Nájdeš nás aj na:

Novinky

Definitívny koniec havajským Schodom do neba na O’ahu. Už ich začali búrať

Definitívny koniec havajským Schodom do neba na O’ahu. Už ich začali búrať

Mestská rada Honolulu ešte v roku 2021 rozhodla, že svetoznáme schody Ha’iku, známe aj ako Schody do neba, majú byť odstránené. Dôvodom je bezpečnosť a príliš časté návštevy turistov, ktoré sú vďaka sociálnym médiám ešte frekventovanejšie. Aktuálne už začali schody búrať.

Reklama

Pred dvoma týždňami začali robotníci s procesom odstraňovania schodov, ktorý by mal trvať minimálne šesť mesiacov. Starosta Honolulu Rick Blangiardi nazval projekt „dávno oneskoreným“, píše The Washington Post.

Mesto sa obáva o bezpečnosť turistov, pri schodoch chýba aj potrebná infraštruktúra, ktorá by bola schopná zniesť nápor návštevníkov. Obhajcovia atrakcie tvrdia, že táto turistická trasa je dôležitou súčasťou lokality. Niektorí jej odstránenie prirovnávajú k zákazu vstupu na miestne pláže.

Diskusie o schodoch viedli obe strany už desaťročia. Postavené boli pôvodne počas 2. svetovej vojny a toto miesto slúžilo ako rádiová stanica. Neskôr sa stali turistickou atrakciou, ktorá láka tisícky ľudí. Tí ilegálne prechádzajú cez súkromný rezidenčný majetok, aby vystúpili po viac ako 3 000 schodoch po chrbte pohoria Koolau.

Schody boli pôvodne uzavreté v roku 1987, turisti to však nerešpektovali. Miestni obyvatelia tvrdia, že problém vyeskaloval v posledných rokoch zásluhou sociálnych médií, napriek hrozbe pokuty vo výške 1 000 dolárov. To sa spája aj s vandalizmom a zanechávaním odpadkov v okolí. Starosta Honolulu Rick Blangiardi preto oficiálne odsúhlasil odstránenie schodov.

Miestne organizácie ako Priatelia schodov Haiku (Friends of Haiku Stairs) či Susedká rada Kaneohe (Kaneohe Neighborhood Board) sa snažili zaviesť organizačný plán prístupu ku schodom, nikdy však neuspeli. V roku 2002 bolo na rekonštrukciu schodov použitých takmer milión dolárov s plánom otvoriť ich. Po zosuve pôdy na Sacred Falls na Severnom pobreží, pri ktorom sa zabilo 9 turistov, bol plán zrušený.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore