Nájdeš nás aj na:

Novinky

Havaj je kvôli pandémii drahší. Mila z O’ahu odporúča mať dovolenku vopred naplánovanú

Havaj je kvôli pandémii drahší. Mila z O’ahu odporúča mať dovolenku vopred naplánovanú

Mila Richwine v roku 2011 navštívila neplánovane Havaj a odvtedy sa stal pre ňu závislosťou. Využila každú možnú príležitosť, aby sa sem mohla vrátiť, objavovať majestátnu prírodu a nasávať miestnu atmosféru. Od roku 2017 žije na ostrove O’ahu a momentálne jej naviac času zaberá starostlivosť o dcéru. Podelila sa s nami o článok o tom, ako to aktuálne na Havaji vyzerá a ako ho zmenila pandémia koronavírusu z jej pohľadu.

Reklama

Každý chce ísť na Havaj, štát Aloha ale nie je úplne pripravený

Vďaka priaznivému počasiu láka Havaj turistov počas celého roka. Najznámejšie pláže bývajú preplenené, ráno je lepšie si do požičovne áut privstať a ak sa chcete ísť navečerať von, na voľný stôl musíte čakať minimálne 30 minút. Pandémia všetko spomalila a príroda si mohla na chvíľu vydýchnuť. Keď som si v septembri 2020 rozprestrela uterák uprostred pláže Waikiki, bolo tam so mnou dokopy asi ďalších 10 ľudí. Neskutočný pocit na ostrove, ktorý mesačne navštívi v priemere pol milióna ľudí (čo predstavuje zhruba jednu tretinu celkovej populácie ostrova O’ahu). Mala som pocit, že som vyhrala v lotérií a toto úžasné miesto som mala na chvíľu iba „pre seba“.

Koncom roka 2020 sa začali Havajské ostrovy opäť otvárať turizmu. Spočiatku veľmi pomaly a opatrne. Ešte v septembri bola povinná 14-dňová karanténa, vyhnúť ste sa jej nemohli ani po negatívnom teste. Opatrenia sa začali postupne zmierňovať a Havaj sa stal najobľúbenejšou dovolenkovou destináciou najmä pre Američanov, ktorým sa mnohé iné krajiny uzavreli (veľký podiel návštevníkov pred pandémiou tvorili turisti z Japonska, Austrálie, Číny a Kanady).  Najmä kvôli relatívnej blízkosti a jednoduchosti v obmedzeniach pre domácich, si Američania mohli začať užívať krásy ostrovov bez karantény, pokiaľ sa pri odlete preukázali negatívnym testom.

Od 8. júla majú plne zaočkovaní cestujúci z pevniny USA vstup bez obmedzenia. To sa prejavilo raketovým nárastom v počte turistov, denne ich na Havajské ostrovy priletí viac ako 30 tisíc. Ulice sú opäť plné ľudí, ale ten nárast nastal príliš rýchlo. Ráno vás nepreberie káva, ale skôr rad, ktorý si na ňu musíte vystáť. Do obľúbenej surferskej destinácie North Shore na ostrove O’ahu sa presúvate 2 hodiny namiesto 45 minút. A keď vidíte, že musíte čakať ešte aj pred mekou rýchleho občerstvenia, Mcdonald’s, tušíte, že niečo nie je úplne v poriadku. Môžu za to najmä dva dôvody: 1. reštaurácie a bary fungujú stále v štátom obmedzených kapacitách, ale čelia rovnakému náporu turistov ako v roku 2019. 2. V štáte Havaj je kritický nedostatok pracovnej sily. 

Turisti sa vrátili, pracovná sila je preč

Počas pandémie sa nezamestnanosť v štáte vyšplhala na jednu z najvyšších v USA, dosiahla alarmujúcu výšku 15 percent. Pričom veľký nedostatok pracovníkov je práve v oblasti turizmu. Môže za to čiastočne stále prebiehajúca štedrá štátna podpora v podobe stimulačných šekov a nezamestnaneckých benefitov, o ktorú by domáci ako zamestnaní prišli. Zároveň sa veľa ľudí z ostrovov presťahovalo práve na mainland (odhaduje sa okolo 16 tisíc), kde je v ponuke viac pracovných príležitostí. Reštaurácie sú plné na prasknutie a ak sa vám podarí získať rezerváciu na večeru pred 21. hodinou, je to rozhodne dôvod na šampanské. Pri prechádzke ulicami máte pocit, že nastala hlavná vianočná sezóna. 

Miestni zamestnávatelia sa zatiaľ zúfalo snažia obsadiť voľné pracovné pozície a ponúkajú benefity pre novoprijatých zamestnancov. Ak nováčik vydrží na novom mieste aspoň 6 mesiacov, zamestnávateľ ho vie oceniť aj niekoľko tisíckami dolárov naviac.

500 dolárov za požičanie auta na deň? No problem!

Na druhej strane ľudia utrácajú viac ako kedykoľvek predtým a dopriavajú si stále luxusnejšie zážitky. Reštaurácia ponúkajúca niekoľkochodové menu spojené s párovaním vína, v ktorej 2 osoby zaplatia za večeru 2000 dolárov, má miesta zarezervované na mesiac dopredu. 

Ceny ubytovania sa na všetkých ostrovoch zvýšili o 30 – 50 percent. Pri výslednej sume, ktorú vám autopožičovňa naúčtuje za týždeň, vám prebleskne hlavou, že miestna MHD asi nebude najhorší nápad. Cena za prenájom VW Jetta sa pohybovala za normálnych okolností na úrovni 75 dolárov/deň. Dnes si za podobné auto zaplatíte kľudne 350 dolárov. Ak máte predstavu luxusnejšieho auta, cena pôjde samozrejme hore. Za požičanie surfu si priplatíte o 20 percent viac, výlety po ostrovoch sú beznádejne vybookované, za okružnú hodinovú jazdu helikoptérou na Big Island vám naúčtujú závratných 1 600 dolárov. 

Základom je predčasné plánovanie 

Napriek tomu, že sa počet turistov ešte nevyrovnal číslam z predpandemického obdobia, pocitovo mi príde, že je všade ľudí omnoho viac. Čiastočne za pocit preplnenosti môže všade vyžadovaný social distancing a aj to, že reštaurácie si stále ponechávajú niektoré svoje stoly neobsadené. Ani si nepamätám, kedy som naposledy jedla vonku, vo svojej obľúbenej kaviarni som si nesadla už 2 mesiace a keď som uvidela dlhý rad ešte aj pred obchodom s teniskami, začala som sa smiať.  Veľmi sa mi páčil život vo Waikiki, kombinácia bezstarostnej pláže a mestského života mala svoje čaro. Ale to pohodlie a dostupnosť, ktoré sú výsadami života v meste, sú zrejme nenávratne preč. Stále si síce môžem vybehnúť kúpiť mlieko bez toho, aby som musela štartovať auto, ale to je asi jediná výhoda, ktorú momentálne Waikiki ponúka. 

Koncom júla miestna organizácia The Hawaii Tourism Authority schválila plán, ktorý má pomôcť so znížením počtu turistov na ostrove O’ahu. Spôsob realizácie zatiaľ zverejnený nebol, ale je dosť možné, že ak sa obmedzí počet návštevníkov, bude to mať za následok trvalý nárast všetkých cien. Asi nikto z vyšších cien nebude nadšený, ale ja osobne si myslím, že by to bol dobrý krok k pomalému cestovaniu – uvedomelé spoznávanie krajiny,  aby našou hlavnou motiváciou pri cestovaní nebola nízka cena letenky, ale najmä oceňovanie a rešpektovanie miestnej prírody, zvykov a kultúry, hoci za vyššiu cenu. 

Havaj je úžasné miesto a účelom tohto článku rozhodne nie je nikoho od cesty sem odradiť. Písala som ho s jasným úmyslom, pripraviť budúcich návštevníkov raja na súčasnú situáciu, aby si svoju dovolenku plánovali viac v predstihu, pretože to, že je Havaj drahou (a niekedy aj preľudnenou) destináciou, teraz platí dvojnásobne

Článok pre Pelipecky napísala Mila Richwine. Viac sa dozvieš aj na Milinom blogu Havajské denníky, Instagrame a Facebooku.
Foto: Archív Mily Richwine


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Milujeme cestovanie a písanie. A tak sme to spojili a už roky vám na Pelipeckách prinášame články, cestopisy a reportáže o tom, ako šikovne precestovať celý svet. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka a Roland, ale sem-tam napíšu niečo aj naši kolegovia z Pelikána.

Hore