Nájdeš nás aj na:

Amerika

Rio de Janeiro: Pláže, futbal, Kristus a caipirinha (1. časť)

Rio de Janeiro: Pláže, futbal, Kristus a caipirinha (1. časť)

Minulý mesiac sme konečne navštívili slávne Rio de Janeiro a bolo presne také, aké sme si to predstavovali – divoké a zábavné. Pripravili sme preto pre teba dvojdielneho sprievodcu, aby si vedel/a, kde sa ubytovať, ako sa v Riu pohybovať, na čo si dať pozor a ktoré miesta navštíviť. Dúfame, že ti naše rady pomôžu pri plánovaní cesty a ochránia ťa pred prípadnými problémami!

Reklama
Rio a slávna pláž Copacabana.

Prílet do Brazílie a cesta z letiska

Do Ria de Janeira sme zamierili po piatich mesiacoch strávených v Argentíne. Letenky Buenos Aires – Rio boli prekvapivo celkom drahé. Niektoré lety majú dokonca ďalší prestup v Sao Paule, aj napriek tomu, že priamy let trvá len tri hodiny. Nakoniec sme jeden výhodný spoj predsa len objavili. Jediným problémom bolo, že sme prilietali do Ria až o jednej ráno.

V túto hodinu sa z letiska do centra Ria dostaneš iba taxíkom alebo Uberom. Prítomní taxikári na nás pokrikovali, aby sme s Uberom nejazdili, že nás určite zavezie do nejakej favely, čo je brazílske označenie pre všadeprítomné slumy.

Konečne prvýkrát v Riu!

Uber fungoval bez problémov i v noci

Veľmi sme im neverili, pretože očividne išlo o klasický súboj taxikárov a vodičov Uberu, ktorí poznáme aj z Prahy. Naskočili sme do prichádzajúceho Uberu a vydali sme sa s brazílskym vodičom na 25 km vzdialenú Copacabanu.

Dohovoríš sa po španielsky aj po anglicky

So znalosťou španielčiny sme portugalčine celkom rozumeli. Je to ako hovoriť po česky s Poliakom, povedal som si, keď sa ma šofér začal pýtať rôzne otázky. Základy angličtiny ale Brazílčania ovládajú a navyše, s vodičom Uberu nie je nutné toľko diskutovať, pretože trasa i cena jazdy sú dopredu stanovené.

Akciové letenky do Rio de Janeiro

Rio má úžasnú polohu.

Pri nočnom príjazde sme mali trošku obavy

Prekvapilo nás len to, že sme cestou do centra nestretli skoro žiadne autá. Bolo už po druhej hodine ráno a každý vie, že Rio nemá v noci najlepšiu povesť. Kto nemusí, tak v túto hodinu nikam nechodí ani nejazdí. Vodič išiel po celú dobu veľmi rýchlo a nezastavil na žiadnom červenom semafore. Asi mal strach, aby ho pri zastavení na svetelnej križovatke náhodou niekto neprepadol. Bohužiaľ sa podobné veci v Južnej Amerike stávajú často.

Ak sa chystáš do Južnej Ameriky, prečítaj si náš dvojdielny článok o bezpečnosti v Latinskej Amerike.

Rio de Janeiro a ubytovanie

Túto časť určite nepreskakuj, pretože výber ubytovania v Riu je kľúčová otázka celej  návštevy brazílskej metropoly. Hotely a hostely si ľahko vyhľadáš v blízkosti pláží Copacabana a Ipanema. Prvý rad hotelov pri pláží je spravidla najdrahší a často býva rezervovaný dlho dopredu.

Pláž Ipanema v Riu.

Čím bližšie k pláži, tým lepšie

Odporúča sa rezervovať si hotel maximálne niekoľko blokov od pláži. Ďalej už je totiž menší pohyb ľudí a hlavne sa nebezpečne približujú nechválene známe brazílske slumy – favely, ktoré sú občas doslova nalepené na hotelových komplexoch pri Copacabane.

Hotel radšej ďalej od favel

Odhaduje sa, že v Riu a v jeho blízkom okolí žijú až dva milióny ľudí v slumoch. V najväčšom z nich vraj žije až 70 tisíc obyvateľov! Číslo sa presne nedá stanoviť, pretože tam žijú ilegálne a favely sa neustále rozrastajú. Slumy nenájdete len v Brazílii, ale tiež v Argentíne, Kolumbii a ďalších juhoamerických štátoch. Bohužiaľ.

Rio a mesto bohov

Drsný život vo favelách predstavil napríklad film Cidade de Deus (Mesto bohov). Tento slum v Riu skutočne existuje a patrí k najstarším, najhorším a najnebezpečnejším. Slumy si žijú svojim životom a sú spravidla ovládané mafiou. Brazílska vláda nad favelami stratila kontrolu, a tak v nich bujnie obchod s drogami a zbraňami. Turistické miesta a pláže si vláda stráži, pretože z turizmu prúdi do brazílskej kasy ohromné množstvo peňazí.

Ježiš dohliadajúci na Rio de Janeiro.

Over si, kde sa hotel nachádza

Pri výbere hotelu sa vždy pozri na „street view“ v google mapách, aby si videl/a, ako daný blok vyzerá a či okolie hotela nevyzerá pochybne. Podrobne si o hoteli tiež prečítaj aktuálne komentáre. Pokiaľ narazíš na už avizovaný problém s bezpečnosťou, stratou vecí, zlou recepciou a podobne, tak radšej hľadaj ubytovanie v inej časti pláží Copacabana alebo Ipanema.

Nočné Rio nie je príliš bezpečné.

Rio de Janeiro cez deň

Druhý deň ráno bola situácia celkom iná! Všade bolo plno áut a ľudí a my sme konečne poznávali pravé Rio! Cítili sme sa bezpečne, aj napriek tomu stále platí pravidlo nevzďaľovať sa mnoho ďaleko od hlavných pláží a ďalších turistických atrakcií. Nevystavuj na obdiv osobné veci, ako sú fotoaparáty alebo mobilné telefóny. Okradnúť ťa môžu samozrejme i za bieleho dňa, ale nie je to tak bežné.

Crz deň je Rio ako premenené.

Zlodejíčkovia sa občas zbiehajú na pláž z neďalekých slumov

Na Copacabane sme boli svedkami detskej skupinky zlodejíčkov, ktorá bola očividne zo slumu. Tieto deti pochodovali po promenáde, obťažovali turistov a miestnych predajcov. Podobnú situáciu sme však videli v Riu iba raz. Deti nemôžu ísť do väzenia, tak sú často aj  nútené mafiánmi k trestnej činnosti. Niektoré deti kradnú alebo predávajú drogy len z nudy, pretože nechodia do školy a nič iného nepoznajú.

Brazilske favely je vidieť všade okolo.

Rozhodne si nemyslite, že všetci ľudia zo slumov páchajú trestnú činnosť. Nie je to pravda. Väčšina obyvateľov žijúcich vo favelách nemá na výber. Je to smutné a my ako Európania si nevieme ani predstaviť, aký ťažký je to život. Ľudia často bývajú v jednej miestnosti s plechovou strechou, občas bez vody, občas bez elektriny, obklopení násilím a s vidinou neistej budúcnosti.

Situácia v Južnej Amerike nie je ružová.

Ako ma chceli obrať priamo v hoteli

Ešte sa nám stala jedna nepríjemnosť, kedy sa mi recepčný hotela pri zámene peňazí pokúsil vrátiť v prepočte asi o 30 eur menej. Keď som ho upozornil, tak na ňom bolo vidieť, že vedel, čo robí a že to jednoducho len skúsil. Občas mu to pravdepodobne vyjde, inak by to nerobil. Musíš byť skrátka neustále v strehu a všetko preverovať. Ako beloch z Európy naviac v Brazílii dosť svietiš.

Vodiča Uberu zastavili s pištoľou v ruke

Jeden vodič Uberu nám rozprával, ako ho už trikrát zastavili muži s pištoľami pri vstupe do niektorej z favel. Keď zistili, že nie je od polície, tak ho poslali preč. Príslušník polície by asi dopadol horšie. Pred niekoľkými rokmi musela vláda do jednej z favel vyslať dokonca tanky, nemá však cenu byť zbytočne vystrašený.

Favely.

Od favel sa radšej drž ďalej

Napriek tomu do favel ani ich okolia v žiadnom prípade nechoď a nezúčastňuj sa ani ponúkaných exkurzií do slumov. Títo ľudia už to majú aj tak ťažké a nepotrebujú, aby si ich niekto fotil.

Bez strachu, ale s rešpektom

Zároveň ťa nechceme strašiť, len uvádzame všetko z aktuálnej skúsenosti. Keby ťa to zachránilo len pred jedným nepríjemným zážitkom z inak úžasného Ria, tak má tento článok zmysel!

Ľudia vo favelách si svoj život nevybrali.

Kde sa dá ešte bez problémov ubytovať?

Downtown a Lapa

Pokiaľ sa neubytuješ priamo pri pláži, môžeš si nájsť pekný a hlavne trochu lacnejší hotel alebo hostel v centre mesta, tzv. „downtowne“ v štvrti Lapa. Ide o centrum barov a veľkolepej nočnej zábavy. V centre Ria sa nachádza niekoľko pamiatok, ktoré by si nemal vynechať. Prehliadku centra môžeš zahájiť pri farebných mozaikových schodoch Escadaria Selaron, kde sa často schádzajú pouliční umelci. Turistickým davom sa vyhneš v skorých ranných hodinách!

Escadaria Selaron a brazílske teplo.
Brazília nás nadchla a určite sa tam vrátime.

Rio a jedinečná moderná katedrála

V centre mesta nás veľmi zaujala netradičná Katedrála svätého Šebastiána v Riu de Janeiro, známa tiež pod menom Metropolitan Cathedral of Rio de Janeiro. Moderná architektúra katedrály mala dokonca inšpiráciu v mayských pyramídach. Vo vnútri obrovského priestoru sa nachádza päť tisíc miest na sedenie, budova však pojme až 20 tisíc stojacich kresťanov. Brazílčania sú dosť veriaci ľudia, kostoly v Riu praskajú vo švíkoch.

Rio de Janeiro Metropolitan Cathedral je unikátna stavba,
Vnútri katedrály.

Rio a večierky v Lape

Večer štvrť Lapa ožíva a stáva sa z nej hlavné centrum nočného života a zábavy. Večer nám to tam pripadalo bezpečnejšie než počas dňa, pretože všade bola hŕba ľudí. Zrovna sa hral futbalový turnaj Copa America, a tak boli pred barmi pripravené obrovské obrazovky, pred ktorými sa zišlo mnoho fanúšikov z rôznych juhoamerických krajín.

Lapa každý večer ožíva!

Večer sa okrem barov a klubov otvára i mnoho pouličných stánkov s občerstvením a alkoholickými nápojmi. Ľudia tak popíjajú pivo a caipirinhu priamo na ulici do nočných hodín. Po polnoci si daj opäť pozor na bezpečnosť a pochybných ľudí ponúkajúcich alebo požívajúcich drogy. Pokiaľ je tvoj hotel ďalej od Lapy, zavolaj si Uber či taxi.

Večerné Rio.

Národným drinkom je caipirinha

Caipirinha je miestny kokteil z brazílskeho rumu Cachaça, trstinového cukru, limetiek a ľadu. Tento nápoj sa pije po celej Brazílii, ale najlepšie chutí na pláži! V stánku na ulici v štvrti Lapa stojí v prepočte len jeden dolár! Na Copacabane alebo Ipaname ti budú miestni účtovať aj trojnásobok. Studený drink v pollitrovom kelímku priamo na pláži je však na nezaplatenie.

Nevynechaj ani druhú časť článku s našimi osobnými skúsenosťami z Rio de Janeiro! Dozvieš sa viac o doprave, požičaní bicykla a kolobežiek, futbalovom šialenstve a hlavných atrakciách.

Napísal cestovateľ Karel Štěpánek | travel4ever.cz
Jeho ďalšie dobrodružstvá sleduj na jeho Instagrame


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    5/5 - (2 votes)
Komentáre

Už päť rokov pre teba náš tím loví lacné letenky, dovolenky a píše tipy na cestovanie po celom svete. V našej slovenskej redakcii sedí Hanka, Katka, Aďa a Roland, ktorí pre teba hľadajú to najlepšie zo sveta cestovania 24 hodín, 7 dní v týždni.

Hore