Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Jimmy Pé v Indonézii #2: Bromo, Malang, Ijen

Jimmy Pé v Indonézii #2: Bromo, Malang, Ijen

Prišli sme do národného parku Bromo, ako jediný na 50-tke skútri. Okolo nás boli len terénne motorky a Jeepy. 99% turistov na tomto mieste využíva skupinovú tour. My sme chceli ísť ako vždy – na vlastnú päsť. Poviem vám, mala som len málo horších nápadov ako absolvovať tú prašnú cestu na skútri :D. Čierny sopečný prach sme smrkali a vyplúvali ešte 2 dni a z vlasov ho vymývam ešte dodnes :D. Chytili sme 2 defekty a skoro sme zamrzli. Ale you live only once! ☺.

Reklama

Bromo je sopka ukrytá v národnom Parku, keď nie je aktívna, dá sa ísť poprechádzať po jej kráteri. Keď vyjdete na ktorýkoľvek okolitý kopec, máte na sopku krásny výhľad. 

Highlight Jávy ako takej je miesto Ijen. Najkyslejšie jazero na svete a kráter, kde môžte pozorovať „blue fire“ – unikátny úkaz, ktorý okrem Ijenu môžte pozorovať už len na Islande, Taliansku a v Etiópii. Je to chemická reakcia, kde zreagujú výpary síry a dym sa sfarbí na modro.

Trošku oddychu v rainbow village Malang, kde je každý domček natretý na inú farbu. Tú rozmanitosť najlepšie uvidíte z dronu ☺. 

Okrem blue fire sú tu tzv. sulphur miners – nosiči síry boli tiež vyhlásení za najťažšie povolanie na svete. My sme mali plynovú masku a na vrchu krátera sa nám ťažko dýchalo a oni chodili dole ťažiť síru bez masky, pretože si ju nemôžu dovoliť a potom ju na chrbte v košíkoch vynášali. Vyťažená síra sa používa najmä v kozmetickom priemysle. Kvôli výparom zomierajú v mladom veku a za 1kg síry majú šialene málo –  0,06 EURA. Bol to veľký reality-check, keď si zrazu uvedomíte, čo všetko máte.

Ťažké osudy nosičov a viac už v novom vlogu:

Zaujal ťa vlog Jimmyho Pé? Tu sú ďalšie z Indonézie:


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    3.7/5 - (3 votes)
Komentáre

Milujeme cestovanie a písanie. A tak sme to spojili a už roky vám na Pelipeckách prinášame články, cestopisy a reportáže o tom, ako šikovne precestovať celý svet. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka a Roland, ale sem-tam napíšu niečo aj naši kolegovia z Pelikána.

Hore