Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

25 vecí, ktoré by ste v Kanade mali vidieť a zažiť + letenky od 429€

25 vecí, ktoré by ste v Kanade mali vidieť a zažiť + letenky od 429€

Celkovo druhá najväčšia krajina sveta ponúka nekonečné množstvo prírodných scenérií. Hory, siahajúce do neba, lesknúce sa ľadovce, tajomné dažďové pralesy a vzdialené pláže. Všetko to nájdete tu, na území šiestich časových zón. Darí sa tu ako polárnym a grizzly medveďom, tak i veľrybám a losom. Jej terén je dokonale prispôsobený i zimným športom; či už je to snowboarding vo Whistlerových horách, surfovanie vo vlnách Novej Scotii alebo kajakovanie spenenou riekou South Nahanni v Northwest Territories, dobrodružstvo vás čaká na každom kroku.

Reklama

Akciové letenky

 

Najkrajšie miesta a mestá Kanady

Ak ste nadšencom skôr menej extrémnych športov, poprechádzajte sa Vancouverským Stanley Parkom alebo si zaplávajte popri ružových plážach ostrova Prince Edward. Od jedného brehu k druhému ponúka každá provincia jedinečný kus prírody, prepletenú bohatou architektúrou a históriou. Toto je 25 miest, ktoré by ste v Kanade mali vidieť a zažiť.

Banff National Park – Alberta

Založený v roku 1883, Banff je miestom svetového dedičstva, preslávený je krásou Canadian Rocky Mountains, sviežou nenarušenou krajinou a unikátnymi termálnymi prameňmi. S viac ako tisíc kilometrami turistických trás počas leta, čistučkými jazerami, ktoré si môžete vychutnať pohľadom z kanoe alebo kajaku a skvelým zimným lyžovaním je  Banff je skutočným rajom vonkajších športovcov. V centre mesta narazíte na množstvo nezvyčajných obchodíkov a krásnych hotelov.

Cypress Hills – Saskatchewan

Nachádzajúc sa na hranici Saskatchewanu and Alberty, Cypress Hills Interprovincial Park je zmesou trávnatých plôch, mokradí a lesov. Každý milovník prírody ocení jeho jemne kopcovité hory, krásne jazerá a širokú rozmanitosť rastlinného a živočíšneho života. Je domovom historickej pevnosti Fort Walsh a vďaka mnohým fungujúcim rančom si ho môžete pozrieť i z perspektívy konského chrbta. Cypress je jednoducho rozmanitá destinácia, ktorá bezpochyby naplní záujmy a nadšenie mnohých vášnivých cestovateľov.

Charlevoix – Quebec

Nasadnite na vlak či do auta a nasmerujte si to krásnou krajinou Quebecu do mestečka Charlevoix. S celoročnými aktivitami, vrátane pozorovania veľrýb, plavby loďou, rybárčenia, turistiky, psích záprahov a lyžovania, je Charlevoix je perfektným útekom z reality vo dvojici, osamote i pre rodiny. V meste nájdete skvelé štvorhviezdičkové penzióny, rovnako ako prekrásny hotel Fairmont Le Manoir Richeliu.

Wolf Lake – Yukon

Za horskými pásmami a údoliami riek začína kanadská rozprávka, ktorej dominuje jedno z jej najlepšie strážených tajomstiev: nedotknutá divočina v okolí jazera Wolf. Je jedným z mála jazier, ktoré krásne lipne (dravý druh ryby) obývajú. Wolf Lake je prírodným klenotom a rybárskym rajom, s bohatou divokou faunou.

Fernie – Britská Kolumbia

Viac ako storočná kráska Fernie je rovnako dlho i obdivovanou a skúmanou. S pestrou históriou a malebnou oblasťou v centre mesta ponúka ako niečo pre prírodovedcov, tak i pre historických nadšencov. Snom lyžiarov je už od roku 1940, i keď dnes je Fernie obľúbenou destináciou najmä pre snežných skútristov.

Drumheller – Alberta

Známe ako hlavné dinosaurie mesto sveta, Drumheller sa nachádza priamo v srdci Canadian Badlands. Koncom osemdesiatych rokov 19. storočia sa tu pri hľadaní uhlia uprostred valcovaných pahorkov v blízkosti rieky Red Deer River našla lebka dinosaura. Navštívte múzeum Royal Tyrrell a pozrite si širokú škálu dinosaurích a fosílnych exponátov, alebo navštívte národné historické miesto Atlas Coal Mine.

Fraser River – Britská Kolumbia

Najdlhšia rieka v Britskej Kolumbii sa ťahá do dĺžky 1400 kilometrov, je domovom najmasovejšej migrácie lososa a najproduktívnejšieho rybolovu lososa na svete. Zároveň je i ústredným bodom rozvoja priemyslu. Rybolov jeseterov v rieke Fraser je známy po celom svete.

Old Quebec – Quebec

Vydajte sa späť v čase do Starého Quebecu. Prenesiete sa akoby do celkom iného sveta. Old Quebec je jediné murované mesto severne od Mexika a najstarším v Severnej Amerike. S viac ako pol tisícročím histórie je jeho architektúra jednou z najstarších a najviac ohromujúcich v Kanade. Snúbi sa v ňom kombinácia dedičstva, kultúry, architektúry a umenia. Vynímajú sa tu vydláždené uličky, ako i ikonický Château Frontenac, rovnako ako svetoznámy zimný karneval. Quebec City fascinuje a teší návštevníkov všetkých vekových kategórií.

Vedeli ste? Kanada bola prestížnym magazínom Lonely Planet vyhlásená za najlepšiu destináciu na rok 2017.

Anne of Green Gables (Anna zo Zeleného domu) – Ostrov princa Eduarda

Ostrov princa Eduarda je známy ako rodisko Konfederácie v roku 1864 a jeho história siaha ešte hlbšie, tisícky rokov dozadu. Navštívte dom, ktorý inšpiroval Lucy Maud Montgomeryovú k napísaniu Anny zo Zeleného domu, nachádzajúci sa v Prince Edward Island National Park. Nezmeškajte ani sprievodné prehliadky autorkiným domovom Montgomery’s Cavendish home. Ak je to aktuálne, pozrite si i muzikál Anna zo Zeleného domu, odohrávajúci sa pravidelne v miestnych divadlách.

Batoche National Historic Site- Saskatchewan

Návšteva národného historického miesta Batoche je cesta späť v čase do poslednej bitky Severozápadného odporu z roku 1885. Pozrite si zblízka a dotknite sa strelných diel, ktoré ešte zostávajú v stene krásneho bieleho kostola. Prírodné krásy okolia sú ideálne pre vonkajšie aktivity, ako je pešia turistika, kajakovanie sa a kanoistika.

Niagarské vodopády

Od rodinnej zábavy, po romantickú dovolenku vo dvoch, Niagarské vodopády toho ponúkajú mnoho. Bez ohľadu na sezónu poskytuje niagarský región zábavu pre všetky vekové kategórie. Známy je predovšetkým dychberúcim výhľadom na vodopády, ponúka však celú radu ďalších aktivít; od živej hudby a divadla, po múzeá, plavby, nakupovanie, golf či kemping.

Selkirk

Vďaka bohatej nádielke sumcov v rieke Red River je prezývaný i ako hlavné mesto sumcov celého sveta. Selkirk sa dokonca môže pochváliť i sochou sumca. Vďaka blízkosti k brehom jazera Winnipeg a rieky Red River je Selkirk úžasnou destináciou na vonkajšie aktivity. Milovníkov histórie poteší prítomnosť Lower Fort Garry National Historic Site a námornické Manitoba Marine Museum.

Butchart Gardens – Britská Kolumbia

Kedysi opustený kameňolom rokmi vyrástol v medzinárodne uznávanú destináciu záhrady Butchart Gardens. Nachádza sa v meste Victoria a v roku 2004 bola vymenovaná za národné historické miesto a každoročne sa tu do krásy rozvíjajú tisícky kvetov. Okrem toho, záhrady pravidelne organizujú rôzne špeciálne udalosti a miesto je priateľské i pre psíčkarov.

The Forks – Manitoba

S viac ako šestisícročnou históriou je miesto stretávania The Forks winnipegskou najobľúbenejšou turistickou destináciou. Umiestnený je v centre mesta a ponúka jedinečné atrakcie, mnoho možností stravovania a nákupov a živú zábavu po celý rok.

Uranium City – Saskatchewan

Uranium city sa nachádza na severnom brehu jazera Athabasca. Dnes vnímané skôr ako mesto duchov, ktoré bolo kedysi prosperujúcou komunitou. Keď sa tu začiatkom osemdesiatych rokov zavrela uránová baňa, ekonomika skolabovala a obyvatelia boli nútení odísť a nadobro opustiť svoje domovy a mesto. So svojou unikátnou minulosťou, bezkonkurenčnou prírodnou krásou a výnimočnou topografiou je Uranium City samo osebe atrakciou.

Whistler Blackcomb – Britská Kolumbia

Dosahujúc najvyššie priečky sezónnych stredísk v Severnej Amerike je Whistler snom nadšencov zimných športov. Bol jedným z miest zimných olympijských hier z roku 2010, avšak rovnako hviezdi i ako prázdninová destinácia pre celé rodiny. Jedinečné butiky, ocenené reštaurácie, aktívny nočný život či krásne hotely dopĺňajú výnimočnú alpskú atmosféru.

Toronto – Ontario

Toronto je samo osebe jedinečným zážitkom. Toto mesto ponúka každý druh atrakcie, ktoré vám napadne. Múzeá, galérie, hudba, stravovanie, umenie, divadlo, šport, nakupovanie, to všetko tu nájdete. Navštívte hokejovú sieň slávy či CN Tower. Prehrabte sa nečakanými starožitnosťami v antikvariátoch a originálnymi kúskami v seconhandoch, potom si to namierte do divadla a svoj večer zakončite fantastickou večerou.

Notre Dame Basilica Cathedral – Quebec

Architektonický počin Notre Dame bola prvá katedrála, vybudovaná v Severnej Amerike. Od roku 1647 sa nachádza v rovnakej lokalite, samotná katedrála však po veľkom požiari musela byť zrekonštruovaná a prejsť mnohými zmenami, za ktorými vždy stáli renomovaní architekti a umelci. Toto miesto svetového dedičstva leží v Old Montreali.

Parliament of Canada – Ontario

Jeden z najvýraznejších architektonických čŕt Kanady, budova jej parlamentu, je miestom, ktoré by ste nemali vynechať. Nájdete ju v hlavnom meste Ottawa a tešiť sa môžete na zaujímavú architektúru, umenie a sochy. To všetko si môžete vychutnať sami, či so sprievodcom. Túto budovu si ešte raz prehliadnite osvetlenú, za tmy. Vtedy má celkom iné, výnimočné čaro.

Dawson City – Yukon

Dawson City sa nachádza na brehu rieky Yukon a je vibrujúcim miestom, známym svojou históriou a ťažbou zlata. Postavené bolo počas slávneho Klondike Gold Rush v neskorom devätnástom storočí, mnohé zo súčasných budov v Dawson City stále pripomínajú pohraničné zlaté mesto. Vychutnajte si jedinečnú kultúru, umenie a múzeá v Dawsone, spolu s nedotknuteľnou prírodnou krásou kanadského severu.

Flin Flon – Manitoba

Jedna z dvoch komunít na hraniciach Kanady – Flin Flon sa nachádza severne od 55. rovnobežky zemepisnej šírky. Krajina sa mení z trávnatých porastov na členitý zalesnený terén, bohatý na ložiská nerastov ako je zinok, meď, striebro a zlato. Vo Flin Flon Station Museum objavíte veľa nástrojov a banských vzoriek a mnoho informácií o jedinečnej histórii komunity. Je jednou z najbohatších banských spoločenstiev v Kanade a domovom jednej z najväčších taviacich zariadení v Kanade. Flin Flon ponúka i okolité bohaté prírodné krásy. Tábory, piesočné pláže a vyhliadkové veže dodávajú šmrnc okolitej krajine.

Sable Island – Nova Scotia

Izolovaný a vzdialený, Sable Island je dosiahnuteľný jedine loďou alebo lietadlom. Chránený je spoločnosťou Parks Canada, to znamená, že každý, kto ho chce navštíviť, musí získať povolenie. Tento piesočnatý ostrov sa nachádza zhruba tristo kilometrov od pobrežia Halifaxu, je jedným z najvzdialenejších pobrežných ostrovov v Kanade a domovom stoviek divokých koní. S históriou, ktorá siaha hlbšie ako štyristo rokov, sa stal ostrov Sable známym ako „cintorín na pobrežia Atlantiku“, keďže tu bolo nájdených viac ako tristopäťdesiat vrakov.

Cavendish Beach – Prince Edward Island

Ikonické červené piesky ostrova princa Eduarda sa rozliehaju na celej pláži Cavendish. Úžasné skalné štruktúry, tvoriace akoby vežu, vyrastajúcu z pláže, sa dotýkajú studených vôd Atlantiku. Piesočné duny a červené pieskovcové skaly vystupujú v pozadí. V letných mesiacoch sa ponúkajú rôzne vodné aktivity, vrátane hlbokomorského rybolovu. Malé poľnohospodárske komunity obklopujúce Cavendish sú plné jedinečných gurmánskych a nákupných zážitkov.

Churchill – Manitoba

Známe ako hlavné mesto ľadového medveďa, Churchill sa nachádza na pobreží Hudson Bay. Subarktická komunita sa môže pochváliť veľkým turistickým priemyslom, pričom mnohí z návštevníkov prichádzajú za príležitosťou zahliadnuť polárneho medveďa či veľrybu bieluhu.

Jazero Reindeer

Nachádzajúc sa v odľahlej pustatine Northern Saskatchewan, jazero Reindeer je známe rybolovom na svetovej úrovni. Na severskú šťuku či jazerného pstruha o veľkosti trofeje tu narazíte pravidelne. Takmer desať kilometrov široká veľkolepá scenéria je najvýraznejšou črtou nedotknutého severu. Zátoka Deep Bay v Reindeer Lake je v dôsledku pádu meteoritu trinásť kilometrov široká a viac ako dvesto metrov hlboká. Podľa miestnej legendy by mohla byť i domovom riečneho monštra.

Kanada je jedno z 30 miest, ktoré by ste mali zažiť aspoň raz za život!


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 15-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
   • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
   4.7/5 - (3 votes)
  Komentáre

  Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

  Hore