Nájdeš nás aj na:

Novinky

Amsterdam chce rovnováhu medzi miestnymi a turistami

Amsterdam chce rovnováhu medzi miestnymi a turistami

Amsterdam ročne navštívi asi 19 miliónov turistov. Tento rok mal na počet turistov v meste veľký dopad koronavírus a s ním spojené obmedzenia. Miestna vláda chce porozmýšľať, ako by mal Amsterdam zmeniť svoj vzťah k turizmu, nájsť rovnováhu a stať sa udržateľnejším.

Reklama

Počas globálnej pandémie boli ulice Amsterdamu nezvyčajne prázdne. Starostka mesta pri tejto príležitosti Femke Halsema zverejnila list, v ktorom sa prihovárala jeho obyvateľom. Apelovala na to, aby ľudia premýšľali, ako by malo vyzerať centrum mesta budúcnosti a aké by ho chceli mať samotní obyvatelia.

V liste starostka spomína aj nekonečné problémy s hlukom v okolí Red Light District a na niektorých námestiach. Amsterdam nedávno zaviedol tiež nové ubytovacie regulácie. Napríklad majitelia nehnuteľností, ktoré dočasne prenajímajú, ich musia najskôr za týmto účelom zaregistrovať a obdržať povolenie. Len ubytovania väčšie ako 100 metrov štvorcových môžu byť prenajímané ako dve a viac menších apartmánov. Tieto zmeny sú súčasťou komplexných nových pravidiel, ktoré by mali vstúpiť do platnosti v januári 2021. Ich nedodržiavanie bude postihnuteľné pokutami.

Podľa starostky totiž nejde len o vysoký počet návštevníkov. Lokálny obchod a inovácie odrádza vysoký nájom. Kľúčovými bodmi nového plánu je tiež posilnenie kultúrneho významu pre všetkých Holanďanov, promovanie rôznorodých možností ubytovania či navrátenie rovnováhy medzi bývanie, pracovanie a rekreáciu.

“Krása centra mesta je na jednej strane v historických kanáloch a architektúre, na druhej strane v diverzite ľudí, ktorí tu žijú, pracujú a mesto navštevujú. Všetci títo ľudia sú dôležití pre atmosféru, na ktorú sme hrdí. Miestna vláda hľadá opatrenia, ktorá by pomohli navrátiť rovnováhu medzi lokálnych obyvateľov a návštevníkov. Dlžíme to sami sebe a ľuďom, ktorí tu žijú. Musíme udržať mesto, v ktorom sa v prvom rade žije, no návštevníci sú tu vítaní,” povedala pre Lonely Planet Mascha ten Bruggencate, predsedníčka rady centrálneho Amsterdamu.

Mohlo by ťa zaujímať:

Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Odmietli nosiť rúško na palube a spôsobili šarvátku. Po prílete na Ibizu išli rovno do väzenia https://t.co/xzEl1TS9df #novinky11 minút dozadu
Malorka z Viedne na september za výborné ceny od 36€ https://t.co/4cNYTOJczi #letenky38 minút dozadu
Nemeckí vedci budú na koncertoch testovať šírenie koronavírusu https://t.co/NzeOXpNB9x44 minút dozadu
Emirates A380 mieri do ďalších destinácií. Po novom aj do Číny! https://t.co/geBY1uZIhw #letenky44 minút dozadu
Aerolinky Lauda znovu ožijú, lietať však budú pod názvom Lauda Europe https://t.co/Y04z7AbWea59 minút dozadu
Nóri zvažujú karanténu pre Čechov, Litva im už zakázala vstup https://t.co/dBm2hcRGkT #novinky1 hodinu dozadu
NOVÁ LINKA: Ryanair dnes úspešne spustil leteckú linku Košice – Praha https://t.co/4waGbjnS0D #letenky18 hodín dozadu
Z Viedne už kamkoľvek, Lauda smeruje na Maltu a Bratislava opäť lieta chartre https://t.co/ruDPhj7pFF #novinky18 hodín dozadu
Aerolinky TAP Air Portugal od 1. augusta obnovili lety z Prahy https://t.co/QEqdjhS6QR #letenky19 hodín dozadu
Cestovanie na Maltu: pred odletom vyplňte formulár, rúška na palube sú povinné https://t.co/BPdho1SbH0 #letenky19 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore