Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Rozhovor: Médiá vykresľujú Dominikánsku republiku ako raj a Haiti ako peklo. To je nespravodlivé

Rozhovor: Médiá vykresľujú Dominikánsku republiku ako raj a Haiti ako peklo. To je nespravodlivé

Nita Kimuri žije v Karibiku už od roku 2000 a ostrovy Jamajka, Hispaniola a Kuba pozná ako vlastnú dlaň. Zameriava sa predovšetkým na neturistické, nekomerčné atrakcie, kam vodí českých a slovenských turistov. Aké skúsenosti má s Haiti a čo miluje na jej obyvateľoch? Prečítajte si v rozhovore s ňou.

Reklama

Prvé, čo dnes ešte stále mnohým z nás pri slove Haiti napadne, je zemetrasenie spred skoro desiatich rokov. Nepál sa zo zemetrasenia z roku 2015 spamätáva ešte dnes, ako je na tom Haiti?

Nita: Ak vám pred desiatimi rokmi ničivá búrka zničila na záhradke všetku úrodu, ostala vaša záhrada zničená a bez úrody už navždy? Odpovedzte si sami. Haiti sa vďaka výdatnému sponzoringu z USA a Francúzska posledné roky úplne znovuzrodilo a stáva sa obľúbenou destináciou bohatých Francúzov a Američanov. Užívajú si tu luxusné dovolenky v nádherných hoteloch pri vskutku famóznych plážach. Treba len prísť a presvedčiť sa na vlastné oči.

Haiti bolo kedysi dávno najbohatšou kolóniou na svete a malo prezývku Paríž Karibiku, dokonca je tu aj kópia Francúzskeho Notre Dame! V súčasnosti Ministerstvo turizmu robí všetko preto, aby oprášilo zašlú slávu a pritiahlo pozornosť turistického sveta. Šance a možnosti sú rozhodne obrovské.

Poznáme aj Amsterdam Karibiku – Curaçao.

V úrodných hornatých lokalitách sa pestuje káva chuťovo podobná
jamajskej Blue Mountains Café. Málokto však o tom vie.
Fotografia: archív Nity Kimuri 

Ako zapôsobilo Haiti na vás, keď ste sem prišli prvýkrát?

Nita: Prvýkrát som prišla na Haiti robiť reportáž o voodoo pre známy časopis a skoro som vypľula dušu! Na Haiti je tak horúco, až si pripadáte ako v mikrovlnke. Navyše, zabudla som dýchať aj hovoriť, moje oči boli ako v tranze – pozdĺž roztrepaných prašných ciest sa hrbia chatrče utľapkané z blata, Haiťania sa nahí kúpu v riekach, bosé ženy na hlavách nosia obrovské bremená, všade kŕdle hydiny, kôz a ošípaných. Čistokrvná Afrika.

No ale potom o kus ďalej človek nájde malebné mestečká s pôsobivou architektúrou ako v Kolumbii, nábrežné promenády ako v St. Tropez, dychvyrážajúce hory ako vo Švajčiarsku a pláže ako na Tahiti. Dominikánci, v snahe držať si turistov na vlastnej pôde, radi turistov odrádzajú od Haiti slovami – Je to nebezpečná, prekliata krajina! A veru majú pravdu – Haiti je nebezpečne návyková, prekliate nádherná krajina.

„Na Haiti som prišla prvýkrát robiť reportáž o voodoo a Houngan
Papa Lou Zaca bol mojim učiteľom,“ povedala Nita.
Fotografia: archív Nity Kimuri 

Keď už ste spomenuli Dominikánsku republiku, zostaňme pri nej. Veľmi dobre poznáte obe tieto krajiny, v čom sú zásadne odlišné?

Nita: Médiá radi vykresľujú Dominikánsku republiku (DR) ako Raj a Haiti ako Peklo. A to je veľmi nespravodlivé. Bežní ľudia, ktorí tu jakživ neboli, sa stotožnia s tým, čo iba počuli alebo čítali. Tí, ktorí tak ako ja pobehali obe krajiny krížom-krážom, vám s čistým svedomím potvrdia, že na Haiti by sa určite ešte radi vrátili, no do Dominikánskej možno už ani nie. Prečo? Z jednoduchého dôvodu – pretože v DR je invázia turistov a sú ich všade mračná sťa kobyliek v Afrike, čo má za následok zvýšené ceny a pošramotený charakter domorodcov hľadiacich na vás ako na vrece s peniazmi.

Haiti je presný protipól – panenské pláže máte len sami pre seba a skromní pracovití Haiťania sú k vám úctiví a ústretoví, aj keď im nedáte vôbec nič. Mám rada veselú atmosféru DR, ibaže silne spirituálne, priam mysteriózne Haiti je pre mňa ako dobrodruha skrátka vyšší level a oveľa zaujímavejší cieľ. Cestovky urobili z Karibských ostrovov akýsi Disneyland, turistické atrakcie sú už jeden veľký cirkus, no na Haiti všetky atrakcie stvorila buď sama príroda alebo dávna drsná história. 

Voodoo trhovisko na Haiti.
Fotografia: archív Nity Kimuri 

Na Jamajke ste varovali cestujúcich pred zvýšenou kriminalitou, ako je na tom z hľadiska bezpečnosti Haiti? Podľa štatistík je, paradoxne, omnoho nebezpečnejším miestom ako Jamajka alebo Dominikánska republika.

Nita: Nech si štatistiky hovoria, čo len chcú – Haiti je jednou z najbezpečnejších krajín Karibiku! To máte tak isto ako s našim Jamajským Kingstonom (KGN). Svet kričí – vyhnite sa Kingstonu, je to nebezpečné miesto, len aby udržal turistov a ich peniaze v turistických oblastiach. Keď idú turisti do Kingstonu, hotelieri a vlastníci turistických atrakcií strácajú kontrolu nad ich peniazmi, ktoré v KGN putujú mimo nich. 

A potom Slováci a Česi, ktorí Kingston a dokonca i najkriminálnejšie getá objavujú pod našimi ochrannými krídlami, zisťujú, že z celej Jamajky je najzaujímavejší práve vykričaný Kingston. No a detto Haiti. Keď nejdete na Haiti v období hurikánu, prezidentských volieb alebo po zemetrasení, plus viete, kedy kam ísť a kam radšej nechodiť, vyhýbate sa hlavnému mestu aj intímnemu kontaktu s domorodcami (je tu pomerne vysoký počet HIV pozitívnych ľudí), nekupujete si voodoo masky a dávate si sakramentský pozor na to, čo pijete – garantujem vám, že sa vám nemá čo zlé stať. Najväčšie riziko je, že Haiti vám ľahko ukradne to najvzácnejšie, čo máte – ukradne vám srdce a to bez varovania, bez milosti a navždy. 

„Haiťania vedia pracovať aj sa zabávať, aj si užívať život.
Tak chudobní ako aj bohatí.“
Fotografia: archív Nity Kimuri 

Haiťania majú príslovie Men anpil chay pa lou, čo v preklade znamená viac rúk, ľahšie bremeno. Vystihuje život, ducha či životné podmienky tohto národa? Akí sú Haiťania?

Nita: Haiťania patria k tým najpríjemnejším ľudom na svete, a to som pobehala už kusisko sveta. Hoci sami majú málo, podelili by sa s vami aj s tým posledným kúskom jedla v dome. Čo si nesmierne vážim, je, že je to veľmi pracovitý národ. Lenivým Dominikáncom drú za smiešne peniaze na plantážach v Dominikánskej republike práve chudobní Haiťania a hrdlačia do úmoru ako otroci.

Náboženstvo voodoo a ich povestný optimizmus ich spája do jedného celku a pomáha im prežiť. Biele voodoo ich učí byť dobrými ku každému človeku a robiť len dobré skutky, aby si nerozhnevali svojich bohov. Haiťan Haiťanovi v núdzi vo väčšine prípadov vždy rád pomôže, bez nároku na odmenu často pomáhajú aj turistom. Sú to nádherní ľudia so srdcom na dlani, navyše, ich DNA siaha až do Beninu a Kamerunu – mnoho Haiťanov disponuje veľmi peknými črtami tváre.

Stretnete tu dokonca i ebenovo čiernych Haiťanov s modrými očami! Sú to potomkovia poľských dezertérov z Napoleonovej armády. Po zemetrasení tu zostalo až 750 tisíc sirôt, ktoré čakajú na rýchlu adopciu. Tie decká sú vskutku roztomilé. Nebojím sa povedať, že sú to práve Haiťania, kvôli ktorým sa vám z Haiti ani nebude chcieť odísť.

Zabávajúci sa Haiťania.
Fotografia: archív Nity Kimuri 

Spomenuli ste, že sa stále držia svojich koreňov, najmä pokiaľ ide o voodoo. Má táto ich viera negatívny vplyv na dovolenkárov?

Nita: Voodoo je viera ako každá iná, to len senzácie chtivý Hollywood zaplavil svet hororovými snímkami znázorňujúcimi voodoo ako temné sily záhrobia. Existujú dva druhy voodoo – to dobré, biele, nájdete bežne v kostoloch a čierne, ktoré sa zaoberá čiernou mágiou, ani nemáte šancu stretnúť, ak sa v noci za splnu mesiaca nevyberiete na cintorín, kde sa stretávajú tajné krvilačné sekty Bizango a Cochon Gris, zlodeji duší a vykrádači hrobov.

Pravdou zostáva, že s voodoo sa spájajú veľmi zvláštne rituály. Napríklad je neprípustné zoťať bavlníkový strom. Otcovia totiž pod strom zakopávajú pupočnú šnúru svojich novorodencov vo viere, že takto uchránia ich dušu. Báť sa voodoo však netreba, pokiaľ, opakujem, zámerne nevyhľadávate miesta, kde sa konajú ceremónie.

Najväčšie voodoo trhovisko nájdete v hlavnom meste Port au Prince. Z
bezpečnostných dôvodov však Nita odporúča sa tomuto mestu radšej vyhnúť.
Fotografia: archív Nity Kimuri 

Akým jazykom sa turisti na Haiti dohovoria najlepšie? Domáci zrejme poznajú angličtinu, francúzštinu a svoju domácu haitskú kreolčinu.

Nita: Ako kde. V mestách na severe, kam prichádzajú bohatí haitskí turisti z USA na dovolenku, je celkom jednoduché dorozumieť sa v angličtine, takisto v hoteloch a na miestach, blízko ktorých sa nachádzajú zaujímavé atrakcie. No bežní Haiťania hovoria kreolčinou a našincovi sa skôr podarí stretnúť dinosaura, než porozumieť tomuto dialektu. A potom je tu francúzština, pravdaže.

Žena na trhu.
Fotografia: archív Nity Kimuri 

O ubytovaní na Haiti sa hovorí ako o jednom z najdrahších v rámci Karibiku. Ako je to naozaj? Sú Haiťania zvyknutí aj na Airbnb, couchsurfing alebo skôr hotelové služby?

Nita: Čo je drahé a čo lacné? 50 – 60 USD za noc je v Karibiku bežný štandard. Ak je ale niekto zvyknutý na nízkonákladovú Áziu, určite sa mu takáto cena bude zdať vysoká. Couchsurfing sa tu zatiaľ ešte neudomácnil, no mnohí bieli Francúzi, ktorí sem prišli natrvalo žiť, majú svoje penzióny, ktoré už nájdete aj na airbnb.

Verte či nie, Haiti je, odhliadnuc od neblahej reputácie mätúco vykreslenej v médiách, vyspelá krajina, aspoň pokiaľ ide o turizmus.

Mestečko Cap Haitien na severe ostrova je skutočná všehochuť .
Fotografia: archív Nity Kimuri 

India má svoje tuk-tuky, Haiťania majú tap-tapy. Je táto verejná doprava spoľahlivá alebo si má človek radšej požičať auto, ak chce vidieť z krajiny čo najviac?

Nita: Ach, tieto tap-tapy! Pozriete sa na ne a poviete si – sú také čarovné. Sadnete do nich a poviete si “prekristoverany”. Vo všeobecnosti, vzhľadom na neblahý stav ciest, cestovať po Haiti pohodlne, je proste mission impossible. Čo môžem odporučiť, hoci to nie je lacný špás, najideálnejšie je mať spoľahlivého šoféra s prenajatým SUV.

Je na Haiti povolené stopovať, respektíve, odporučili by ste to cestovateľom?

Nita: Dá sa to. Odhadujem, že aspoň raz. Takže neodporúčam.

„Nájdete tu 8. div sveta, citadelu na vrchole hory La Ferriére,  
palác Sans Souci aj malebnú architektúru.“
Fotografia: archív Nity Kimuri 

Ako chutí diri ak pwa? Teda miestna dobrota – ryža s fazuľkami, s omáčkou, prípadne ešte s mäsom a dochutené chilli korením?

Nita: Jedlo na Haiti je neskutočne výborné! Ako na Jamajke, aj tu sa dá najesť na každom rohu. Mobilné vývarovne a na kárach putujúce voňavé hrnce sú v každom meste. Zmes francúzskej, africkej a španielskej kuchyne sa nedá porovnať so žiadnou inou gastronómiou. Ale teda diri ak pwa je klasická tradičná karibská ryža s fazuľou.

Aké jedlá servírujú? Iste majú na Haiti veľa tropického ovocia a rýb.

Nita: To áno, najmä v hoteloch je toľko jedla schopného nakŕmiť celú Etiópiu vrátane Eritrei! Vychutnať si môžete napríklad národné jedlo Diri djon djon (ryža s čiernymi hríbmi), kura v paradajkovej omáčke s kešu orieškami, autentické haitské raňajky – špagety s vajíčkami, plody mora v kreolskej omáčke a obrovského grilovaného homára už za 15 dolárov. Proste luxus. Za dva doláre sa na Haiti najete do prasknutia. A pivko Prestige nesmie chýbať!

„Haiti nie je zaostalé. Len médiá ho tak úmyselne vykresľujú.  
K dispozícii tu máte nádherné letoviská, parádne hotely a hlavne
vynikajúcu stravu!“
Fotografia: archív Nity Kimuri 

Haiti predstavuje v pôvodnom jazyku obyvateľov Ayití hornatú krajinu. Je známa aj pre svoje vodopády. Čo by ste odporučili tradičným turistom a čo tým, čo sa masám turistov radšej vyhýbajú?

Nita: O nejakých masách turistov nemôže byť v prípade Haiti ani reč, ak neberieme do úvahy pláž Labadee pri meste Cap Haitien, ktorá je zastávkou výletných lodí. Napriek tomu je práve pri tomto meste množstvo zaujímavých check-pointov – jedným z nich je aj starobylá citadela na špici hory La Feriére, kam sa chodí na koňoch a je označovaná za ôsmy div sveta.

Amiga island mi pripomína turistami obľúbený opustený ostrovček u nás pri Kingstone na Jamajke, Abaka bay je pre tých, čo sa chcú cítiť ako vo Francúzskej Polynézii. Mestečko umelcov Croix de Bouquets tiež stojí za zmienku, Cote des Arcadins má prekrásne koralové útesy ako stvorené na potápanie. Prírodný zázrak, to sú zas kaskády Pichon, určite odporúčam charizmatický ostrov Ile a Vache. Kam sa pohnete, všade nájdete úchvatné scenérie. Za srdce človeka chytí už aj obyčajná návšteva sirotinca.

„Nájdete tu množstvo nádherných vodopádov, kde turistov naozaj
nestretnete.  A tí, ktorých stretnete, sú väčšinou bohatí Haitskí emigranti žijúci v
USA,“ povedala Nita.
Fotografia: archív Nity Kimuri 

Haiti je známe tiež tradíciou visual art. Zažili ste nejaké festivaly alebo ceremónie, za ktorými sa na Haiti oplatí pre kultúrny zážitok vyraziť?

Nita: Žiaľ, v čase môjho pobytu som sa dátumovo minula veľkým akciám, ale čo by som raz určite chcela zažiť na vlastné oči, je karneval v mestečku Jacmel. To je veľkolepá pestrofarebná udalosť roka tak ako karneval v Rio de Janeiro. Nádherné róby, hudobný podmaz a kopec zábavy. A pre lovcov fotografií hotový orgazmus! Ľudia sa vystroja do rôznych kostýmov, obľúbené sú strašidelné zombie a modrí avatari.

„V mestečku Jacmel sa každý rok koná veľkolepý karneval, vždy
tematicky ladený. No na prvý pohľad pripomína skôr ples príšer.“  
Fotografia: archív Nity Kimuri 

Čo by si mal človek na Haiti určite zbaliť a čo radšej nechať doma?

Nita: Zlaté hodinky, Gucci kabelky, drony, ktoré ani nie sú povolené a podobné zbytočnosti si radšej nechajte doma. Moskytiéru, repelent, príjemný parfum a úprimné úsmevy, toto budete potrebovať, okrem peňazí, určite najviac a najčastejšie.

„Máloktorý našinec tuší, že Haiti má najčistejšie pláže v celom
Karibiku
.“
Fotografia: archív Nity Kimuri 

Cenné tipy na dovolenku na Jamajke nájdete na Nitinej webstránke www.jamajkanita.sk    


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (10 votes)
Komentáre

Diana lepšie umýva riad, ako varí. Aj preto tak miluje svojho chlapa, čo sa v kuchyni snáď narodil. Na psy nedá dopustiť, na tie svoje, ani na tie z OZ Pes v núdzi. Ostatne, ako na všetky iné zvieratá. Keby mohla v živote vycestovať už len jediný raz, vrátila by sa domov k mame Esther, do Kene, na Aloo Drive do domčeka nad zátokou.

Hore