Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Ako sa po celom svete pije káva

Káva. Pre niekoho povzbudzujúci nápoj v papierovom tégliku z pouličného stánku, ktorý udrží viečka počas dňa otvorené, no pre väčšinu skôr stáročiami vybudovaný spôsob socializácie. Denne sa vypije asi 2,25 miliardy šálok kávy po celom svete. Ak veríte na blahodarné účinky tohto povzbudivého nápoja nielen pre obeh vašej krvi, ale i pre vonkajšie použitie, napríklad pleť a vrásky, v Japonsku existujú kúpele s kávou, v ktorých sa môžete poriadne vymáčať. Káva je druhým najobľúbenejším nápojom a po rope druhou najobchodovanejšou komoditou na svete. Poďte sa s nami pozrieť, ako sa po celom svete pije káva.

Reklama

Turecko

Hovorí sa, že v 16. Storočí sa Turecko stalo domovom prvých kaviarní. Dodnes je považované za miesto, kde nájdete jedny z tých najlepších na svete. Kaviarne boli kedysi útočiskom intelektuálov a umelcov, schádzajúcich sa a diskutujúcich nielen o politických otázkach. Tradičná turecká metóda spočíva vo varení jemne mletého espressa. Pije sa po jedle. Keď ste svoj šálok kávy dopili, otočte ju na tanierik a počkajte, kým z nej masa odkvapká. Vaši tureckí priatelia vám podľa vytvoreného obrazca zo zrniečok prečítajú osud. Pre Turkov, podobne ako čítanie z tarotových kariet, nie je toto predpovedanie budúcnosti ničím nezvyčajným. Počas neho totiž dúfajú v dobré správy a šťastie (fal) pre svoju budúcnosť.

Taliansko

Taliani sú svojou kávovou kultúrou známi po celom svete. Radi si ju vychutnávajú pomaly. Ak ste zvyknutí na to go spôsob konzumácie, buďte pripravení, že v Taliansku nenájdete veľa miest, kde vám do papierového pohára kávu naservírujú. Ich zvykom je namiesto toho, aby si sadli za najbližší stôl, uchlipkávať si espresso v bare postojačky. K mlieku do kávy majú takisto vyhradený postoj – latte, cappuccino či iné mliečne nápoje by ste si poobede jednoducho nemali objednávať – patria výhradne do rannej časti dňa.

Zdroj fotografie – Yulia Grigoryeva / Shutterstock.com

Vietnam

Zvyčajne je zatienený príhodne pomenovanou susednou Jávou. Vo Vietname však nájdete jednu z tých najlahodnejších káv vôbec. Vietnamská káva, či cà phê sữa đá sa vyrába z niekoľkých lyžíc kondenzovaného mlieka s tmavou praženou kávou, z vrchu pomaly odkvapkávanou cez špeciálny kovový filter. Takto pripravenú ju rýchlo nalejete do pohára s ľadom a umenie je na svete! Tento spôsob prípravy priniesli v 19. storočí do Vietnamu francúzski kolonisti. Počas tohto obdobia začali s používaním kondenzovaného mlieka, keďže prístup k čerstvému bol obmedzený.

Írsko

Káva, ktorá je po prehýrenej noci skutočným liekom. Tento slávny nápoj kombinuje hneď niekoľko obľúbených položiek: horúcu kávu, írsku whisky a hustú smotanu či penu na vrchu (napríklad šľahačku). Írom, ktorý údajne vyrobil írsku kávu tým, že do nej pridal whisky, bol muž menom Joe Sheridan. V 40. rokoch 20. storočia pracoval ako kuchár na letisku Foynes. Počas jednej mrazivej írskej noci prišlo do reštaurácie zopár skrehnutých amerických turistov. Joe im do šálok nakvapkal trochu whisky na zahriatie. Keď sa spokojní zákazníci opýtali, či im naservíroval brazílsku kávu, pán Sheridan odpovedal, že to bola írska káva a názov bol na svete.

Brazília

Práve Američania, ktorí potrebovali trochu zahriať v nepríjemnom počasí, začali piť brazílsku kávu, ktorá pozostáva z horúcej kávy, smotany, rumu alebo brandy a trochou škorice na vrchu. Nie je žiadnym prekvapením, že Brazília, ako najväčší producent kávy, svetu priniesla viaceré obľúbené metódy jej prípravy. Cafezinho alebo jednoducho café je natoľko zbožňovanou, že ju jej konzumenti odporúčajú piť hneď ráno, popoludní a aj v noci – vraj pre lepšie zaspávanie. Podobá sa espressu, cukor si však zmiešate s vodou ešte pred pridaním samotnej kávy. Od roku 1880 do 1930 bola podľa nej pomenovaná dokonca i politická perióda – café com leite (káva s mliekom). V tom čase Brazílii patrila drvivá väčšina svetovej produkcie kávy.

Zdroj fotografie – Alf Ribeiro / Shutterstock.com

Grécko

Frappé je grécky kofeínový nápoj. Jeho hlavným účelom je poskytnúť v sparnom letnom dni uvoľňujúce osvieženie. Pripravovaný je z niekoľkých lyžíc instantnej kávy, cukru (podľa chuti) a vody. Zmes sa mieša v kokteilovom šejkri, pokým sa z nej nestane pena. Nakoniec sa pridáva studená voda a kondenzované mlieko. Zamestnanec firmy Nestlé sa stal objaviteľom tohto osviežujúceho nápoja celkom náhodou. Svoju rannú kávu si chcel tradične zaliať horúcou vodou, no žiadnu nenašiel, a tak použil studenú, s ktorou kávu premiešal. Dnes na frappé Gréci nedajú dopustiť.

Etiópia

Turci, ktorí kaviarne ako také predstavili svetu, prebrali hlavný produkt od tohto afrického národa. Buna, ako ju nazývajú v Etiópii, je dôležitým komponentom obradov a ceremónií. Celý proces prípravy trvá približne dve hodiny a začína pražením zŕn. Káva sa následne prevarí celkom trikrát – prvý var Etiópčania nazývajú awel, druhý kale’i a tretí baraka. V každom cykle sa tekutina prelieva do tradičného džbánu či nádoby jebena, ktorý/ú pri servírovaní držia asi tridsať centimetrov nad mištičkou či šálkou. V súčasnosti si miestni privykli do svojej kávy pridávať cukor, v minulosti to však bola predovšetkým soľ a tradičné maslo so štipľavými koreninami.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore