Nájdeš nás aj na:

Koronavírus

Nový cestovateľský semafor od 1. októbra: medzi zelené krajiny pribudol Vatikán, San Marino a Taiwan

Nový cestovateľský semafor od 1. októbra: medzi zelené krajiny pribudol Vatikán, San Marino a Taiwan

AKTUALIZOVANÉ 28. septembra o 20:17

Reklama

Pandemická komisia síce predložila Ústrednému krízovému štábu návrh opatrení na hraniciach s Rakúskom a Maďarskom, tie však napokon neprešli. Rakúsko a Maďarsko tak zatiaľ zostávajú medzi menej rizikovými krajinami. Zaradili sa však medzi tzv. žlté krajiny – bude pre ne platiť odporúčanie necestovať, rovnako ako pre 6 ďalších krajín: Dánsko, Írsko, Island, Slovinsko, Spojené kráľovstvo či Švajčiarsko. Pri návrate z nich zatiaľ netreba ísť do domácej karantény ani ukazovať negatívny test na COVID-19.

Čo sa týka úpravy tzv. bezpečného „zeleného“ zoznamu, pribudli naň Vatikán, San Maríno a Taiwan. Tieto zmeny by mali začať platiť od štvrtka, 1. októbra 2020. Informoval o tom štátny tajomník Ministerstva zahraničia SR Martin Klus.

⚠️ RAKÚSKO ANI MAĎARSKO ZATIAĽ NA ČERVENÝ ZOZNAM NEPRERADÍME. PRE NICH AJ 6 ĎALŠÍCH KRAJÍN VŠAK BUDE PLATIŤ ODPORÚČANIE…

Gepostet von Martin Klus am Montag, 28. September 2020

Ďalšie významné novinky posledného septembrového týždňa:

  • Hranice Maďarska zostávajú pre cudzincov zatvorené aj po 1. októbri.
  • Ukrajina od pondelka opäť povolila cudzincom vstup na jej územie. Osoby sa ale musia po vstupe preukázať platnou poistnou zmluvou alebo potvrdením o poistení liečebných nákladov spojených s diagnostikou a liečbou ochorenia COVID-19.

Prvé septembrové týždne pribudli medzi menej rizikové krajiny aj Švédsko, Bulharsko a Kanada. Naopak medzi rizikové krajina sa dlhodobo zaradila Česká republika. Po príchode z ČR tak treba test alebo karanténu.

Medzi rizikovými krajinami naďalej zostávajú Chorvátsko, Francúzsko, Španielsko, Holandsko, Belgicko i Malta. 

O tom, ktoré krajiny sa opäť zaradia medzi rizikové a bezpečné a aké pravidlá pre nich budú nastavené, rozhodne Ústredný krízový štáb SR opäť o týždeň.

Ak sa počas karantény do 10 dní nezabezpečí testovanie a navrátilci zo zahraničia nebudú mať žiadne príznaky, karanténa sa končí.

Čo sa ešte zmenilo od 1. septembra?

  • Konzílium na rokovaní po prvý raz pristúpilo k hodnoteniu bezpečnosti krajín a regiónov jednotnou metodikou, a to na základe údajov Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC). Dôležitou hranicou je incidencia (počet novovznikutých ochorení na určitý počet obyvateľov) nad 40 za posledných 14 dní.
  • Touto metodikou sa budú posudzovať aj jednotlivé rizikové regióny v rámci „zelených“ krajín. Presný zoznam týchto rizikových oblastí bude definovaný a zverejnený v nariadení Úradu verejného zdravotníctva SR, preto priložená mapa vychádza ešte z pôvodného zoznamu.

Ústredný krízový štáb utorok 25.8. rozhodol, že 7. septembra sa skončí plošný zákaz civilných letov z cudziny na Slovensko. Vyhovel tak požiadavke ministerstva dopravy. Cieľom je aj to, aby ľudia pri cestách z menej bezpečných krajín nevyužívali prestupy na obídenie opatrení.

Každý cestujúci na našich letiskách od 7. septembra vyplní, odkiaľ prichádza a kde sa bude zdržiavať. Ministerstvo dopravy na to spustí špeciálny portál.

Od 7. septembra sa bude môcť do Bratislavy lietať z Ruska, Macedónska, zo SAE či zo Srbska. Tieto krajiny boli doteraz zakázané. Informovalo o tom bratislavské letisko, ktoré predstavilo naplánované lety:

  • Wizz Air – Skopje – od 30. septembra 2 x týždenne
  • Wizz Air – Petrohrad – od 16. októbra 3 x týždenne
  • Wizz Air – Sofia – od 27. októbra 3 x týždenne
  • Pobeda – Moskva – lety od 1. októbra 7 x týždenne
  • flydubai – Dubaj – od 28. októbra 3 x týždenne
  • Ryanair – Niš (Srbsko) – od 26. októbra

Najneskôr 24 hodín pred príletom na Slovensko musia cestujúci vyplniť elektronický dotazník cez webový portál, ktorý spustilo ministerstvo dopravy. Po prílete z rizikovej krajiny sa cestujúci musí preukázať negatívnym testom a ísť do karantény.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

Komentáre

Raz sa náhodou dostal k lacným letenkám a odvtedy chce precestovať celý svet. Radšej má hory a prírodu ako mestskú džungľu. Zamiloval si Island, Yosemite, Indonéziu a veľmi ho láka Nepál, Faerské ostrovy a Kanada. Najväčší sen si ale už splnil, keď sa mu narodila dcérka Eliška.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Emirates spúšťajú samoobslužné check-in automaty v Dubaji https://t.co/N7VsZoxh1s #novinky3 minút dozadu
Čo stihnúť za 3 dni v Bavorsku: Tieto miesta musíte objaviť! https://t.co/T5dhvcRimQ #cestopisy42 minút dozadu
Turkish Airlines už letecky obsluhujú 204 destinácií. Do Viedne lietajú každý deň https://t.co/wPD9ew999P #novinky2 hodiny dozadu
Hranice Maďarska ostanú zatvorené minimálne do 1. novembra. Občania V4 majú výnimku https://t.co/n2RdoknLnx #novinky2 hodiny dozadu
Zanzibar na jeseň alebo v zime? Prinášame lacné letenky na sezónu, tipy a vstupné podmienky https://t.co/U0wyPrdqJA #cestopisy2 hodiny dozadu
TOP ponuka! Letenky na Zanzibar od 479€. Bez karantény a testu pri vstupe https://t.co/bOM07tUhwf #letenky4 hodiny dozadu
Ethiopian Airlines majú na letisku nový miliónový terminál. Využíva bezkontaktné technológie https://t.co/C6vvaOGs8g #novinky4 hodiny dozadu
Zelené krajiny cestovateľského semafora: všetko čo treba vedieť o vstupe a tranzite https://t.co/SGJb5njzCa #letenky5 hodiny dozadu
Tipy redakcie: kam môžeme ísť najbližšie týždne na dovolenku? https://t.co/09uD7HGsbR #dovolenky6 hodiny dozadu
Maldivy majú nový vernostný program pre návštevníkov, ktorí sa radi vracajú https://t.co/JhFRVmCl8i #novinky6 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore