Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

10 zaujímavých miest vo Fínsku, ktoré sa oplatí navštíviť

10 zaujímavých miest vo Fínsku, ktoré sa oplatí navštíviť

Fínsko patrí rozhodne medzi najmagickejšie a najkúzelnejšie krajiny Európy. Dych berúca príroda,nkultúra a architektúra robia z Fínska úžasnú krajinu. Ľudia sú tu veľmi milí, čo budí v turistoch ešte väčší záujem. Vo Fínsku nájdeš rôznorodé miesta. Ja som pre teba vybrala tie najkrajšie.

Reklama

Savolinna

Romantika uprostred Fínskeho jazera, to je mesto Savolinna, ktoré sa nachádza na dvoch ostrovoch medzi jazerami Haapavesi a Pihlavesi. Je ideálnym východiskom na výlet do národného parku Punkaharju a Kolovesi. Dominantou mesta je taktiež hrad Olavinlinna.

Porvoo

Nachádza sa asi 80 kilomterov od Helsiniek a jeho dominantou sú bývalé budovy lodných skladov. Ich výrazná červená farba tak nádherne dotvorila toto miesto. Údajne sa tu nachádza aj najstrmšia ulička v celom Fínsku, ktorá smeruje k miestnej katedrále.

Hanko

Mnohým z nás možno ani nenapadne, že Fínsko má kopec nádherných pláží. Mesto Hanko ponúka až 30 kilometrov piesočnatých pláži, preto by bola škoda ho nespomenúť.

Marieehamn

Mesto Mariehamn sa nachádza v súostroví Åland. Ide o skupinu viac ako 6000 ostrovov nachádzajúcich sa medzi Švédskom a Fínskom. Napriek tomu, že patrí Fínsku, takmer všetci obyvatelia tu rozprávajú švédsky. Zaujímavosťou je, že na niektorých ostrovoch žije menej ako 20 obyvateľov. Mariehamn je kultúrnym a hospodárskym centrom Ålandu a je nazývaná najmenšou metropolou sveta.

Lappenranta

Hovorí sa o ňom ako o druhom najnavštevovanejšom mieste Fínska, vďaka jeho skvelej polohe medzi Helsinkami a Petrohradom. Nachádza sa neďaleko najväčšieho Fínskeho jazera Saimaa. V okolí sa okrem toho nachádza veľa možností výletov do prírody, vďaka čomu sa toto mesto dostalo do nášho zoznamu.

Helsinki

Hlavné mesto Fínska neleží len na pevnine, ale tvorí ho niekoľko ostrovov a vodné plochy. Spadá sem celkovo 315 ostrovov a každý má svoju jedinečnú vlastnosť. Na niektoré sa dokonca vieš dostať aj pešo. Dominantou Helsiniek je rozhodne jedinečná architektúra, ktorá je ovplyvnená klasicizmom a moderným funkcionalizmom.

Tampere

Tampere sa nachádza medzi dvomi jazerami a pýši sa množstvom vodných plôch. Skvelá destinácia pre milovníkov vody. Ide o tretie najväčšie miesto Fínska a ideálny čas na návštevu je takmer celoročne. V lete turisti navštevujú Tampere kvôli vodným športom, v zime sú cieľom cesty zas Fínske borovicové sauny či lovenie rýb.

Rovaniemi

Magické miesto, ktoré sa nachádza za polárnym kruhom. Domov Santa Clausa a skutočný únik od reality je snom každého dieťaťa a rozhodne aj dospelých. Aktívít je tu mnoho, či už navštíva Santa Clausa, pomoc jeho škriatkom s balením balíčkov, jazda na psích záprahoch alebo sledovanie polárnej žiary.

Turku

Približne dve hodiny cesty od Helsiniek môžeš objavíš prístavné mesto Turku. Je priam obklopené prírodou a malými cestičkami, ktoré vedu k moru či do miestnych lesov. Hrad Turku je dokonca jedna z najstarších stavieb, ktoré stoja vo Fínsku.

Rukatunturi

Miesto, ktoré je snom každého lyžiara – 34 zjazdových dráh a viac ako 500 kilometrov tratí na bežkovanie. Aktivít je tu ale omnoho viac, jazda na snežných skútroch, pešia turistika, alebo jazda na psích záprahoch? V miestnej reštaurácií Riipinen Wild Game môžeš tiež ochutnať tradičné Fínske jedlá z tejto oblasti.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Nataly študuje masmediálnu komunikáciu v Bratislave. Cestovanie je jej veľkou vášnou a tak cestuje vždy, keď je príležitosť. Miluje tiež jedlo, módu a autentické mestské bary či reštaurácie po celom svete. Nohavice na nej uvidíte zriedka, naopak sukňu a tenisky má na sebe takmer nonstop.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Malorka – 8 dôvodov, prečo je dovolenková stálica počas celého roka https://t.co/f5WHiSyXiY #cestopisy15 minút dozadu
Zanzibar bude mať nový umelý ostrov pripomínajúci obrovskú domino vežu https://t.co/HPoasAQ08g #novinky1 hodinu dozadu
PONUKA DŇA: Jesenný pobyt vo Vile Magnolia v krásnom prostredí Banskej Štiavnice za 69€ s raňajkami (ušetríš 1 deň voľna) https://t.co/r0DqfqTPVA #dovolenky5 hodín dozadu
Letenky na Miami s termínmi na zimu 2021 aj rok 2022 od 199€! https://t.co/OaBY2G8N4J #letenky6 hodín dozadu
Cestovanie do Švédska: ku vstupu stačí PCR alebo antigén nie starší ako 72 hodín, očkovanie alebo imunita, zatiaľ do 31. októbra https://t.co/hK9TGNGwP8 #novinky6 hodín dozadu
Poď do Štokholmu od 29€ spiatočne! https://t.co/PH9HjhGtqP #letenky6 hodín dozadu
Poď na Maltu z Bratislavy alebo Viedne! Leť na jeseň od 21€ https://t.co/iEGVfiopr8 #cestopisy6 hodín dozadu
Austrália chce naštartovať COVID pasy a otvoriť hranice možno už počas Vianoc https://t.co/9X8dWdcxEb #novinky7 hodín dozadu
Prečo si na palube musíme zapnúť na zariadeniach režim lietadlo? https://t.co/YCcpo78GWK #novinky1 deň dozadu
Vstup na Zanzibar: Potrebný je PCR test pred odletom a antigénový test po príchode https://t.co/nLgh6kHa0N #novinky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore