Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Guatemala a 5 najepickejších túr, ktoré môžete v tejto krajine podniknúť

Guatemala a 5 najepickejších túr, ktoré môžete v tejto krajine podniknúť

Vyhľadávate dobrodružné destinácie a neviete si predtaviť dovolenku bez adrenalínu? Guatemala je ideálnym miestom pre vás. Odložte romantické romány a pribaľte si trekingové topánky, pripravili sme pre vás zoznam tých najepickejších túr, ktoré stihnete za týždeň.

Reklama

Pripravte sa na vzrušujúcu jazdu, Guatemala je známa divokými džunglami, priezračnými jazerami a aktívnymi sopkami. Vybrali sme pre vás 5 túr, ktoré vás zavedú k najkrajším výhľadom v Strednej Amerike.

Lanquín

Po prílete do hlavného mesta Guatemala sa presunieme do východnej časti Guatemaly. Lanquín sa vám odvďačí nádhernými výhľadmi do nepoškvrnenej džungle. Len neďaleko hotelových rezortov sa nachádza národný park zvaný Semuc Champey. Pripravte sa na poriadnu „bumpy road“, do národného parku vedie neupravená cesta, domáci však nehľadia na bezpečnosť, preto vás pokojne usadia za pár quetzalov aj do prívesného vozíka. V okolí je na výber hneď niekoľko atrakcií, kúpanie sa v priezračných jazerách, cave touring alebo tubing na rieke.

Semuc Champey

Ak vám nevadí zdolať zopár výškových metrov, nevynechajte výhliadku El Mirador. Nachádza sa priamo v národnom parku Semuc Champey a cesta na vrchol trvá len pár minút. Výstup je strmý, ale výhľady stoja za to. Pozor, cesta je väčšinou zablatená a klzká, voľte preto vhodnú obuv a sandále radšej nechajte na ubytovni.

Jazero Atitlán

Presúvame sa k tomu najkrajšiemu jazeru v Strednej Amerike. Jazero Atitlán je obklopené sopkami a na výber ponúka množstvo turistických okruhov. Je len na vás, ktorú obec si vyberiete ako východisko: južné osady sú pokojnejšie a „zašité“ pod sopkami, severné obce zase viac zaľudnené a ľahšie dostupné z centrálneho prístavu v mestečku Panajachel.

Santa Cruz – Jaibalito

Skvelé na tejto túre je, že nepotrebujete zájsť do cieľa, aby ste si užili tie najkrajšie výhľady, tie vás totiž čakajú naprieč celou cestou. Prvou zastávkou je reštaurácia na úpätí útesu, El Casa del Mundo. Či už sa zastavíte na obed alebo si len chcete odfotiť výhľad na pobrežie, miesto vás očarí svojou atmosférou. Hocikedy sa vám zažiada oddychu, vyložte si nohy do rozprestretých hamokov a nasávajte energiu. Ak sa rozhodnete pokračovať až do Jaibalito, pribaľte si dostatok tekutín a slnečný krém, trasa je exponovaná a pred slnkom sa len tak ľahko neschováte. Túra trvá približne 3-4 hodiny, záleží od toho, aké tempo zvolíte. Výhľady sú však prudko fotogenické, takže počítajte s časovou rezervou! 🙂

Výhodou je, že počas trekingu sa môžete hocikedy vrátiť vodným taxíkom, stačí požiadať miestnych a za pár quetzalov vás preplavia na druhý breh.

Indian Nose

Atraktívna, krátka túra je populárna hlavne v skorých ranných hodinách. Na vrchol vedú dve trasy, dlhšia začína v osade San Juan La Laguna, a kratšia, strmá skratka začína v Santa Clara La Laguna. Skratkou vám to zaberie približne 30 minút, je však exponovaná a spája sa aj s nedávnou tragédiou. Mladá žena sa počas ranného behu potkla a spadla z útesu.

Acatenango

Antigua ponúka unikátny turistický zážitok, ktorý si nesmiete nechať ujsť. Mesto je známe svojou historickou architektúrou a okolitým sopkami. Niektoré z nich sú dodnes aktívne a neďaleko mesta začína trek na vrch, z ktorého môžete vybuchujúcu sopku Fuego sledovať. Na túto ultimátnu expedíciu sa môžete vydať len s oficiálnym sprievodcom. Po vlastnej skúsenosti vám odporúčam služby spoločnosti Wicho & Charlie, narozdiel od hotelových agentov vám za rovnakú cenu zabezpečia kvalitný trekingový výstroj a spacák vhodný do mínusových teplôt, ktoré vás čakajú v noci na vrchu Acatenango. Buďte pripravení, že túra je zdĺhavá a celý výlet zaberie 2 dni, zvládne ju však aj menej skúsený turista a odnesie si nezabudnuteľný zážitok.

Pacaya

Ešte na chvíľku ostaneme v Antigue. Táto túra je ideálna pre tých, ktorí nemajú čas na dvojdňový trek s prespávačkou, ale tiež túžia vidieť aktívnu sopku na vlastné oči. Rovnako, ako Acatenango, ani vrch Pacaya nemôžete zdolať na vlastnú päsť, iba s certifikovaným sprievodcom. Opäť vám odporúčam sprievodcov z Wicho & Charlie a ich ranný trek počas východu slnka. Sprievodcovia vás vyzdvihnú skoro ráno v hoteli a zabezpečia odvoz tam aj naspäť. Celý zájazd trvá dokopy približne 5 hodín, zvyšok dňa tak môžete stráviť bádaním po histórii mesta Antigua.

Ďalšie tipy k ceste do Guatemaly

Dopravu si rezervujte vždy deň vopred. Ak sa nevyznáte v miestnych autobusoch, požiadajte o pomoc hotelový personál, väčšinou ovládajú aspoň základy anglického jazyka.

Pripravte sa na neupravené cesty a nepohodlné autobusy, Guatemala bohužiaľ nie je známa modernými spôsobmi dopravy a väčšina ľudí v krajine žije veľmi skromne. Ak vám počas jazdy zvykne byť nevoľno, majte určite po ruke lieky ako Kinderil, budete ich potrebovať.

Guatemala je známa aj exotickým hmyzom a množstvom komárov. Dajte si preto pozor na väčšie štípance, používajte repelent a nepodceňujte príznaky štipnutia. Ak sa vám niečo nezdá alebo je opuch priveľký, okamžite vyhľadajte lekára.

Predtým, ako sa vyberiete na turistiku v exotickej krajine, skontrolujte si aj vaše poistenie, výšku krytia a zapíšte si všetky dôležité kontaktné údaje.

V neposlednom rade si dovolenku užite a označte nás na fotkách #pelipecky


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Jesika začala písať o svojich cestách už počas štúdia na Slovensku. Hneď po ukončení školy sa vybrala na leto do Ameriky, neskôr žila na Novom Zélande, prešla kus Európy, Austrálie i Ázie a momentálne organizuje eventy v kanadskom Banffe. Miluje horské prostredie, ale často ju nájdete pátrať aj po dobrodružstvách pri sopkách, v džungli či v tuk-tuku.

Hore