Nájdeš nás aj na:

Novinky

V Holandsku majú novú výstavu o nákazlivých chorobách. Otvorenie meškalo kvôli COVID-19

V Holandsku majú novú výstavu o nákazlivých chorobách. Otvorenie meškalo kvôli COVID-19

V holandskom múzeu Rijksmuseum Boerhaave otvorili novú výstavu venovanú nákazlivým chorobám. Projekt sa mal pôvodne začať v marci tohto roku. Iróniou je, že otvorenie výstavy sa posunulo kvôli koronavírusu.

Reklama

Múzeum sa nachádza v meste Leiden a bolo vyhlásené za Európske múzeum roka pre 2019-2020. Myšlienkou stojacou za vznikom aktuálnej výstavy je história takýchto chorôb a ich dopad na svet. Jej názov je Contagious! (Nákazlivý!) a zaoberá sa napríklad aj tým, ako ľudí zasiahli epidémie ako napríklad čierny mor, kiahne a AIDS. Cieľom je tiež posvietenie si na to, ako by mohol pohľad do minulosti pomôcť v budúcnosti a prezentovať vedecky podložené riešenia.

Výstava obsahuje vedecké predmety aj umenie. Návštevníci môžu vidieť napríklad uniformu doktorov, ktorí prichádzali do kontaktu s infekčnými nakazenými, zo 17. storočia. Vyrobená bola z hodvábu a ručne zdobená farbivami z vlašských orechov. Uniforma bola dokonca napustená DNA morovou baktériou. Ako protipól je v múzeu vystavená aj moderná uniforma s prekrytím tváre.

Okrem oblečenia je v múzeu napríklad aj voskový odliatok tváre s príznakmi moru či strieborná hrkálka, ktorá podľa povery mala ochrániť dieťa pred chorobami.

Riaditeľ múzea Amito Haarhuis prezradil, že otvorenie výstavy a globálna pandémia koronavírusu boli takto načasované len náhodou. „Hoci bola exhibícia naplánovaná už nejaký čas, odrazu sa stala ešte relevantnejšou, ako sme si vôbec vedeli predstaviť. Vypuknutie nákazlivých chorôb vždy bolo a stále je striehnucim nebezpečenstvom. Dúfame, že exhibícia a program, ktorý má vyprovokovať myšlienky, pomôže čo najširšiemu publiku objaviť dôležitosť vedy v našich životoch,“ povedal Haarhuis pre Lonely Planet.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (1 vote)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore