Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Najlepšou destináciou pre rok 2017 je podľa Lonely Planet Kanada

Najlepšou destináciou pre rok 2017 je podľa Lonely Planet Kanada

Kolumbia skončila druhá, Fínsko na treťom mieste. Najlepšou destináciou na cestovanie sa pre rok 2017 podľa Lonely Planet stala Kanada. Jedným z dôvodov sú predĺžené oslavy stopäťdesiateho výročia konfederácie a slabnúci Kanadský dolár, ktorý tlačí ceny nadol, a tak si jej návštevníci môžu naplno vychutnať fúziu skvelého jedla a záhadne podceňovaného vína. Kanade pridáva na kredite i jej ešte stále relatívne nový energický líder Justin Trudeau, dynamické medzinárodné metropoly a reputácia súdržnosti a úžasnej pohostinnosti. Pozrite sa, prečo je najlepšou destináciou pre rok 2017 podľa Lonely Planet Kanada.

Reklama

Zdroj fotografie – mikecphoto / Shutterstock.com

Najlepšie destinácie pre rok 2017

Kanada sa však v rebríčku Lonely Planet musela popasovať so silnou konkurenciou. Kolumbia, ktorej história je opradená občianskou vojnou a násilnou kriminalitou, skončila v jej tesnom závese. Práve minulosť Kolumbie je to, čo môže eventuálnych návštevníkov odradiť. No z nepokojnej histórie vykvitla prekypujúca kultúra i pohostinnosť a obdivuhodná príroda, ktoré vyšperkovali „klenot Južnej Ameriky“. Fíni, ktorí sa ako krajina umiestnili na treťom mieste, oslávili tento rok takisto svoje výročie. V roku 1917 získali nezávislosť po osemsto rokoch boja s Ruskom a Švédskom. Koncerty pod holým nebom, kulinárske zážitky z miestnej kuchyne, saunové noci a nový národný park. Áno, práve teraz je čas na preskúmanie jedinečnej fínskej kultúry a dych berúcej scenérie.

Väčšinu územia tvorí divoká príroda

Prizrime sa teda Kanade, destinácii roka 2017, trochu bližšie. Približne 90% územia krajiny je neobývanej, čo znamená surové a nedotknuté divy prírody takmer všade. Patrí medzi ne kúpeľné jazero Moraine, nachádzajúce sa v národnom parku Banff, tak často zatienené neďalekým jazerom Louise. Jasne tyrkysový Moraine je však ešte o čosi čarovnejší a menej hýriaci turistami. Niagarské vodopády sú na druhej strane tou najobľúbenejšou turistickou atrakciou. Ohurujúci pohľad na ne naozaj hovorí za všetko.

Krajina plná národných parkov

William Baffin bol objaviteľom najväčšieho ostrova Kanady a piateho najrozľahlejšieho na svete. Na arktickom Baffinovom ostrove žije okolo jedenásťtisíc obyvateľov a bohatá arktická fauna. Za zmienku určite stoja i fantastické kanadské národné parky. Podľa National Geographic je Gwaii Haanas v Britskej Kolumbii jedno z tých miest na svete, ktoré musíte počas života navštíviť. Ďalším národným parkom, ktorý by ste mali zažiť, je Torngat Mountains National Park a jeho robustné vrcholy, najvyššie na východe Kanadských Skalnatých hôr. Ak ste očarení severskou polárnou žiarou, vyberte si na jej pozorovanie to najlepšie miesto v Kanade – Yellowknife, hlavné mesto kanadských Severozápadných teritórií. Ďalším prírodným úkazom je i pláž s červeným pieskom na ostrove Princa Eduarda.

Prehliadka čarovných kanadských miest

Okrem prírody sa Kanada hrdí i výnimočnou atmosférou svojich miest a mestečiek. Winnipeg je známy svojou prístupnosťou; Calgary je obľúbeným vďaka svojej blízkosti k Banff National Park; Ottawa je zas domovom viacerých fascinujúcich múzeí. Rideau Canal a Yellowknife sú hlavnými destináciami na pozorovanie polárnej žiary. Ak rozmýšlate nad prácou v Kanade, teraz zbystrite: Vancouver je pre mnohých ten najunikátnejší šperk zo všetkých. Snúbi sa v ňom mestský život s okolitým prírodným prostredím, a tak sa z kancelárie do hôr poľahky dostanete i za menej ako hodinu. Toronto je štvrtým najväčším mestom Severnej Ameriky a panoptikum veľkomiest dopĺňa Montreal a Quebec City, ktoré do Kanady prinášajú európskeho ducha. Bez ohľadu na to, akú scenériu mesta máte najradšej, v tejto krajine ho určite nájdete.

Na Kanadu sa poriadne vybavte

Klíma sa naprieč Kanadou rôzni. Predtým, než vyrazíte, si overte predpoveď počasia v destinácii. Odporúčame napríklad stránku The Weather Network. Nepremokavá bunda, poriadne turistické či snežné topánky, prípadne i šál a čiapka by však mali byť vo vašom kufri uložené, kdekoľvek do Kanady sa chystáte. Nezabudnite na poistenie. Mnoho poisťovní má špeciálnu ponuku na lyžovanie či snowboardovanie, aktivity kvôli ktorým je pre mnohých Kanada destináciou číslo jedna.

Na vstup do Kanady budete potrebovať víza

Pre vstup na územie Kanady budete potrebovať eTA (electronic travel authorisation) víza, a to i v prípade, ak je len vašou prestupnou destináciou. Systém je elektronicky prepojený s vaším pasom a platný po dobu piatich rokov či do momentu, než bude váš pas expirovaný. Víza typu eTA sú v Kanade povinné od roku 2016 a zaplatíte za ne 7 CAD, čo je v prepočte asi 4.8 eur. Aby ste mohli úspešne podať žiadosť, potrebujete informácie o vašom cestovnom pase, kreditnej karte a e-mailovú adresu. Žiadate o ne online na oficiálnej stránke http://www.cic.gc.ca/english/visit/eta-start.asp. Vaša žiadosť by mala byť vybavená do niekoľkých minút. Vízum eTA si vytlačte a noste spolu s ostatnými cestovnými dokladmi pri sebe.

Náklady, prepitné, ceny

Kanada je rozľahlá krajina s množstvom mestečiek, vidieckych oblastí, ostrovov a miest na kempovanie, kde by ste len márne hľadali nejaký bankomat. Preto by ste pri sebe vždy mali nosiť hotovosť. Prepitné sa v krajine ráta na 15 až 20%. Čo sa nákladov týka, v Kanade sú produkty drahšie ako napríklad v susedných Spojených štátoch. Kanaďania platia za mesiac asi dvesto až tristoeurový nájom. V reštaurácii vás obed či večera za jednu osobu vyjde približne na desať eur a ak dostanete chuť na fľašu vína, priplatíte si asi ďalších desať. Street food sa pohybuje v cene okolo piatich eur. Ovocie a zeleninu nakúpite v rozmedzí jedného až troch eur, za chlieb zaplatíte asi dve eurá, za lístok do kina približne deväť.

Zdroj fotografie – Niloo / Shutterstock.com

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Toto sú najkrajšie miesta na Slovensku (hrady, zámky a iné) https://t.co/IohwTYWATU #cestopisy7 hodín dozadu
TOP PONUKA: Luxusný wellness pobyt v 5* Kempinski na jeseň od 109€! https://t.co/ughvj4Cvyc #dovolenky8 hodín dozadu
Šéfkuchár Gordon Ramsay hľadá mladých cestovateľov s vášňou pre varenie. Chystá dobrodružnú šou https://t.co/m3z6MPLKGv #novinky8 hodín dozadu
Najlepší wellness na Slovensku? Skúste naše tipy na hotely https://t.co/aoYFhgpund #dovolenky8 hodín dozadu
Budúcnosť bezemisného lietania? Airbus ukázal tri koncepty vodíkového lietadla https://t.co/EYgZFVfXTx10 hodín dozadu
Turisti v Abu Dhabi musia nosiť elektronické náramky. Kontrolujú dodržiavanie obmedzení https://t.co/o8iRkxeeUA10 hodín dozadu
Letisko Helsinki už používa psov na detekovanie COVID-19 u cestujúcich https://t.co/rccZPhhRIw #novinky11 hodín dozadu
Havaj sa opäť otvorí 15. októbra, stačí negatívny test. Letenky na budúci rok od 589€ https://t.co/suchMz0OPp #letenky11 hodín dozadu
Novinky na semafore, karanténa v Írsku aj Nórsku a exotika od októbra https://t.co/Ek57YTBNHx #novinky11 hodín dozadu
Exotický ostrov Réunion od neuveriteľných 299€! https://t.co/ILnQRrNuhR #letenky11 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore