Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

10 vecí, ktoré treba zažiť na Novom Zélande

Keď sa povie kiwi, väčšina z nás si asi predstaví chlpaté ovocie. A potom možno ťarbavého vtáčika so smiešne dlhým zobákom. Menej sa už vie, že toto slovo slúži aj na pomenovanie obyvateľov Nového Zélandu. Nebojte sa, nejde o urážku. Novozélanďania považujú vtáčika kiwi za svoj symbol a sami sa tak hrdo označujú za „kiwiov“. Ako vidno, „kiwiovia“ majú výborný zmysel pre humor a na dôvažok sú aj mimoriadne priateľskí. Nečudo, veď žijú v raji na konci sveta. Ak sa tam náhodou chystáte aj vy, pripravili sme pre vás zoznam top desiatich vecí, ktoré sa na tomto večne zelenom súostroví  skutočne oplatí zažiť.

Reklama

1. Preskúmajte ľadové štrbiny cestou na Foxov ľadovec

Výstup na tento ľadovec je pre mnohých zážitkom číslo jeden na ceste po Novom Zélande. Pri dvoj- až trojhodinovom výstupe totiž uvidíte surrealizmus, ktorý vie vytvoriť jedine príroda: prazvláštne ľadovcové brány, vodopády, gejzíry… V netradične ohnutých kusoch ľadu vidí každý niečo iné. Ak máte šikovného sprievodcu, počas výstupu môžete preskúmať aj rôzne ľadovcové jaskyne a iné netradičné miesta. Jediné, čo potrebujete, sú pevné topánky a dobré počasie. To sa tu totiž zvykne dosť často meniť.

2. Prejdite sa cez Hobitov a dajte si pivo U Zeleného draka

Máte radi Pána Prsteňov? A čo tak si urobiť výlet do Hobitova? V prekrásnej zelenej scenérii regiónu Waikato nájdete až 37 hobitích nôr, ktoré boli vybudované počas nakrúcania svetoznámej trilógie Pán Prsteňov. Hoci posledná filmová klapka odznela už dávno, Hobitov neustále láka státisíce fanúšikov z celého sveta. Presvedčte sa na vlastné oči, ako sa žije v miniatúrnom domčeku, a osviežte sa nefalšovaným hobitím pivkom v krčme U Zeleného draka.

3. Preskúmajte jaskyne Waitomo plné svietiacich červov

Rozsiahly labyrint jaskýň vo Waitomo je skutočne nevídaný. Na ich preskúmanie budete potrebovať loďku. Avšak tentokrát netreba brať žiadnu baterku. Vápencové steny jaskyne sú totiž pokryté červami Arachnocampa Luminosa, ktoré osvetľujú jaskyňu fosforeskujúcimi modrastými svetielkami. Dojem, ktorý vytvárajú, je dychvyrážajúci. Niektorí návštevníci dokonca tvrdia, že vo vnútri sa cítili ako v Avatare. Fosforeskujúci červ nie je väčší ako komár a je neškodný. Má to však jeden háčik, počas plavby musíte byť ticho, aby ste si neodplašili vlastné svetlo.

4. Navštívte národný park Tongariro

Tento park je synonymom slova rozmanitosť. Iní musia precestovať celý svet, aby videli to, čo sa tu nachádza na ploche 80 000 hektárov. Smaragdové jazerá, alpské lúky, horúce pramene a najväčšie sopky severného ostrova Nového Zélandu sú len návnadou. Môžete tu lyžovať, snowbordovať, raftovať, bicyklovať, chodiť na túry, a tým sa výpočet ani zďaleka nekončí. V parku sa nachádzajú tri aktívne sopky, pričom naposledy došlo k erupcii v roku 2012. Sopiek sa však báť nemusíte, celý park je totiž monitorovaný včasným výstražným systémom.

5. Zažite nočnú plavbu cez Milford Sound

Útesy tohto fjordu akoby vyrastali priamo z hlbín tmavých vôd a rozrážali svojimi vrcholmi oblohu. Po ich skalnatých stenách stekajú dlhočizné vodopády, z ktorých niektoré majú až 1000 metrov. Ak prší, nevadí, vodopády nadobudnú fantastický objem a miesto sa stáva ešte viac podmanivým. Tento fjord býva označovaný aj ako ôsmy div sveta. Pri ceste po Novom Zélande si ho preto rozhodne nenechajte ujsť. A ako si vychutnať toto miesto čo najlepšie? Nuž, možnosti sú nespočetné. Bude len na vás, či sa rozhodnete pre kajak, potápanie, prehliadku lietadlom alebo nočnú plavbu loďou.

6. Dotknite sa kusu plávajúceho ľadu cestou na Tasmanov ľadovec

Tasmanov ľadovec je najdlhší ľadovec Nového Zélandu s dĺžkou úchvatných 23,5 kilometra. Spolu s 60 inými ľadovcami sa nachádza v Národnom parku Aoraki Mount Cook. Ak si ho chcete skutočne užiť, odporúčame plavbu loďkou po priľahlej lagúne. Zvyčajne na nej plávajú obrovské kusy ľadu, ktorých sa môžete takmer dotknúť. Ale pozor, radšej sa poponáhľajte, Tasmanov ľadovec sa zmenšuje každý rok až o 180 metrov.

7. Zaplávajte si v Zátoke ostrovov

Tento subtropický mikroregión zahŕňa v sebe až 144 ostrovov, ktoré stelesňujú raj pre všetkých fanúšikov pláží a vodných športov. Delfíny, tučniaky, veľryby… Podmorský svet tu už ani nemôže byť pestrofarebnejší. Zátoka ostrovov je úzko spojená s maurskou kultúrou. Počas pobytu v tejto oblasti sa preto oplatí navštíviť posvätný strom kauri, ktorý meria úctyhodných 50 metrov. Niet divu, že Maurovia nazývajú strom Pánom lesa. Ak budete mať chuť opäť vyraziť na vodu, vyberte sa pre zmenu na Percyho ostrov, kde môžete obdivovať slávny prírodný úkaz ’Hole in the Rock’ (Diera v skale).

8. Adoptujte si tučniaka v kolónii modrých tučniakov

Gang tučniakov z Madagaskaru má konkurenciu! Konkrétne v prístave Oamaru, kde sa nachádza jedinečná kolónia modrých tučniakov. Tučniaky nie sú väčšie od vypaseného holuba a hrdo si vykračujú vo svojom modrom fráčku. Polovicu zo zhruba 260 párikov týchto najmenších tučniakov sveta môžete navštíviť v turistom prístupnej časti. Druhú polovicu, bohužiaľ, neuvidíte, keďže žijú v rezervácii priamo vo voľnej prírode. Ochranári neustále porovnávajú obe skupiny s cieľom minimalizovať narušenie životných podmienok tučniakov, ktorých navštevujú turisti.

Páči sa vám toto roztomilé zvieratko? Tak si ho adoptujte za 150 dolárov! Hoci by sa vám teoreticky zmestilo do chladničky, domov si ho, bohužiaľ, zobrať nemôžete. Odmenou vám však bude certifikát a dobrý pocit, že ste pomohli zachrániť výnimočný živočíšny druh. Máte vo vrecku viac peňazí a kopec voľného času? Nuž v tom prípade „stalkujte“ svojho miláčika. Sprístupnený GPS kód vám totiž umožní zistiť, kde sa práve nachádza  vaše „diaľkové“ domáce zvieratko.

9. Vylezte na sopku Taranaki

Taranaki je región v západnej časti severného ostrova Nového Zélandu. Lonely Planet označil Taranaki vo svojom rebríčku Best in Travel 2017 za druhý najzaujímavejší región sveta, ktorý sa skutočne oplatí vidieť. Regiónu dominuje sopka Mount Taranaki, čo v preklade z maurského jazyka znamená vrch. Mount Taranaki môžete nájsť na mapách aj pod menom Mount Egmont, lebo Egmont je názov priľahlého národného parku. Sopka je vysoká 2518 metrov a poskytuje nádherný výhľad na okolie. Vulkanickú povahu regiónu spozorujete aj v okolitých čiernych piesočnatých plážach, ktoré sú priam stvorené na surfovanie.

10. Odfoťte si najpopulárnejší strom Nového Zélandu vyrastajúci priamo z jazera Wanaka

Jazero Wanaka s kryštálovo čistou vodou je ideálnym miestom pre turistiku, rybárčenie, vodné športy a ochutnávanie vín. Obklopené mohutnými horami a vzdialené len kúsok cesty od národného parku Mount Aspiring, Wanaka je jednoznačne miestom, ktoré sa oplatí zažiť. Návštevníci Wanaky chvália najmä jej atmosféru, ktorá je menej turistická než v iných častiach Nového Zélandu. Keď už budete vo Wanake, rozhodne vyťahujte foťák. V strede jazera sa totiž nachádza najviac fotografovaný strom celého Nového Zélandu, ktorý akoby vyrastal priamo zo stredu jazera. Strom je hviezdou sociálnych médií a má dokonca vlastnú facebookovú stránku That Wanaka Tree, na ktorú fanúšikovania neustále postujú jeho nové fotky.

Zélande

Ak sa pýtate, prečo sme do zoznamu nezaradili zazretie vtáčika kiwi, nuž, to je neľahká úloha. Kiwi je totiž veľmi plaché zvieratko, ktoré vychádza von iba v noci. Ak ste ho náhodou počas cesty po Novom Zélande zazreli alebo videli iné zaujímavé miesta, dajte nám o tom vedieť do komentára 🙂

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Qantas chystá let za polárnou žiarou na južnej pologuli. Zazrieť ju nie je vôbec ľahké https://t.co/aLSF3e3gkY #novinky2 hodiny dozadu
PECKA DŇA: Víkend vo Varšave s letenkami a 3* hotelom za 99€! https://t.co/ITOLhxEaFM #dovolenky5 hodiny dozadu
Wellness pre dvoch: najlepšie pobyty na jeseň a zimu už od 39€ https://t.co/bl2IRA2jMW #dovolenky7 hodiny dozadu
7 miest, kde si užijete letnú dovolenku aj na jeseň https://t.co/iCpiNQGLjQ #cestopisy7 hodiny dozadu
Hurá do Kanady: Lacné letenky do TOP destinácií na rok 2021 https://t.co/loScKX3dpD #cestopisy7 hodiny dozadu
Madagaskar sa turistom od zajtra čiastočne otvorí https://t.co/vVTbo2AOWL7 hodiny dozadu
Koronavírus a cestovanie – všetko, čo potrebuješ vedieť https://t.co/QOAvhIh2a4 #novinky7 hodiny dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky7 hodiny dozadu
Singapore Airlines urobia z Airbusu A380 reštauráciu. Otvorená bude len 2 dni https://t.co/qldAgPSkPd #novinky7 hodiny dozadu
Ako lietajú hlavy štátov. 8 zaujímavých prezidentských lietadiel https://t.co/a7GoIvxHpU #tipy8 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore