Nájdeš nás aj na:
hallstatt

Cestopisy

Hallstatt bez turistov? Návod na 2 pohodové dni v jednom z TOP fotogenických miest

Hallstatt bez turistov? Návod na 2 pohodové dni v jednom z TOP fotogenických miest

Hallstatt je mesto ako z rozprávky posiate pastelovými domami a kľukatými dláždenými uličkami. Je obklopené pozoruhodnými Severnými vápencovými Alpami. Prírodné krásy a očarujúce výhľady lákajú návštevníkov do malého mestečka z celého sveta. A práve to môže od výletu odradiť tých z nás, ktorí preferujú pohodový výlet bez davov ľudí. Preto sme pre teba pripravili itinerár na dvojdňový výlet v krásnom rakúskom mestečku, ktorý ti pomôže užiť si ho bez stresu.

Reklama

Prvý deň – do Hallstattu sa neponáhľaj

Príchod do Hallstattu si naplánuj pokojne až po 16. hodine. Zakúpiťsi môžeš aj Hallstatt turistickú kartu, ktorá ponúka zľavy na rôzne atrakcie aj do vybraných obchodov. Letná turistická karta platí od 1. mája do 31. októbra.

Keď zaparkuješ pri hoteli a vybavíš potrebné záležitosti, vyber sa rovno k jazeru na kávu alebo pivo a občerstvi sa po dlhej ceste. Ak sa chceš po sedení v aute či vlaku rozhýbať, zájsť môžeš tiež na krátku túru k vodopádu Hallstatt. Cesta tam a späť trvá svižným krokom asi dve hodiny. Poobedie je tiež super na prenajatie loďky. Chytiť môžeš krásnu golden hour.

Po aktívnej časti prichádza čas na zaplnenie žalúdkov v centre Hallstattu. Ak máš vyhliadnutú reštauráciu, nie je zlý nápad si stôl rezervovať vopred. Za pekného počasia si obed môžeš užiť na teraske a zároveň nasávať krásnu atmosféru.

Druhý deň – oplatí sa privstať si

Na druhý deň odporúčame privstať si skoro ráno a prejsť sa k foto miestu s výhľadom (Aussichtspunkt Hallstatt). Zistíš, že väčšina fotiek, ktoré si z Hallstattu videl(a), boli odfotené práve z tohto miesta. Ak sa sem vyberieš už na východ slnka, pravdepodobne tu veľa ľudí nestretneš. Miesto je vzdialené asi 10 minút pešo z centra Hallstattu. Uži si krásne výhľady.

Potom sa vráť do mesta na dobré raňajky. Na dovolenke a ešte k tomu po túre si môžeš dopriať pokojne aj delikátnu schaumrollen alebo po našom šamrolu a kávičku. Posilnený(á) dobrotami vyraz k najvyhľadávanejšej miestnej atrakcii – soľnej bani na vrchole soľnej hory. Výlet začína krátkou jazdou lanovkou alebo ak máš chuť opäť sa prejsť, môžeš si to hore aj vyšlapať – trvá to asi hodinu. Na vrchole sa vyber rovno k jednej z najstarších soľných baní na svete. Prehliadka trvá asi 90 minút, vrámci nej je možnosť šmyknúť sa na šmykľavke hlboko v hore.

T

eraz konečne prišiel čas na atrakciu, o ktorej si už určite počul(a) – slávny výhľad z výhliadky Skywalk. Keď budeš stáť na cípe tejto voľne plávajúcej konštrukcie 360 metrov nad zemou a pozerať sa na hory, jazero a mesto pod sebou, stratíš slová. Vychutnaj si kávu v kaviarni Rudolfsturm, ktorá tiež stojí na vrchole kopca a ponúka podobne úžasné výhľady.

hallstatt skywalk
Zdroj: Shutterstock/Uta Scholl

Druhý deň – poobede spoznaj Hallstatt a jeho zákutia

Ak si sa v Rudolfsturm nenajedol(a), obed si môžeš dať v centre Hallstattu. Vybrať si môžeš od tradičnej kuchyne až po excelentné burgre. Okolo obeda sa mesto začne zrejme plniť turistami, ty zamier v tomto čase k menej vychytenej atrakcii – Kostnicovej kaplnke. Je to malý kostolík, v ktorom nájdeš trocha netradičný pohľad – viac ako tisíc namaľovaných ľudských lebiek. Viac o histórii Hallstattu sa dozvieš v múzeu Hallstattu alebo sa môžeš zúčastniť pešej prehliadky mesta. Alebo si vezmi mapu v Návštevníckom centre Hallstatt a prehliadku si môžete urobiť na vlastnú päsť.

hallstatt kostnicova kaplnka
Zdroj: Shutterstock/OZGIOUN SAMPRI

Poobedie je tiež skvelým časom na prečesanie miestnych obchodíkov napríklad s remeselnými výrobkami. Ak si svoju návštevul naplánoval(a) za pekného počasia, určite si vychutnaj lokálne pivo alebo víno niekde vonku na teraske.

Druhý deň – večer si sprav TOP fotky

Nastal čas urobiť si posledné fotky z loďky a rozlúčiť sa z Hallstattom v štýle. Medzi najlepšie miesta na fotenie okrem jazera v Hallstatte patria tiež:

 • Dedinská vyhliadka
 • Hlavné námestie
 • Farnosť kostola Nanebovzatia Panny Márie
 • Lake Street
 • Soľná horská železnica
 • Malý ostrov
 • Vyhliadková plošina s 5 prstami
hallstatt

Zdroj: Matador network


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
  • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
  Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore