Nájdeš nás aj na:

Ázia

Dubaj má nový ekologický megaprojekt zameraný na ochranu oceánov

Metropola budúcnosti sa bude pýšiť ďalším projektom dbajúcim na ekológiu a udržateľnosť. Tento raz pôjde o vodné mesto, ktorého súčasťou budú ekologické chatky na solárny pohon, umelý útes s rozlohou 200 km2 a viac ako 100 miliónov mangrovníkov. Jeho úlohou bude predovšetkým obnova a ochrana morského ekosystému.

Reklama

Spoločnosť URB, známa výstavbou ekologických projektov, ktoré riešia problémy rastúceho počtu obyvateľov, urbanizácie a dôsledkov zmeny klímy, sa v minulosti podieľala na navrhovaní a výstavbe udržateľných miest v Yiti v Ománe a na ostrove Yas v Abu Dhabi.

morské mesto dubai reef

Zdroj: URB

Generálny riaditeľ spoločnosti URB Baharash Bagherian sa pri výstavbe projektu Dubai reefs zameral predovšetkým na ochranu oceánu a životného prostredia. „Zdravie našich miest je neoddeliteľne spojené so zdravím našich oceánov. Oceán je zdrojom života, ktorý všetko riadi. Vzhľadom na to, že všetko na našej planéte je prepojené, zdravý oceán je zdravé mesto. Ak dnes nepodnikneme žiadne kroky, náš oceán bude do konca storočia úplne zmenený,“ skonštatoval Bagherian.

V súlade s Bagherianovou ekologickou víziou bude ubytovanie v Dubai Reefs fungovať na báze obnoviteľnej energie zo solárnych, vodných a prílivových elektrární.

dubai reef elektrarne

Zdroj: URB

Základom projektu je morské mesto s útesom, ktorého cieľom je chrániť oceán a pobrežné oblasti Dubaja. Umelý útes s rozlohou 77 míľ štvorcových (199 km²) vytvorí prirodzené prostredie pre viac ako miliardu koralov a 100 miliónov mangrovníkov. Tieto pobrežné ekosystémy majú kompenzovať tak niektoré škody spôsobené ťažbou ropy a bagrovaním na dubajskom pobreží v minulých desaťročiach.

dubai reef panorama

Zdroj: URB

Projekt, ktorý je v súčasnosti len vo fáze výskumu a vývoja, by mohol napomôcť obnoviť pobrežný ekosystém mesta a poskytnúť ochranu biotopov pre morské živočíchy. Cestovatelia by sa tu mali možnosť ubytovať v plávajúcich ekologických rezortoch a chatách, ktoré by boli poháňané obnoviteľnou energiou a taktiež budú mať k dispozícii aj „edutainment“ v The Marine Institute, ktorý by im pomohol lepšie pochopiť ekosystém spájajúci ľudí s oceánom.

Dubai Reef sa bude venovať aj vzdelávaniu a ochrane prírody. Jeho cieľom je viesť celosvetovú iniciatívu spojenú s obnovou čistoty oceánov a vytvorenie ekosystému bude dlhodobo slúžiť ako zásobáreň uhlíka.

Okrem toho, že sa Dubaj zmení na závideniahodnú ekologickú destináciu, očakáva sa, že Dubai Reefs vytvorí viac ako 30 000 pracovných miest v rámci ekologického hospodárstva.

„Potrebujeme podnikateľského ducha pri plánovaní pobrežných miest. Dubaj, ako inovatívne pobrežné mesto má najlepšie predpoklady na to, aby viedol takúto transformáciu. Okrem vytvorenia jedinečnej destinácie pre ekoturizmus a morský výskum sa Dubai Reefs chce stať vzorom pre ďalšie udržateľné projekty a zároveň zmierniť dopady klimatických zmien,“ povedal Bagherian.

V závislosti od toho, kedy bude projekt financovaný, by sa prvá fáza mohla realizovať od roku 2025 až do roku 2030.

Zdroj: New Atlas, The National

Lacné letenky do Dubaja


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Dominika pochádza z Bratislavy a je absolventkou fakulty masmediálnej komunikácie. Počas štúdia si vyskúšala prácu v niekoľkých online redakciách zameraných na šport, hudbu, životný štýl a cestovanie. Zúčastnila sa marketingovej a novinárskej stáže v Portugalsku. Za svoje vysnívané destinácie považuje Juhovýchodnú Áziu, Kanadu, Nový Zéland, Austráliu, Indiu......a vlastne všetky. Riadi sa heslom: „Cestovať znamená žiť.“

Hore