Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

Bukurešť ťa milo prekvapí! Tipy na výlet

Bukurešť ťa milo prekvapí! Tipy na výlet

Keby nebolo lacných leteniek do hlavného mesta Rumunska, najskôr by som sa sem tak skoro nepozrela. Od Bukurešti som nemala veľké očakávania. Jediné čo som predpokladala, bolo to, že služby a gastronómia budú lacnejšie než v iných európskych mestách. Napokon som z Bukurešti odchádzala viac ako spokojná.

Reklama

Bukurešť je skvelé mesto bohaté na nočný život. Ľudia tu jazdia bláznivo a na cestách si treba dávať naozaj pozor. V meste moderné výškové budovy nenájdeš. Buď sú tu stavby ešte z čias socializmu, alebo vynovené kostoly či inštitúcie. Čo sa mi však páči je, že Bukurešť ide po gastronomickej stránke dopredu a prispôsobuje sa moderným trendom.

Čo vidieť v Bukurešti?

Zo začiatku som nemala ani poňatia o tom, čo sa dá v Bukurešti vidieť. Neskôr som zistila, že sa pýši víťazným oblúkom, ktorý je takmer totožný s tým v Paríži. Srdce mi zaplesalo a ja som postupne objavovala nové a nové zákutia. Čo najkrajšie teda Bukurešť ponúka?

Víťazný oblúk

Oblúk sa nachádza na okraji mesta, v tesnej blízkosti krásneho rozľahlého parku, takže cesta sem sa rozhodne oplatí. V okolí oblúku nie je ani mnoho turistov, preto si ho môžeš užiť len za spoločnosti trúbiacich aut.

Kníhkupectvo Cărturești Carusel

Možno ho poznáš z obrázkov. Nádherne kníhkupectvo, ktoré aj na živo vyzerá ako z obrázku. Láka nielen milovníkov kníh, ale aj turistov, ktorí si chcú túto nádheru prezrieť. Obchod má niekoľko poschodí a na úplne najvyššom sa nachádza kaviareň.

Parlament

Rumunský parlament mi vzal dych. Nádherná, obrovská budova, ktorá je pôsobivá aj v noci. Je sídlom oboch komôr Rumunského parlamentu a druhou najväčšou budovou na svete.

Rumunské Athenaeum

Sídlo Rumunskej filharmónie, ktoré patrí k najvýznamnejším architektonickým pamiatkam v Bukurešti. Niet sa čomu diviť, je nádherná. V okolí je množstvo lavičiek na oddych a zeleň.

Pasáž s farebnými dáždnikmi

Svoju dáždnikovú alej má už takmer každé tretie mesto. Bukurešť nie je výnimkou. Dáždniky sú situované vo veľmi príjemnej pasáži s kaviarničkami, preto sa dostala na môj zoznam.

Okrem pamiatok je Bukurešť mestom parkov, nájdete ich tu na každom rohu a niektoré sú naozaj obrovské. Pre mňa dva najkrajšie sú Cismigiu park a Regele Mihai. V oboch sa nachádzajú jazerá a prenajímajú loďky.

Kde jesť?

Ako som spomínala, čo sa týka gastronómie, Bukurešť ide s dobou, preto ti dám zopár tipov na skvelé bistrá a miesta s dezertami.

Raňajky

Odporúčam Bistrá Simbio a Frudisiac, obe mali ponuku veľmi chutných raňajok a brunchov. Frudisiac sa síce nachádza trošku ďalej od centra, ale za tie raňajky to rozhodne stojí. Môžeš to spojiť s cestou na víťazný oblúk, ako my. Bistro Sebio je od centra vzidialené asi 15 minút pešo v tichej, špinavšej štvrti, ale nenechaj sa odradiť. Podnik je situovaný v záhradke za domom, má mnoho miesta na sedenie a krásne prostredie. Skvelé ceny sú samozrejmosťou. Pre info: My sme za dvoje raňajky s nápojmi platili cca 14€.

French Revolution

Nejde síce o typický rumunský dezert, ale musím sa s tebou podeliť o túto sladkú bombu. Jeden koláčik vychádza v prepočte asi na 3,50€, ale rozhodne stojí za to.

Bistro La Etaj

Ružová kaviareň na streche hotela. Môžeš si vybrať ružové prostredie vnútri alebo príjemnú terasu s výhľadom na parlament. Za mňa sú obe voľby skvelé. V ponuke majú niekoľko cocktailov, snacky, či hlavné jedlá. A obsluha tip-top!

Nočný život

V Bukurešti to žije. My sme napríklad v pondelok celú noc takmer nespali, nakoľko neďaleká diskotéka hrala asi do piatej ráno. Utorok sa to už upokojilo. Mesto je živé aj cez deň. Na barovej ulici sa to hemží pascami na turistov a vítači zvolávajú okoloidúcich do svojich podnikov. Moje tipy, kam ísť na pivo či drink, sú nasledovné.

Rooftop bar Pura Vida

Bukurešť ma niekoľko barov na streche. My sme zvolili tento príjemný na streche hostela, ktorý mal okrem prijateľných cien aj pekný exteriér.

The Urbanist

Napriek tomu, že v ponuke nemali žiadne čapované pivo, tých fľaškových či plechovkových mali mnoho. Krásny interiér, posedenie v okne a milá obsluha.

Shoteria

Nazvem ho “bar na stojáka”. Väčšina ľudí si sem prišla iba vypiť shot a odišla, my sme pri bare stáli dobrú hodinu a ochutnávali všetko, čo sa dalo. Pestrá ponuka chutných shotov rôznych kombinácií, za krátku zastávku to rozhodne stojí.

Doprava

A ešte zopár užitočných tipov na záver: Letisko je vziadelné asi 20 kilomterov od centra. Cesta autobusom trvá necelú hodinu a lístko stojí asi 50 centov (kupuje sa v automate pred letiskom a budeš si potrebovať zakúpiť aj kartu na autobus. Celá doprava v Bukurešti je vraj veľmi chaotická, pokiaľ ide o kupovanie si lístkov). My sme naspäť použili aplikáciu Bolt (nakoľko autobus meškal viac ako 20 minút), ktorý nás vyšiel iba 8 eur. Na letisku sme boli približne za 30 minút. Po Bukurešti okrem autobusov a električiek premáva aj metro.

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

Komentáre

Nataly študuje masmediálnu komunikáciu v Bratislave. Cestovanie je jej veľkou vášnou a tak cestuje vždy, keď je príležitosť. Miluje tiež jedlo, módu a autentické mestské bary či reštaurácie po celom svete. Nohavice na nej uvidíte zriedka, naopak sukňu a tenisky má na sebe takmer nonstop.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

PONUKA DŇA: 4 noci na Zakynthosi v 3*hoteli s raňajkami za 269€ https://t.co/0rd08P5Afs #dovolenky16 hodín dozadu
Mount Everest sa verejnosti otvorí opäť na jeseň https://t.co/ldHZWfBKtG17 hodín dozadu
Tu sa svet točí len okolo golfu. Vitajte v hoteli Kaskáda Brno! https://t.co/r0X9DfLtzV #dovolenky19 hodín dozadu
Grécko má nové podmorské múzeum. Lákadlom je slávny staroveký vrak lode https://t.co/28PSwYMMn7 #novinky19 hodín dozadu
Bali sa otvorí turistom už od septembra. Letenky sa dajú kúpiť od 559€ https://t.co/ESIPbVznbs #novinky20 hodín dozadu
5* Qatar Airways majú výpredaj na Thajsko: letenky na zimu od 499€! https://t.co/bTVAF96i82 #letenky20 hodín dozadu
Austrian Airlines rozprestreli krídla nad Európou. Lietajú do 62 destinácií https://t.co/lBHdHrypBE #letenky20 hodín dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky2 dni dozadu
Kanárske ostrovy zadarmo poistia na COVID-19 všetkých turistov, ktorí tam prídu https://t.co/JlIKSvSV2R #novinky2 dni dozadu
Čo je krajšie? Martinik či Guadeloupe? Letenka od 299€! https://t.co/ckOTtXDMmD #letenky2 dni dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore