Nájdeš nás aj na:

Ázia

Havajské ostrovy majú dvojníka a volajú sa Džedžu. Leť na kórejské ostrovy za 459€!

Havajské ostrovy majú dvojníka a volajú sa Džedžu. Leť na kórejské ostrovy za 459€!

Biele piesočnaté pláže, tyrkysová priezračná voda, teplé subtropické podnebie. Väčšina z vás si pri týchto slovách asi nepredstaví Južnú Kóreu, však? Pritom je to miesto, kam chodia každý rok milióny ázijských, ale aj zahraničných turistov za slnkom, pieskom a kultúrou. Vypelikánovali sme pre vás výhodnú ponuku leteniek z Budapešti od 449€. V cene je aj podpalubná batožina 2x23kg a termíny na september – október 2023. A ako sa lieta so Shanghai Airlines? Pozri si našu reportáž.

Reklama

Jeju City, to je Havaj Južnej Kórei

Nachádza sa mimo Kórejského polostrova, no ročne ho navštívi desať miliónov cestujúcich. Prestížne hotely, kasína, vlhké subtropické podnebie. Pre väčšinu pasažierov je mesto Jeju jedinou destináciou, ktorú na rovnomennom juhokórejskom ostrove navštívia. A to je škoda.

Dominantou je sopka Hallasan a pobrežie, na ktorom stretnete haenyeo, potápajúce sa ženy. Zbierajú tu ustrice a ďalšie morské plody, vlastnými rukami až päť hodín denne v chladnom mori. Mnohé to robia bez potápačskej výstroje, len s plavákmi. V múzeu Jeju si môžete kúpiť ich postavičky ako suveníry. Sú snehobiele a majú potápačské okuliare. Vraj sú obrazom ostrova. Tipnete si, aký je ich priemerný vek? Sedemdesiatpäť rokov. Áno, 75 rokov!  

Jeju má niekoľko pamiatok zaradených do svetového dedičstva UNESCO. Všetky sa oplatia pri návšteve ostrova vidieť na vlastné oči. Mnohí hovoria, že juhokórejský Soul nemá šmrnc a je to škaredé mesto, zatiaľ čo v Jeju sa koncentruje všetka krása na pomerne malom území. Má nádherné pláže, zaujímavé múzeá a skvelé jedlo. Proste Havaj Južnej Kórei.

Lacné letenky na ostrov Jeju

Víťaz berie všetko. Skoro všetko

Jeju je vlastne korunovaný víťaz UNESCO v troch kategóriách – pýši sa pomenovaniami prírodná rezervácia, prírodné dedičstvo a geologický park. Na Jeju sa nachádza aj nenápadný sopečný kužeľ pokrytý trávou a kamením v samom centre ostrova. Má najdlhší lávový tunel na svete.

Aj na okraji mesta Jeju nájdete Park mieru s múzeom venovaným povstaniu proti kórejským a americkým vojenským silám z roku 1948. Tvrdým potlačením povstania stratilo Jeju desať percent svojej populácie. Na históriu netreba zabúdať, treba si ju pripomínať. A toto pamätné miesto vyzerá ako z filmu, skutočne.

Hakuna matata po kórejsky

Pre mňa je Jeju surreálne miesto, možno ešte viac ako Južná Kórea sama. Je to asi dva milióny rokov starý ostrov, rozprestiera sa na ploche niečo vyše 270 km. Obývajú ho však asi len tri percentá populácie pevninského Soulu. Kombinácia bielych piesočnatých pláží, vulkanického charakteru ostrova (vyše 350 neaktívnych sopiek), hôr a údolí, divokých voľne žijúcich koní a už spomínaných kasín, je šialená, fascinujúca.

Jeden kórejský nadšenec a cestovateľ, Drew Binsky, opisuje Jeju ako miesto bez mrakodrapov a ruchu, bez trúbiacich áut s mierumilovnými vodičmi, ktorí sa nikam neponáhľajú. Opak Soulu. Kórejský hakuna matata.

Love land

Chodia sem zamilovaní Kórejci aj zamilovaní cudzinci. Možno aj preto tu vybudovali tematický park s názvom Krajina lásky (Love land). Vraj si tam so sebou nesmiete vziať svoje deti, ak nejaké máte, pretože je to len pre dospelákov. Podobných parkov sú tam desiatky – park architektúry v mini verzii, park dinosaurov, park Hello Kitty, sklený zámok, motýlí zábavný park a mnohé iné. Ani vy neviete, kam skôr? Či na pláže, do lesa, na vulkán alebo do múzeí? Ani ja nie, jedno je však isté, musím tam ísť!

Zdroj fotografií použitých v článku: shutterstock.com / dreamstime.com


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 15-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
   • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
   5/5 - (6 votes)
  Komentáre

  Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodili dcérka Eliška a Nina.

  Hore