Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

10 zaujímavých miest vo Fínsku, ktoré sa oplatí navštíviť

10 zaujímavých miest vo Fínsku, ktoré sa oplatí navštíviť

Fínsko patrí rozhodne medzi najmagickejšie a najkúzelnejšie krajiny Európy. Dych berúca príroda,nkultúra a architektúra robia z Fínska úžasnú krajinu. Ľudia sú tu veľmi milí, čo budí v turistoch ešte väčší záujem. Vo Fínsku nájdeš rôznorodé miesta. Ja som pre teba vybrala tie najkrajšie.

Savolinna

Romantika uprostred Fínskeho jazera, to je mesto Savolinna, ktoré sa nachádza na dvoch ostrovoch medzi jazerami Haapavesi a Pihlavesi. Je ideálnym východiskom na výlet do národného parku Punkaharju a Kolovesi. Dominantou mesta je taktiež hrad Olavinlinna.

Porvoo

Nachádza sa asi 80 kilomterov od Helsiniek a jeho dominantou sú bývalé budovy lodných skladov. Ich výrazná červená farba tak nádherne dotvorila toto miesto. Údajne sa tu nachádza aj najstrmšia ulička v celom Fínsku, ktorá smeruje k miestnej katedrále.

Hanko

Mnohým z nás možno ani nenapadne, že Fínsko má kopec nádherných pláží. Mesto Hanko ponúka až 30 kilometrov piesočnatých pláži, preto by bola škoda ho nespomenúť.

Marieehamn

Mesto Mariehamn sa nachádza v súostroví Åland. Ide o skupinu viac ako 6000 ostrovov nachádzajúcich sa medzi Švédskom a Fínskom. Napriek tomu, že patrí Fínsku, takmer všetci obyvatelia tu rozprávajú švédsky. Zaujímavosťou je, že na niektorých ostrovoch žije menej ako 20 obyvateľov. Mariehamn je kultúrnym a hospodárskym centrom Ålandu a je nazývaná najmenšou metropolou sveta.

Lappenranta

Hovorí sa o ňom ako o druhom najnavštevovanejšom mieste Fínska, vďaka jeho skvelej polohe medzi Helsinkami a Petrohradom. Nachádza sa neďaleko najväčšieho Fínskeho jazera Saimaa. V okolí sa okrem toho nachádza veľa možností výletov do prírody, vďaka čomu sa toto mesto dostalo do nášho zoznamu.

Helsinki

Hlavné mesto Fínska neleží len na pevnine, ale tvorí ho niekoľko ostrovov a vodné plochy. Spadá sem celkovo 315 ostrovov a každý má svoju jedinečnú vlastnosť. Na niektoré sa dokonca vieš dostať aj pešo. Dominantou Helsiniek je rozhodne jedinečná architektúra, ktorá je ovplyvnená klasicizmom a moderným funkcionalizmom.

Tampere

Tampere sa nachádza medzi dvomi jazerami a pýši sa množstvom vodných plôch. Skvelá destinácia pre milovníkov vody. Ide o tretie najväčšie miesto Fínska a ideálny čas na návštevu je takmer celoročne. V lete turisti navštevujú Tampere kvôli vodným športom, v zime sú cieľom cesty zas Fínske borovicové sauny či lovenie rýb.

Rovaniemi

Magické miesto, ktoré sa nachádza za polárnym kruhom. Domov Santa Clausa a skutočný únik od reality je snom každého dieťaťa a rozhodne aj dospelých. Aktívít je tu mnoho, či už navštíva Santa Clausa, pomoc jeho škriatkom s balením balíčkov, jazda na psích záprahoch alebo sledovanie polárnej žiary.

Turku

Približne dve hodiny cesty od Helsiniek môžeš objavíš prístavné mesto Turku. Je priam obklopené prírodou a malými cestičkami, ktoré vedu k moru či do miestnych lesov. Hrad Turku je dokonca jedna z najstarších stavieb, ktoré stoja vo Fínsku.

Rukatunturi

Miesto, ktoré je snom každého lyžiara – 34 zjazdových dráh a viac ako 500 kilometrov tratí na bežkovanie. Aktivít je tu ale omnoho viac, jazda na snežných skútroch, pešia turistika, alebo jazda na psích záprahoch? V miestnej reštaurácií Riipinen Wild Game môžeš tiež ochutnať tradičné Fínske jedlá z tejto oblasti.

Komentáre

Nataly študuje masmediálnu komunikáciu v Bratislave. Cestovanie je jej veľkou vášnou a tak cestuje vždy, keď je príležitosť. Miluje tiež jedlo, módu a autentické mestské bary či reštaurácie po celom svete. Nohavice na nej uvidíte zriedka, naopak sukňu a tenisky má na sebe takmer nonstop.

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Exotický ostrov Roatán za neskutočnú cenu z Viedne: https://t.co/hgmveVjzlB9 hodín dozadu
PONUKA DŇA! Exotické Langkawi s 4* hotelom za 899€ https://t.co/jTuoMuYs9R10 hodín dozadu
Zaži nádhernú a horúcu dovolenku na africkej pláži. Mega lacná Keňa z Viedne: https://t.co/bhWWxCwQfn11 hodín dozadu
Bali z Viedne za 499€ je letenka týždňa! https://t.co/68FsjqCqOP13 hodín dozadu
Maldivy z Milána za 429€! https://t.co/hkz9V2UBBu16 hodín dozadu
Istanbul za super cenu! Kupuj letenky od 129€ https://t.co/RjRNUGSV7j16 hodín dozadu
Nádherný Réunion z Viedne od 619€! https://t.co/hQNZu5230d16 hodín dozadu
ÁZIJSKÉ LETENKOBRANIE: Rezervuj si tú svoju od 109€ https://t.co/ZEHM4w7Pec1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore