Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Po stopách Fridy Kahlo – miesta, kde máte možnosť nahliadnuť do jej života

Zdroj titulnej fotografie – Boris15 / Shutterstock.com

Reklama

Fridu Kahlo, jednu z najvýraznejších ženských maliarok vôbec, po celý život inšpirovalo predovšetkým vlastné utrpenie. Ona ho premenila na obrazy, a tak dnes máme možnosť vidieť jej tvorbu rozkúskovanú po celom svete. Vyberte sa s nami po stopách Fridy Kahlo – miesta, kde máte možnosť nahliadnuť do jej života.

Stretnutie so smrťou sprevádzalo maliarkinu tvorbu po celý život

Magdalena Carmen Frida Kahlo y Calderón sa narodila v roku 1907 v „Modrom dome“ v Coyoacáne, v jednej zo šestnástich štvrtí mexického federálneho dištriktu Ciudad de México. Bolesť a samota, tak by sa dalo charakterizovať Fridine detstvo; obraz ďaleko vzdialený tomu, ako by malo vyzerať. V siedmich rokoch ochorela na obrnu a kvôli krívaniu na pravú nohu musela znášať posmešky ostatných detí. Navštevovala Národnú prípravnú školu, ktorá sa radila medzi jednu s najlepším ponúkaným vzdelaním v Mexiku. Frida bola vzornou študentkou, túžila sa stať lekárkou. V tom čase boli do školy, ktorú navštevovala, prizvaní maliari Diego Rivera a José Clemente Orozco, aby jej steny vyzdobili výjavmi z mexických dejín. Diego pracoval na chodbách školy vo svojom klobúku a s opaskom s pištoľou. Jedného dňa, keď Frida aj s ostatnými spolužiakmi cestovali zo školy domov, sa ich autobus zrazil s električkou. Frida ostala ležať v kaluži krvi, so železnou tyčou trčiacou z jej podbruška. Po príchode sanitky sa ošetrujúci lekári venovali ostatným zraneným v domnienke, že takú veľkú stratu krvi a toľké zranenia Frida prežiť nemôže. Stalo sa, bola prevezená do nemocnice a musela podstúpiť veľké množstvo operácií. Stretnutie so smrťou výrazne ovplyvnilo maliarkinu tvorbu.

blue-house-frida-kahlo

Zdroj fotografie – Gerardo C.Lerner / Shutterstock.com

Po celý život odchádzala a vracala sa k Diegovi

O niekoľko rokov sa na scéne jej života opäť objavuje Diego Rivera. Ona mu ukazuje svoje plátna, ktoré Diega zaujmú originalitou a výrazovou energiou. Diego Fride skladá obdiv, u Kahlovcov trávi veľa času. Nakoniec požiada Fridinho otca o jej ruku. Ich spoločný život je plný protikladov; milovali sa i nenávideli, navzájom obdivovali svoje umenie a nechávali si slobodu v úplne všetkom. Diego získava prácu v Detroite, kde sa však Fride nepáči, a tak sa spoločne vracajú do Mexika. Manželova nevera potom vyústi do takej krajnosti, že ju podvádza s jej vlastnou sestrou Cristinou. Rozchádzajú sa, Frida sa sťahuje do New Yorku. Po určitom čase však Diegovi odpúšťa a vracia sa späť do Mexika. V roku 1938 navštívi Mexiko André Breton, jedna z vedúcich osobností surrealizmu. Prizval Fridu do kruhu surrealistov. Ona však túto ponuku odmieta so slovami, že na rozdiel od surrealistov nemaľuje sny, ale vlastnú realitu. Bretónova priazeň jej však pomáha prikloniť si kritikov za hranicami Mexika. Frida vystavuje v New Yorku, neskôr i v Paríži. Frida a Diego sa na istý čas rozídu, Frida okrem toho po ďalších operáciách trpí i fyzickými bolesťami. Zapíja ich každodennou fľašou brandy a dychtivým maľovaním. V roku 1940 sa pár znova berie v San Franciscu. Maliarka neskôr strávila s oceľovým korzetom osem mesiacov na lôžku. V roku 1953 bola usporiadaná jej prvá výstava v Mexiku. Frida Kahlo umiera roku 1954 v štyridsiatich siedmich rokoch v „Modrom dome“, ponorená do hlbokých bolestí.

Výstava fotografií Fridy Kahlo v nemeckom Baden-Badene

Kunstmuseum Gehrke-Remund v nemeckom mestečku Baden-Baden usporadúva od 12. novembra výstavu fotografií Fridy Kahlo, jej priateľov i milencov. Máte možnosť vidieť viac než 150 fotografií, ktorých autorom je Wilhelm Kahlo, Fridin otec, Tina Modotii, Nickolas Murray a ďalší fotografi. Zrejme najvzácnejším exponátom výstavy bude fotografia z roku 1939 – „Frida Kahlo in Blue Dress“ a „Frida Painting Me an My Parrots“ z roku 1941. Obe pochádzajú z objektívu Nickolaya Muraya. Výstavné priestory budú štylizované do vizuálu izieb „Modrého domu“. Návštevníci tak budú môcť počas prechádzky nimi nazrieť do miesta, kde maliarka strávila takmer celý svoj život. Ak sa túžite o fotografiách dozvedieť viac, môžete sa pripojiť ku komentovanej prehliadke. Výstava stojí 13 eur, pre študentov a seniorov 10 eur. Ak sa rozhodnete pre súkromný sprievodný výklad, zaplatíte 75 eur. Výstava bude otvorená denne, od 11:00 hodiny do piatej hodiny večernej.

baden-baden

Museo Frida Kahlo v Mexico City

Samozrejme, najlepším spôsobom, ako pochopiť a najväčšmi sa priblížiť životu Fridy Kahlo je navštíviť jej múzeum v Mexico City. Nachádza sa v La Casa Azul (teda v „Modrom dome“), kde Frida strávila nielen svoje detstvo, ale prakticky väčšinu časť svojho života. V La Casa Azul nájdete skôr menej známe kúsky, mnohé z nich vznikli v čase, kedy najviac sympatizovala s komunizmom. Okrem malieb umelkyne tu nájdete i tie, ktoré vytvorila Fridina múza i skaza – práce Diega Riveru, ale i veci či listy, ktoré vlastnila. Múzeum je otvorené od štvrtku do nedele od 10:00 hodiny do 17:45 hodiny, v sobotu od jedenástej hodiny do 17:45 hodiny. V nedeľu sú otváracie hodiny rovnaké ako cez týždeň. Pre dospelých návštevníkov je cena 120 dolárov cez týždeň, počas víkendu 140 dolárov. Ak ste študent či učiteľ, ušetríte pomerne dosť, cena je v takom prípade 40 dolárov.

rada-pred-domom-fridy-kahlo

 

Zdroj fotografie – Svetlana Bykova / Shutterstock.com

Múzeum moderného umenia v New Yorku

Newyorská MoMA, známa vďaka svojej úžasnej zbierke moderného a súčasného umenia, vlastní okrem iného aj tri výrazné autoportréty Fridy Kahlo. „Fulang-Chang and I“ zobrazuje maliarku s jej domácou opičkou Fulang-Chang, ktorá jej z časti nahradila dieťa, ktoré nikdy nemohla mať. Túto maľbu neskôr darovala priateľke Mary Sklar; vedľa umeleckého diela zavesila zrkadlo, aby mohli byť zarámované stále blízko seba. Ani z ďaleka to však nie sú len tieto tri maľby od Fridy Kahlo, kvôli ktorým sa múzeum oplatí navštíviť. Vstupné vás bude stáť 25 dolárov, ako študenti zaplatíte 14 dolárov, pre seniorov je cena 18 dolárov a deti majú vstup zdarma. Otvorené je každý pracovný deň a v nedeľu od 10:30 hodiny do pol šiestej večer. Ak však navštívite múzeum medzi piatkovou poobedňajšou štvrtou hodinou a ôsmou večernou, máte vstup zdarma.

moma

Zdroj fotografie – 1000 Words/ Shutterstock.com

National Museum of Women in the Arts vo Washingtone, D.C.

Vedeli ste, že vo Washingtone, D.C. sa nachádza múzeum venované výhradne ženskej umeleckej scéne? National Museum of Women in the Arts (NMWA) je popredným múzeum, oslavujúcim úspechy žien vo literárnom, vizuálnom umení a v umení performance. Okrem iného tu nájdete i obraz „Self Portrait Dedicated to Leon Trotsky“. Kahlo zažila s komunistickým lídrom Leonom Trotskym krátku mileneckú aféru. Frida bola otvorenou komunistkou. Verila, že tento politický smer môže pomôcť krajine navrátiť sa k podstate jej národnej kultúry. Múzeum je otvorené denne od 10:00 hodiny do piatej večer, v nedeľu sa otvára o dve hodiny neskôr. Za plný vstup zaplatíte 10 dolárov, ako študenti či seniori 8 dolárov (návštevníci mladší ako 18 rokov majú vstup zadarmo).

maliarka

Botanické záhrady v Tucsone

V arizonskom Tucsone máte od 10. októbra do 31. mája budúceho roka možnosť navštíviť výnimočnú výstavu s názvom „Frida Kahlo: Art, Garden, Life“. Mapuje jej výtvarnú tvorbu, život a vplyv v obklopení rastlín a prírody, ktorá bola neoddeliteľnou súčasťou jej života. Výstava prichádza z jednej z tých najznámejších záhrad na svete – New York Botanical Garden a má byť reprodukciou tej, o ktorú sa Frida starala v jej rodnom La Casa Azul. Formy, farby, rastliny. To je to, čo vo veľkom inšpirovalo maliarkinu tvorbu a čo nájdete i pri prechádzke nevšednou výstavou „Frida Kahlo: Art, Garden, Life“.

kaktus


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore