Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Prečo je dresscode do lietadla dobrý nápad

Americká letecká spoločnosť JetBlue otvorila kontroverznú a na prvý pohľad banálnu tému o tom, či má existovať určitý dresscode do lietadla. Je v poriadku, aby nám niekto určoval, v čom je vhodné nastúpiť na palubu a v čom doň už vstúpiť nemôžeme? Ešte predtým než si na túto otázku definitívne odpoviete, prečítajte si náš článok o tom, prečo je dresscode do lietadla dobrý nápad.

Reklama

dresscode do lietadla

Paluba lietadla ako predvádzacie mólo

Je evidentné, že paluba lietadla nie je žiadne predvádzacie mólo. Môžeme tam nájsť širokú škálu typov odevov, ako legíny, šatky prikrývkovej veľkosti, sandále s ponožkami a ďalšie módne výstrelky. Aj napriek tomu, že dni, kedy sa do lietadla nosili elegantné klobúky a predvádzali najmodernejšie obleky sú preč, mnoho ľudí sa snaží priniesť trochu civilizovanosti späť do oblakov. Málokomu z nás by ale napadlo, že mu kvôli krátkym šortkám personál nedovolí absolvovať jeho objednaný let.

dresscode do lietadla

„Môžete sa, prosím, prezliecť?“

Takáto situácia sa stala istej burlesque tanečnici s menom Maggie McMuffin zo Seattlu, ktorej outfit údajne „nebol vhodný“. Obliekla si tigrovaný sveter, vysoké ponožky a prúžkované šortky, ktoré podľa niektorých „vyzerali takmer ako spodná bielizeň“. Pracovníci letiska i lietadla, v ktorom mala letieť ju požiadali, aby sa prezliekla. Burlesque šortky by vraj mohli pobúriť iné cestujúce rodiny. Zákazníčka súhlasila, na letisku si kúpila pyžamové nohavice, no požiadala pilota, aby sa jej ospravedlnil a v prvom rade ujasnil dresscode pre cestujúcich. V rámci leteckej spoločnosti JetBlue pritom existujú určité pravidlá, ktoré by ste ako pasažier mali dodržiavať, okrem iného aj bod, v ktorom má personál právo odmietnuť zákazníka pustiť na palubu lietadla, a to v prípade, ak je jeho outfit „obscénny, neslušný alebo zjavne urážlivý“. To sú síce opodstatnené požiadavky, ich presná charakteristika však naozaj nie je jasná.

dresscode do lietadla

Oblečte sa slušne i pohodlne

Každému z nás by sa pravdepodobne cestovalo najpohodlnejšie v teplákoch či v domácom oblečení. Na druhej strane lietadlo nie je nízkonákladový diaľkový mikrobus, a tak by ste sa na jeho palube mali obliecť primerane slušne, nie však nekomfortne. Bývalá modelka Christina Peréz vo svojom videu vysvetľuje, prečo by ste mali pri cestovaní nosiť klobúk a prináša niekoľko ďalších užitočných tipov. Niektoré z nich sa vám nižšie pokúsime zhrnúť.

dresscode do lietadla

Prečo by ste mali pri cestovaní nosiť klobúk

Oblečte si pohodlné nohavice. To je základ. Dnes nájdete v obchodoch naozaj širokú ponuku nohavíc, ktoré síce nie sú legínami, sú však natoľko flexibilné, že sa v nich tak budete cítiť. Vezmite si klobúk. Keď zaspíte, len si ho stiahnete na oči a nik vás neuvidí. Oblečte sa do šálu. Prehoďte si ho na tričko a uviažte opaskom, ako by ste to urobili so svetrom. Ak vám bude v lietadle zima, len si ho stiahnete a prikryjete sa ním. Núdza o širokú ponuku topánok, ktoré vyzerajú elegantne, sú však i pohodlné, dnes skutočne nie je. Do kabelky si pribaľte šikovnú taštičku, v ktorej budete mať všetko, čo na let potrebujete, a tak sa vyhnete nekonečnému prehľadávaniu v jej útrobách. Základné pravidlo teda je: oblečte sa tak, aby ste sa cítili dobre. Podmienkou toho je zväčša naša prirodzená potreba vyzerať dobre.

Chceš viac skvelých cestovateľských článkov? Sleduj nás na Facebooku

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Viki je blogerka, umelkyňa, milovníčka čerstvého vzduchu a pocitov nekonečna. Na Pelipecky prispieva už od roku 2016 a stretnúť ju môžete najmä v Berlíne, kde sa rozhodla žiť a študovať.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Testovanie otvára cestovanie! Ak budeme teraz zodpovední, čoskoro opäť balíme kufre na dovolenku https://t.co/Wd3hA2kuD6 #novinky2 hodiny dozadu
PONUKA DŇA: Dovolenka doma tento víkend za 0 €, až potom Maldivy https://t.co/cicacQblBM #novinky2 hodiny dozadu
Letiská v New Yorku budú za nenosenie rúšok rozdávať pokuty https://t.co/KlqputllVC #letenky4 hodiny dozadu
Vianočné trhy v Nurembergu patria medzi najstaršie v Nemecku. Tento rok sa nekonajú https://t.co/tOmGlz81Ho #novinky5 hodiny dozadu
Michelinská reštaurácia v Budapešti podáva luxusné jedlo na kolotoči https://t.co/aJ0F2oULDh #novinky6 hodiny dozadu
Konečne! Na trase Londýn – New York spustia bezplatné rýchlotesty na COVID-19 https://t.co/R89On7teXs #letenky1 deň dozadu
Tip na netradičné ubytovanie na Slovensku – Kutica https://t.co/k3pOM7JPhS #dovolenky1 deň dozadu
Maurícius ponúka víza na dlhodobý pobyt. Tu sú podmienky https://t.co/XF9YbLn11T #novinky1 deň dozadu
THAI Airways predávajú tašky vyrobené zo starých záchranných viest https://t.co/KZAOtM1ymi #novinky1 deň dozadu
Bude testovanie na hraniciach? Sprísnia režim s ČR? Odpoveď prinesú najbližšie dni https://t.co/Alwufub9W8 #novinky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore