Nájdeš nás aj na:

Novinky

V Dánsku budú mať nové múzeum H. C. Andersana. Má pripomínať živú rozprávku

V Dánsku budú mať nové múzeum H. C. Andersana. Má pripomínať živú rozprávku

Nové múzeum Hansa Christiana Andersena v Dánsku by mali otvoriť v lete. Jeho zámerom je ponúknuť nový pohľad na život a diela svetoznámeho rozprávkara.

Reklama

Múzeum chystajú v dánskom meste Odense, odkiaľ Andersen pochádza. Medzi mnohé autorove rozprávky, ktoré poznajú deti aj dospelí po celom svete, patria napríklad Cisárove nové šaty, Princezná na hrášku, Malá morská víla či Dievčatko so zápaľkami. Múzeum nazvané Dom Hansa Christana Andersena bolo inšpirované rozprávkou Kresadlo. Nápad, na ktorom bol postavený architektonický návrh, pripomína autorov príbeh, v ktorom sa z malého sveta odrazu stal väčší, píše Lonely Planet.

Pohlcujúci umelecký priestor má navodiť atmosféru vstúpenia do jedného z Andesrenových čarovných príbehov. Architekti na to využili svetlo, zvuky a obrazy. Záhrady a prislúchajúce budovy zaberajú priestor približne 9000 metrov štvorcových. V hlavnej budove bude kaviareň a iné služby pre turistov, detský domček a podzemné múzeum.

„Jeho rozprávky nesmerujú k univerzálnej pravde, ale skôr k otvorenosti – k zvláštnosti a rozmanitosti sveta. V novom múzeum udržujeme túto nejednoznačnosť tým, že používame umelecké stratégie Andersena ako východiskový bod pre formovanie záhrady, domu a výstavy, ako aj pre množstvo umeleckých prvkov, ktoré budú súčasťou múzea,“ povedal Henrik Lübker, kreatívny riaditeľ Andersenovho múzea.

Zdroj foto v texte: hcandersenshus.dk


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne ponuky pre našich čitateľov


  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
    • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
    • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 24-krát denne
    Prosím, ohodnoťte náš článok.
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Hore