organizácia CyArk a Medzinárodná rada pre pamiatky a sídla. Čo je ich cieľom? Podporiť ochranu týchto miest a zvýšiť povedomie turistov aj verejnosti o problémoch, ktorým čelia.

Pamiatky na hrane

Na webovej stránke Heritage on the Edge nájdete aktuálne 50 online exponátov vrátane 3D modelov a ilustrácií, ale aj rozhovory s miestnymi odborníkmi a online sprievodcov klimatickými zmenami. Ako klimatické zmeny ohrozujú tieto pamiatky a miestnu komunitu?

Hrozí, že sochy na Veľkonočných ostrovoch zmiznú pod hladinou oceánu, búrky a sucho zase znehodnocujú ruiny mesta Chan Chan v Peru. Aká je pravdepodobnosť, že Edinburghský hrad skolabuje pod prívalovými dažďami? Aký vplyv má pobrežná erózia v Tanzánii na zrúcaniny starovekej mešity, najstaršej na východoafrickom pobreží, či na zdroje pitnej vody pre miestnych obyvateľov? Stiahnite si Heritage on the Edge a zistite viac, máme na to teraz predsa dosť času, nie?

Tento projekt je tiež výzvou k akcii, klimatické zmeny a ich dopady na planétu sa predsa týkajú nás všetkých.

Mohlo by vás zaujímať


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Hore