Nájdeš nás aj na:

Novinky

Aký vplyv majú klimatické zmeny na svetové pamiatky? Google vám to ukáže

Aký vplyv majú klimatické zmeny na svetové pamiatky? Google vám to ukáže

Rapa Nui, Kilwa Kisiwani na pobreží Tanzánie, najstaršia mestská časť Edinburghu, bangladéšske mesto mešít Bágerhát a starobylé mesto Chan Chan v Peru. Každý, kto má pripojenie na internet, môže prostredníctvom novej funkcie od spoločnosti Google monitorovať zmeny, ktoré na týchto piatich miestach sveta spôsobujú klimatické zmeny. Projekt dostal názov Heritage on the Edge. Všetky tieto miesta sú klasifikované ako lokality svetového dedičstva UNESCO.

Reklama

Funkcia využíva 3D mapovanie a ďalšie fotografické nástroje na zachytenie snímok týchto lokalít. O tie sa spolu s Google postarali nezisková organizácia CyArk a Medzinárodná rada pre pamiatky a sídla. Čo je ich cieľom? Podporiť ochranu týchto miest a zvýšiť povedomie turistov aj verejnosti o problémoch, ktorým čelia.

Pamiatky na hrane

Na webovej stránke Heritage on the Edge nájdete aktuálne 50 online exponátov vrátane 3D modelov a ilustrácií, ale aj rozhovory s miestnymi odborníkmi a online sprievodcov klimatickými zmenami. Ako klimatické zmeny ohrozujú tieto pamiatky a miestnu komunitu?

Hrozí, že sochy na Veľkonočných ostrovoch zmiznú pod hladinou oceánu, búrky a sucho zase znehodnocujú ruiny mesta Chan Chan v Peru. Aká je pravdepodobnosť, že Edinburghský hrad skolabuje pod prívalovými dažďami? Aký vplyv má pobrežná erózia v Tanzánii na zrúcaniny starovekej mešity, najstaršej na východoafrickom pobreží, či na zdroje pitnej vody pre miestnych obyvateľov? Stiahnite si Heritage on the Edge a zistite viac, máme na to teraz predsa dosť času, nie?

Tento projekt je tiež výzvou k akcii, klimatické zmeny a ich dopady na planétu sa predsa týkajú nás všetkých.

Mohlo by vás zaujímať

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Plavba po Jadranskom mori a prečo dovolenkovať na jachte ešte túto sezónu https://t.co/q8dXs1ooPd #dovolenky56 minút dozadu
Aerolinky LOT dočasne rušia lety do 45 krajín https://t.co/uiSCLLixHh3 hodiny dozadu
British Airways by chceli pomôcť s testovaním pred cestou do krajín, kde je to povinné https://t.co/XbhMxv24bD4 hodiny dozadu
Na letisku v Dubaji používajú na odhalenie koronavírusu psov https://t.co/fbZhavBFnc #novinky23 hodín dozadu
Čína má nové podmienky vstupu pre 36 európskych krajín. Na zozname je aj Slovensko https://t.co/5a4XiLNdaN24 hodín dozadu
PONUKA DŇA: Týždeň na Kanárskych ostrovoch s raňajkami v 4*Adults Only hoteli za 328€ https://t.co/ZFTh8LF5oK #dovolenky1 deň dozadu
Brusel zaviedol povinné rúška na verejnosti https://t.co/5CcB2hhkWg1 deň dozadu
Testovanie v Grécku nie je náhodné. Zavážia informácie z povinného dotazníka https://t.co/HU9wUz2fWY1 deň dozadu
Argentína nespustí komerčné lety podľa plánu https://t.co/gjiv5Cv41b1 deň dozadu
LAST MINUTE: 7 nocí v 4* hoteli s all inclusive na Rodose za 605€ https://t.co/kBn5ou6OLL #dovolenky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore