Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Európske mestá sa aj vďaka korone viac otvoria cyklistom a chodcom

Európske mestá sa aj vďaka korone viac otvoria cyklistom a chodcom

Európske mestá ako Paríž, Berlín a Miláno sa aj vďaka koronavírusu snažia o to, aby boli otvorenejšie pre cyklistov a chodcov. Karanténa a vyľudnené ulice im umožňujú pripravovať viaceré zmeny, ktoré im pomôžu stať sa ekologickejšími a efektívnejšími metropolami.

Reklama

Francúzi chcú postupne vyhnať autá z mesta

Francúzsko vstúpi 11. mája do druhej fázy uvoľňovania opatrení a Paríž sprístupní cyklotrasu, na ktorú sa čakalo roky. Plan Velo je súčasťou existujúcej schémy, ktorú predstavila primátorka Anne Hidalgo ešte pred koronakrízou.

Cieľom sprístupnenia novej mestskej cyklotrasy je, aby sa do roku 2024 stalo francúzske hlavné mesto omnoho dostupnejšie pre cyklistov. Vedenie mesta si od tohto spôsobu dopravy sľubuje zníženie emisií aj zjednodušenie cestovania v rámci preplneného mesta. Práce na zlepšení a rozšírení jazdných pruhov už prebiehajú.

Paríž chce tiež vyzvať všetkých šoférov áut aby presadli z automobilov na bicykle a využije na to finančné stimuly Európskej únie. Bude tiež poskytovať bezplatnú opravu bicyklov pre občanov Paríža do hodnoty 50 eur. Zamestnávatelia vo Francúzsku, ktorí finančne podporia svojich zamestnancov k príchodu do práce na bicykli môžu získať späť príspevok vo výške až 400 eur.

Francúzov k tomuto kroku vedie najmä fakt, že až 60% ciest uskutočnených v krajine sa uskutočňuje na trase kratšej ako 5 kilometrov, čo je pre bicykle absolútne prijateľné a pre autá naopak zbytočný luxus. Myslí si to francúzska ministerka životného prostredia Elisabeth Borne.

Paríž tiež vykáže autá z Rue de Rivoli, jednej z najslávnejších a najfotogenickejších ciest v meste. Vyhradí ju plne pre bicykle, verejnú dopravu a pohotovostné vozidlá.

Berlín tiež hľadá spôsoby

Berlín podniká podobné kroky na popularizáciu cyklistickej prepravy. Momentálne už pripravuje nové cyklistické pruhy, ktoré sú navrhnuté tak, aby ľuďom pomohli udržať sociálny dištanc, zatiaľ čo sa bicyklujú v meste.

Na cestách pre automobily tiež berlínske úrady zväčšujú plochy pre cyklistov a zmenšujú tie pre autá. Robia tak zatiaľ dočasným značením a farebnými páskami.

Aj Miláno chce viac bicyklov

V Miláne úradníci realizujú plán Strade Aperte, teda po slovensky povedané – otvorené cesty. Chcú preusporiadať 35 km ciest v metropole a uprednostniť na nich najmä cyklistov a chodcov.

Šetríme svoju planétu a už to vidno

Podľa Centra pre výskum energie a čistého ovzdušia viedli posledné týždne k výraznému zlepšeniu kvality ovzdušia v mestách po celom svete. Len v Európe tak údajne vďaka nižšiemu znečisteniu klesne počet úmrtí na respiračné choroby a ochorenia spôsobené dýchaním znečisteného vzduchu o viac ako 11-tisíc.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Green Inn Hotel – Raj (nielen) golfistov ukrytý v Beskydoch (recenzia) https://t.co/jIdvAbRS9T #cestopisy12 hodín dozadu
Cestovanie do Indie: platí povinná 14-dňová karanténa alebo test a registrácia https://t.co/PQr0qnElRR #novinky13 hodín dozadu
Cestovanie do Lotyšska: ak idete cez Rakúsko alebo ČR, čaká vás 14-dňová karanténa https://t.co/IKheGRA8gQ #novinky13 hodín dozadu
PONUKA DŇA: 3*Hotel Divoká voda s množstvom aktivít a polpenziou za 189€ https://t.co/F2ZvXwbDcc #dovolenky15 hodín dozadu
2v1 zimná dovolenka: Karibik a zastávka v Toronte spolu na jednej letenke za 499€! https://t.co/fLx6WeH8NP #letenky15 hodín dozadu
Letisko v Dallase sa stalo počas pandémie najfrekventovanejším na svete https://t.co/E3CwazxpNz #novinky16 hodín dozadu
Odmietli nosiť rúško na palube a spôsobili šarvátku. Po prílete na Ibizu išli rovno do väzenia https://t.co/xzEl1TS9df #novinky17 hodín dozadu
Malorka z Viedne na september za výborné ceny od 36€ https://t.co/4cNYTOJczi #letenky18 hodín dozadu
Nemeckí vedci budú na koncertoch testovať šírenie koronavírusu https://t.co/NzeOXpNB9x18 hodín dozadu
Emirates A380 mieri do ďalších destinácií. Po novom aj do Číny! https://t.co/geBY1uZIhw #letenky18 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore