Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

10 zaujímavých miest vo Fínsku, ktoré sa oplatí navštíviť

10 zaujímavých miest vo Fínsku, ktoré sa oplatí navštíviť

Fínsko patrí rozhodne medzi najmagickejšie a najkúzelnejšie krajiny Európy. Dych berúca príroda,nkultúra a architektúra robia z Fínska úžasnú krajinu. Ľudia sú tu veľmi milí, čo budí v turistoch ešte väčší záujem. Vo Fínsku nájdeš rôznorodé miesta. Ja som pre teba vybrala tie najkrajšie.

Reklama

Savolinna

Romantika uprostred Fínskeho jazera, to je mesto Savolinna, ktoré sa nachádza na dvoch ostrovoch medzi jazerami Haapavesi a Pihlavesi. Je ideálnym východiskom na výlet do národného parku Punkaharju a Kolovesi. Dominantou mesta je taktiež hrad Olavinlinna.

Porvoo

Nachádza sa asi 80 kilomterov od Helsiniek a jeho dominantou sú bývalé budovy lodných skladov. Ich výrazná červená farba tak nádherne dotvorila toto miesto. Údajne sa tu nachádza aj najstrmšia ulička v celom Fínsku, ktorá smeruje k miestnej katedrále.

Hanko

Mnohým z nás možno ani nenapadne, že Fínsko má kopec nádherných pláží. Mesto Hanko ponúka až 30 kilometrov piesočnatých pláži, preto by bola škoda ho nespomenúť.

Marieehamn

Mesto Mariehamn sa nachádza v súostroví Åland. Ide o skupinu viac ako 6000 ostrovov nachádzajúcich sa medzi Švédskom a Fínskom. Napriek tomu, že patrí Fínsku, takmer všetci obyvatelia tu rozprávajú švédsky. Zaujímavosťou je, že na niektorých ostrovoch žije menej ako 20 obyvateľov. Mariehamn je kultúrnym a hospodárskym centrom Ålandu a je nazývaná najmenšou metropolou sveta.

Lappenranta

Hovorí sa o ňom ako o druhom najnavštevovanejšom mieste Fínska, vďaka jeho skvelej polohe medzi Helsinkami a Petrohradom. Nachádza sa neďaleko najväčšieho Fínskeho jazera Saimaa. V okolí sa okrem toho nachádza veľa možností výletov do prírody, vďaka čomu sa toto mesto dostalo do nášho zoznamu.

Helsinki

Hlavné mesto Fínska neleží len na pevnine, ale tvorí ho niekoľko ostrovov a vodné plochy. Spadá sem celkovo 315 ostrovov a každý má svoju jedinečnú vlastnosť. Na niektoré sa dokonca vieš dostať aj pešo. Dominantou Helsiniek je rozhodne jedinečná architektúra, ktorá je ovplyvnená klasicizmom a moderným funkcionalizmom.

Tampere

Tampere sa nachádza medzi dvomi jazerami a pýši sa množstvom vodných plôch. Skvelá destinácia pre milovníkov vody. Ide o tretie najväčšie miesto Fínska a ideálny čas na návštevu je takmer celoročne. V lete turisti navštevujú Tampere kvôli vodným športom, v zime sú cieľom cesty zas Fínske borovicové sauny či lovenie rýb.

Rovaniemi

Magické miesto, ktoré sa nachádza za polárnym kruhom. Domov Santa Clausa a skutočný únik od reality je snom každého dieťaťa a rozhodne aj dospelých. Aktívít je tu mnoho, či už navštíva Santa Clausa, pomoc jeho škriatkom s balením balíčkov, jazda na psích záprahoch alebo sledovanie polárnej žiary.

Turku

Približne dve hodiny cesty od Helsiniek môžeš objavíš prístavné mesto Turku. Je priam obklopené prírodou a malými cestičkami, ktoré vedu k moru či do miestnych lesov. Hrad Turku je dokonca jedna z najstarších stavieb, ktoré stoja vo Fínsku.

Rukatunturi

Miesto, ktoré je snom každého lyžiara – 34 zjazdových dráh a viac ako 500 kilometrov tratí na bežkovanie. Aktivít je tu ale omnoho viac, jazda na snežných skútroch, pešia turistika, alebo jazda na psích záprahoch? V miestnej reštaurácií Riipinen Wild Game môžeš tiež ochutnať tradičné Fínske jedlá z tejto oblasti.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Revolut karta zdarma - Potrebuješ zameniť peniaze alebo vyberať hotovosť v zahraničí? Kašli na zmenárne a stiahni si aplikáciu Revolut. Platby prijímaš a posielaš do pár sekúnd a výbery z bankomatov po celom svete do výšky 200 EUR mesačne máš ZDARMA. Revolut karta a doručenie domov ZDARMA.
  • Požičaj si auto cez Pelikán. Klikni, zvoľ si destináciu, porovnaj ceny, vyber model auta a rezervuj. Auto si vyzdvihneš po prílete na letisko. Kamošíme sa totiž s Rentalcars.com.
Komentáre

Nataly študuje masmediálnu komunikáciu v Bratislave. Cestovanie je jej veľkou vášnou a tak cestuje vždy, keď je príležitosť. Miluje tiež jedlo, módu a autentické mestské bary či reštaurácie po celom svete. Nohavice na nej uvidíte zriedka, naopak sukňu a tenisky má na sebe takmer nonstop.

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PECKA DŇA: Veľká noc na Santorini? Letenka a hotel 249€ https://t.co/27D4dIMuwy12 hodín dozadu
PONUKA DŇA: Veľká noc na Santorini s letenkami a hotelom 249€ https://t.co/27D4dIMuwy12 hodín dozadu
TOP AKCIA na Tatry je späť: rezervuj 4 noci, platíš len 3 (špičkové hotely!) https://t.co/jVYgZ69JDa13 hodín dozadu
Balkánsky bašavel: Limitovaná akcia s letenkami od 19€! https://t.co/yArfQP5MjW #európa #letenky15 hodín dozadu
Väčší komfort, viac zábavy. Premium Economy leteckej spoločnosti Iberia https://t.co/in6Msw4llL #tipy16 hodín dozadu
8 dôvodov, prečo letieť do USA so Singapore Airlines od 389€ https://t.co/f0iaRkdYGk #amerika #letenky18 hodín dozadu
Londýnsky citybreak? Leť z Viedne od 23€! https://t.co/T7jZpLQW5v #európa #lacnéletenkyzbratislavy #letenky19 hodín dozadu
Poď na Sardíniu! Talianske Alghero so zľavou od 35€ https://t.co/7CVd3MNrDR #európa #lacnéletenkyzbratislavy #letenky20 hodín dozadu
Do izraelského Eilatu z so zľavou od 36€! https://t.co/rjr5AzMIPB #ázia #lacnéletenkyzbratislavy #letenky20 hodín dozadu
Slnečný a historický Cyprus s letenkou od 44€! https://t.co/XxY2DgPdvd #európa #letenky20 hodín dozadu
1 2 3 5

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore