Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Cestuješ do Florencie? Máme 3 výborné tipy na výlet v okolí

Cestuješ do Florencie? Máme 3 výborné tipy na výlet v okolí

Mesto Florencia je pýchou Talianska a každoročnou cieľovou destináciou tisícok turistov. Má viac ako 380 000 obyvateľov a asi trojnásobok kusov renesančného umenia. Je i rodiskom svetovo uznávaných módnych značiek (vrátane Gucci a Ferragamo). Len na krok z mesta sa ocitnete v obklopení veľkolepej prírodnej krásy, posypanej toskánskymi hradmi, olivovými hájmi a starými vilami, ktoré čakajú na preskúmanie. Od starobylého mestečka Arezzo (na ktorého námestí Piazza Grande sa natáčal obľúbený film od Roberta Benigniho – Život je krásny), až po dedinu Montalcino, známu svojím lahodným vínom. Toto sú najlepšie výlety v okolí Florencie.

Reklama

1. Arezzo

Staršie ako egyptská Alexandria, mesto Arezzo bolo kedysi živým etruským obchodným centrom. Dnes je známe predovšetkým vďaka svojim kostolom, múzeám a veľtrhom starožitností, organizovaným každý mesiac. Hlavné mestské námestie sa stalo navštevovaným predovšetkým po tom, ako sa objavilo vo filme Život je krásny. Hlboké spojenie s umením a hudbou je viditeľné nielen tu, ale i po celom meste. Arezzo je rodiskom Guida d’Arezza, ktorý zdokonalil notovú osnovu. Guido mal blízke vzťahy s renesančným maliarom Pierom della Francescom, ktorého najznámejšie dielo Legenda svätého kríža bolo v kostole San Francesco namaľované a nájdete ho tu i dnes.

Bazilika sv. Františka

Gotická bazilika San Francesco, považovaná za najkrajší kostol v meste Arezzo, bola v zrekonštruovaná okolo roku 1300, odkedy si drží svoju podobu. Počas prehliadky si vypočujte príbeh o zámožnej rodine Bacci. S rodinou sa spája nádherná zbierka interiérových fresiek, ktoré sú i dnes v dokonalom stave. Aby ste si toto umelecké dielo užili naplno, zakúpte si lístky dopredu.

Dario e Anna Gastronomia

Prvá vec, ktorú neprehliadnete, keď vojdete do reštaurácie Dario e Anna Gastronomia, je vôňa hľuzoviek, ktoré tu často pridávajú do jedál. V tejto trojgeneračnej rodinnej reštaurácii vás privíta Benedetta a Matteo, dcéra a syn majiteľa. Jedlo je krásne pripravené, vždy s pridanou hodnotou. Menu je plné viacerých hravých možností – vrátane jeleňa podávaného s kešu, borievkou, repou, a Campari či domáce noky s harmančekom, pomarančom, sépiou, čiernou hľuzovkou a kakaovými bôbmi.

Veľtrh starožitností Arezzo

Navštíviť ho môžete každú prvú nedeľu a každú nasledujúcu sobotu v mesiaci. Arezzo Antiques Fair priťahuje obchodníkov z celého Talianska a odohráva sa na Piazza San Francesco, Piazza Grande a Logge Vasari. V roku 1968 ho odštartoval toskánsky zberateľ Ivan Bruschi a je viac, ako len blší trh. Viac ako 500 obchodníkov tu ponúka nábytok, maľby, knihy, historické výtlačky, moderné starožitnosti, hračky, hodinky, porcelán, sklo, tkaniny, medené predmety, ale i nečakané poklady, ktoré sa vzpierajú kategorizácii. Odneste si so sebou jednu z krásne viazaných kníh.

2. Montalcino

Je domovom svetovo preslávených vín, predovšetkým obľúbeného Brunello di Montalcino. Obec Montalcino, vyhlásená v roku 2004 za svetové dedičstvo UNESCO, je položená na kopci a zachováva si mnoho kúziel a miest zo svojich stredovekých časov. Je plná hustých lesov, s roztrúsenými olivovníkmi a viničom. Jeho päťuholníková pevnosť, bola postavená v roku 1361, kedy slúžila na obranu mestských hraníc a stojí tu dodnes. Z tohto úžasného miesta na kopci si môžete užiť pôsobivý výhľad na údolie Asso, Orcia a Ombrone.

Škola varenia La Canonica

Hotel La Canonica sídli v bývalom kláštore a dnes je skvele fungujúcou toskánskou školou varenia, postavenou na detailoch. Kroky zo samotnej školy vedú k murovanej záhradnej kuchyni, navrhnutej rovnakým záhradným architektom, ktorý vytvoril Vatikánske záhrady, so sezónnymi parcelami, obsahujúcimi viac ako 180 druhov zeleniny a bylín. Tie sa používajú počas školy varenia a absolvovať môžete i prehliadku záhradou.

Biondi Santi Tenuta Greppo

Vzácna kolekcia vín Biondi Santi, ktorú tu nájdete a ktorú ochutnávala aj súčasná anglická kráľovná, bola počas druhej svetovej vojny ukrývaná. Dnes sú vína súčasťou rodinného biznisu, jeho siedmej generácie. S využitím vedomostí, odovzdávaných medzi rodinnými prílušníkmi od začiatku devätnásteho storočia, sú široko považovaní za geniálnych tvorcov vína Brunello. Vinice sa rozprestierajú v srdci Montalcina na ploche 60 akrov, produkujúc vína, staršie i viac ako 80 rokov. Na iných miestach nájdete vo vínnych pivniciach i fľaše z Biondiho Santiho z roku 1888 či Riservas z 1891.

Ristorante Fonte alla Vena

Locanda di Fonte je klasickou talianskou Trattoriou. Jej dekor je spartansky, atraktívny, s jednoduchými kamennými stenami a minimálnym nábytkom. Na jej stenách nájdete viacero tradičných umeleckých talianskych diel a tabuľu, s každodenným menu a špecialitami. V súlade s posadnutosťou Talianov stáročnými tradíciami a receptami, toto miesto ponúka autentické jedlá, vyrobené z ekologických, a predovšetkým lokálnych produktov.

3. Livorno

Len malé množstvo miest tejto veľkosti ponúka také kvantum umenia, architektúry a histórie. V roku 1571 poveril toskánsky veľkovojvoda Cosimo svojich architektov, aby zmenili vtedajší ospalý rybársky prístav na brehu rieky Arno, na prosperujúcu destináciu pre medzinárodný obchod. Dodnes je živým prístavom, kde sa každoročne presúva cez 30 miliónov ton nákladu a priťahuje viac ako 7 000 lodí. Celé centrum mesta je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Za každým rohom tu nájdete výnimočné stredoveké kaplnky, veže s cimburím, kostoly a zdobené fresky.

Svätyňa Montenero

Nachádza sa na kopci, s výhľadom na more a prístav Livorno, Santuario di Montenero, ktorý datujeme späť do roku 1345 a patrí medzi tie najznámejšie miesta v Toskánsku. Barokový kostol, ktorému dominujú mramorové stĺpy, je pozoruhodnou budovou, ktorá sa týči v okolitej scenérii. V jeho vnútri, pri hlavnom oltári, nájdete ikonický obraz Madony z Montenera. Kostol môžete preskúmať sami, alebo si rezervujte prehliadku so sprievodcom (skvelý spôsob, ako sa dozvedieť o mýtoch a tradíciách chrámu).

Mercato Centrale

Livorno Mercato Centrale je jedným z najstarších a najrušnejších trhov v Európe a miestom každodennej rutiny miestnych obyvateľov. Vďaka vysokým stropom a klenutým oknám je vnútorný priestor svetlý a prevzdušnený. Hlavnými bodmi jeho interiéru sú železné krovy, s jemne zdobené kvetinovým motívom. Panoptikum čerstvých potravín je pastvou pre všetky zmysly. Vyskúšajte výrazné olivy, syr, nakladané mäso a čerstvý chlieb, s práve zomletou šálkou kávy a krehké pečivo, ktoré si môžete vychutnať na raňajky. Nezľaknite sa, králiky a sliepky tú visia zo stánkov.
Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    4.9/5 - (12 votes)
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Hore