Nájdeš nás aj na:
cannes

Novinky

Francúzske Cannes má nové podmorské múzeum s dvojmetrovými tvárami

Francúzske Cannes má nové podmorské múzeum s dvojmetrovými tvárami

Francúzske mesto Cannes má nové podmorské múzeum umenia. Jeho cieľom je ochrana podmorského života. Nachádza sa neďaleko ostrova Île Sainte Marguerite a pozostáva zo šiestich sôch, ktoré merajú takmer dva metre. Zobrazujú tváre so zavretými očami alebo maskami.

Reklama

Britskému podmorskému umelcovi Jasonovi deCarires Taylorovi trvalo štyri roky, kým sochy vytvoril. Sú jeho prvou umeleckou inštaláciou v Stredozemnom mori. Sochy s portrétmi miestnych ľudí, od 9 ročných žiačok až po 80 ročných rybárov, sú zasadené do hĺbky 3 metrov a každá zo sôch váži približne 12 ton.

Zdroj:  Jason deCaires Taylor

Okrem toho, že majú slúžiť ako fascinujúce prostredie pre potápačov, by mali pomôcť podmorskej flóre a faune rozrásť sa. Masky sôch sú spojené s históriou ostova, na ktorom bol uväznený muž so železnou maskou v 17. storočí. Spájajú sa tiež s modernými úvahami o identite, verejnej osobnosti a s otázkou – čo leží pod povrchom.

Predtým, ako boli sochy umiestnené pod hladinu mora, museli z morského dna odstrániť staré trubice, káble a iný odpad. Následne sem sochy pritiahli pomocou lode. Na svoje finálne miesta sa dostali pomocou potápačov a žeriavov. V plnej kráse si ich už môžu pozrieť potápači aj šnorchlujúci návštevníci.

Umelec Talyor vytvoril podobné inštalácie po celom svete. Jeho umením sú väčšinou umelé koraly. Všetky sochy vytvára pomocou netoxického, pH neutrálneho cementu, ktorý neobsahuje škodliviny. Sú navrhnuté tak, aby zapadli s prirodzeným ekosystémom. Takýto cement má vysokú trvácnosť a drsný povrch, ktorý umožňuje koralovým larvám prichytiť sa naň. Ryby a iné podmorské živočíchy sa môžu skryť v tmavých krivkách sôch.


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore