Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Helsinki na lodi aj v saune. TOP 10 zážitkov

Helsinki na lodi aj v saune. TOP 10 zážitkov

Helsinki sú moderným mestom známym pre funkčný dizajn aj unikátnu gastronómiu. Držiteľ ocenenia Mesto dizajnu, ktorý mu udelilo UNESCO, je domovom pestrých podujatí, priateľských domácich a sáun. Hovorí sa mu i mesto ostrovov a zelene. Helsinki sú súostrovím pozostávajúcim z 300 rozprávkových ostrovov. Lesy, národný park a jazerá. Nájdeš tu naozaj všetko. Navyše, Helsinki majú jeden z najlepších MHD systémov na svete, takže sa všade dostaneš rýchlo a jednoducho.

Reklama

Plavba loďou

Srdcom Helsiniek je Kauppatori (trhové námestie) pri prístave, odkiaľ vyrážajú lode na výlety po ostrovoch. Nákup suvenírov či čerstvého ovocia na trhoch môžeš spojiť s prehliadkou mesta z paluby lode. Vydaj sa napríklad na ostrov Pihlajasaari, ktorý je hádam najobľúbenejší z tých helsinských, a uži si teplý letný deň. Pihlajasaari je známy pre svoje krásne piesočnaté pláže, ako aj kamene na druhej strane ostrova. Okrem plávania či oddychovania si na pláži môžeš pripraviť piknik, alebo vyskúšať delikatesy v miestnej reštaurácii.

Sauny

Helsinki sú saunovým rajom. Top zážitok ťa čaká v Löyly, saunovom svete, ktorý čerpá všetku energiu z vody a vetra. Postavený bol v roku 2016 z dreva. Exteriér tvoria borovicové dosky vyrobené na mieru a interiér zasa vďačí škandinávskej breze. Dve elektrické sauny a tradičná parná sauna ponúkajú priamy prístup k nábrežiu štvrte Hernesaari. Miestna presklená reštaurácia zaplní tvoj žalúdok čerstvými rybami a inými organickými pochúťkami. Pri plánovaní Löyly stálo na prvom mieste životné prostredie, a to sa odráža na všetkom – od stavebného materiálu po reštauračné menu.

Pevnosť Suomenlinna

Fínska pevnosť, ako sa táto stavba často označuje, sa rozprestiera na skupinke ostrovov, ktoré sú prepojené mostmi. UNESCO pamiatka bola pôvodne postavená Švédmi v 18. storočí. Dnes poskytuje celodenný program s niekoľkými múzeami, bunkrami a jedinou zachovanou fínskou ponorkou z 2. svetovej vojny.

Veľkou dávkou histórie dýcha časť pevnosti s názvom Kustaanmiekka, ktorá sa nachádza na konci modrého chodníčka. Tu môžeš obdivovať staré bunkre, rozpadávajúce sa múry a kaňony. Veľkolepá Kráľová brána postavená v rokoch 1753-1754 ako dvojposchodová pevnostná stena, mala dva padacie mosty a veľké schodisko. Areál Suomenlinny je doplnený reštauráciami a kavairničkami, v ktorých si môžeš oddýchnuť. V lete sa môžeš odviezť späť do Helsiniek vodným autobusom.

Múzeum na Seurasaari

Na východ od centra mesta sa nachádza ostrov Seurasaari, ktorý s pevninou spája peší most. Jeho pokladom je open-air múzeum s historickými domčekmi, stádom aj panským kaštieľom či kostolom zo švédskej Kiruny a ďalšími drevenými budovami, ktoré sem doviezli z najrôznejších kútov krajiny. Tu sa dozvieš, ako Fíni žili pred mnohými rokmi. Neďaleko múzea sa nachádza starý drevený dom, ktorý využívajú Friends of Finnish Handicraft (asociácia na výrobu a promo textilného umenia) s výstavou kobercov a iných tradičných textílií. Môžeš ich pozorovať priamo pri práci.

Fínsky Central Park

Aj Helsinki majú svoj Central Park. Nazývajú ho po svojom Keskuspuisto a je naozaj obrovský, priamo v srdci centra mesta, rozprestierajúci sa od severu na juh. Začína pri Olympijskom štadióne a siaha až k lesu Paloheinä, kde sa nachádza veľký areál pre bežkárov. V samotnom parku sa dá bicyklovať, prechádzať po krásnych chodníčkoch či jednoducho si posedieť a načerpať energiu. Na južnej strane parku sa divoká zeleň premieňa na upravené záhrady s vysadenými kvetmi.

Zábavný park Linnanmäki

Neďaleko televíznej veže a Olympijského štadióna sa nachádza zábavný park, ktorý sa postará o program malým aj veľkým pokojne i na celý deň. Horské dráhy, vodná veža, obrovské ruské kolo – v parku nájdeš viac ako 40 kolotočov. Najobľúbenejším je drevený kolotoč, ktorý návštevníkov baví už od roku 1951. Okrem toho sa tu dobre naješ v desiatkach reštaurácií a kaviarní s bohatými vegetariánskymi aj vegánskymi možnosťami. Zábavný park vlastní nadácia Children’s Day Foundation, ktorej cieľom je z prevádzky parku vyzbierať peniaze pre fínske organizácie zaoberajúce sa starostlivosťou o deti. Takže sa tu skvelo zabavíš a zároveň podporíš dobrú vec.

Kontroverzný pamätník

Pamätník vznikol ako odkaz pre fínskeho skladateľského velkána Jeana Sibelia a vyvolal vlnu kritiky. Navrhla ho fínska sochárka Eila Hiltunen. Pôvodný abstraktný pamätník pozostáva z viac ako 600 oceľových rúrok, ktoré vytvárajú melódiu, keď cez ne vanie vietor. Viac tradičný kúsok – socha Sibelia – bola pridaná neskôr, ako reakcia na sťažnosti na pôvodný koncept. Jeho abstrakcia podľa mnohých totiž nevyjadrovala dostatočnú úctu k samotnému skladateľovi.

Cestovanie cez žalúdok

Cestovanie ide okrem iného samozrejme aj cez žalúdok. Čo by to bol za výlet, keby si odišiel(a) bez ochutnávky miestnych dobrôt. V Helsinkách nájdeš medzinárodnú kuchyňu v top reštauráciách, ale aj útulné miesta, vyhľadávané najmä domácimi. Voľba je na tebe. A čo treba ochutnať? Hráškovú polievku, ktorá sa kedysi označovala aj ako štvrtková, v časoch, keď v piatok začínal pôst. Mnohí ju ešte stále jedia podľa tradície vo štvrtok. Určite vyskúšaj ryby. Ich čerstvosť zaručuje množstvo jazier a blízkosť Baltského mora. Máš chuť skôr na sladké? Siahni napríklad po pulle, koláči s orechovou plnkou a cukrom alebo škoricovej rolke. Bežne sa tu podáva s čajom alebo kávou.

Autentické trhy

Čerstvý vzduch, čerstvé jedlo, originálne darčeky. Trhy v Helsinkách sú akýmsi „všetko v jednom“ a nájdeš ich tu hneď niekoľko. Stará tržnica z roku 1888 bola prvým krytým trhom v meste. Nachádza sa blízko Trhového námestia pri prístave. V tržnici Hietalahti miestni v priebehu posledných rokov predávali samé organické produkty a starožitnosti. Teraz však opäť slúži najmä ako trh s jedlom. V lete sa na námestí koná blší trh. Trh špecializujúci sa na morské plody Hakaniemi navštevujú najmä miestni obyvatelia. Spoznaj Helsinki ako domáci.

Kaplnka ticha

Kaplnka Kamppi sa nachádza v jednej z najrušnejších častí Helsiniek a celého Fínska vôbec. Navrhli ju fínski architekti Mikko Summanen, Niko Sirola a Kimmo Lintula a je umiestnená v rohu námestia Narinkkatori. Je vyrobená z dreva a v skutčnosti nemá náboženskú hodnotu. Slúži ako miesto, kam môžeš ujsť pred okolitým zhonom a zotrvať chvíľu v absolútnom tichu.

Letenky do Fínska na leto

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Zľava na PCR testy cez Pelipecky. Klikni a rezervuj si termín od 36,90€
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut alebo Vivid
  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    5/5 - (3 votes)
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Splň si sen za pár eur: Zimný Island už od 35€! (BLACK FRIDAY ZĽAVA) https://t.co/bZjqXhRAFH #letenky13 hodín dozadu
BLACK FRIDAY PECKA DŇA: All inclusive Egypt s letenkami a 5*hotelom za 651€ https://t.co/EqxHIc2OCK #dovolenky14 hodín dozadu
PONUKA DŇA: Srí Lanka s letenkami, 4*hotelom a raňajkami za 1014€ https://t.co/79lRROl7Yd #dovolenky14 hodín dozadu
Leteli sme do Dubaja s flydubai a týchto 5 vecí nám spríjemnilo let https://t.co/5AgXODxlGc #cestopisy16 hodín dozadu
MEGA: Letenky Emirates do exotických destinácií na túto zimu už od 389€! https://t.co/TYHfg89dik #letenky17 hodín dozadu
Všetky letenky Emirates sú flexibilné, bezplatné poistenie na COVID platí opäť až odvolania! https://t.co/p2HgumuMD8 #letenky17 hodín dozadu
Slovak Lines spustil akciu: Každý druhý lístok zadarmo https://t.co/ostFcb7ylZ #novinky17 hodín dozadu
Digitálny COVID pas na cestovanie: kde ho získam, koľko platí a ako si ho stiahnuť do mobilu? https://t.co/k2p1IUqqTI #letenky18 hodín dozadu
Ryanair bude mať novú základňu na Madeire https://t.co/4aBgdp1wMX18 hodín dozadu
Cestovanie do Portugalska: od 1. decembra treba ku vstupu negatívny test https://t.co/p2CGtKnTeo #novinky19 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore