Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

8 najlepších destinácií pre milovníkov kníh

8 najlepších destinácií pre milovníkov kníh

Aj ty máš momenty, kedy nedokážeš dať knihu z ruky, lebo to jednoducho musíš dočítať? Na svete je toooľko nesmrteľných príbehov, ktoré žerieme. O to krajšie je, že mnohé z nich sú inšpirované skutočnými miestami a ty ich môžeš navštíviť!

Reklama

Tieto miesta by mali byť na zozname každého knihomoľa:

Edinburgh, Škótsko

Ak je dobrá knižka tvojou kamoškou, potom sa ti určite bude páčiť Edinburgh – prvé svetové UNESCO mesto literatúry! Od filozofa Davida Huma, cez krásne básne Roberta Burna až po drsný svet Trainspottingu či svetoznámeho Harryho Pottera. Mnoho nedoceniteľnej literatúry sa zrodilo v tomto meste. Edinburgh bol tiež inšpiráciou pre niektoré z príbehov Sherlocka Holmesa.

Tipy:

 • V auguste sa v Edinburghu každoročne koná Medzinárodný festival kníh.
 • Choď na čaj alebo kávu do The Elephant House kaviarne, kde bola napísaná väčšina Harryho Pottera.
 • Navštív Múzeum spisovateľov. Je v krásnej útulnej budove zo 17. storočia a nachádzajú sa tu mnohé historické rukopisy, prvé edície kníh a portréty.

Paríž, Francúzsko

Ďalší literárny raj s množstvom kľukatých ulíc a útulných kaviarní. Paríž bol dlho centrom nie len francúzskej, ale aj európskej kultúry. Schádzali sa tu umelci z celého sveta. Paríž inšpiroval velikánov ako Victor Hugo, Jean-Paul Sartre, Oscar Wilde či Ernest Hemingway.

Tipy:

 • Vyber sa k úzkemu domu, v ktorom svojho času býval sám Hemingway. Navštív múzejné domy Victora Huga alebo Balzaca
 • Prejdi sa popri Seine a pristav sa pri jednom zo stoviek pouličných kníhkupectiev, ktoré predávajú použité knihy.
 • Must-see na tvojej knižnej tour je kníhkupectvo Shakespeare & Company z roku 1951. Majú tu úžasnú ponuku kníh v anglickom jazyku.
Most Saint-Michel. Victor Hugo ho spomína v jednej zo svojich noviel

Londýn, Anglicko

Hlavné mesto Veľkej Británie je aj hlavným mestom svetovej literatúry. Mnoho slávnych autorov sa tu buď narodilo alebo minimálne strávilo časť života. Ešte viac z nich si zvolilo Londýn za dejisko svojich nezabudnuteľných príbehov. Mesto je domovom fiktívnych postáv ako Sherlock Holmes či Paddington. Mená ako Dickens či Shakespeare sú samozrejmosťou.

Tipy:

 • Nezabudni na dom Charlesa Dickensa, ktorý je dnes múzeom pre milovníkov jeho nesmrteľných kníh.
 • Detektívky Sira Arthura Conana Doyla ožijú na prehliadke so sprievodcom po miestach, ktoré navštívil Sherlock Holmes.
 • Pozri si Shakespearove hry v slávnom divadle Globe.
 • Zájdi do krásnej Britskej knižnice, kde sa pravidelne konajú aj knižné výstavy, ktoré stoja za návštevu.
 • „Nemiešať, pretrepať“. Daj si drink v Dukes Bar – bare, ktorého martini inšpirovalo autora Iana Fleminga k obľúbenému drinku a ešte obľúbenejšej fráze Jamesa Bonda.
Dukes Bar Jamesa Bonda na James street

Dublin, Írsko

V hlavnom meste Írska je písané slovo oslavované s rovnaku vášňou ako dokonalo načapované pivo. Dublin, spájaný s menami ako Oscar Wilde či James Joyce (jeden z najinovatívnejších a najvplyvnejších autorov všetkých čias), je plný úžasných múzeí a krásnych knižníc. Impozantná Stará knižnica v Trinity College je najväčšou v Írsku. Bola postavená v 18. storočí a je domovom viac ako 200 tisíc knihám.

Tipy:

 • Navštív Múzeum spisovateľov. Okrem iných skvostov tu majú zbierku keltských príbehov.
 • Zúčastni sa dublinského literárneho pub crawl.
Dlhá miestnosť Starej knižnice v Trinity College

Amsterdam, Holandsko

Amsterdam je centrom nie len literárnej kreativity. V roku 2008 dokonca dostal titul Svetové hlavné mesto kníh. V meste je množstvo malých kníhkupectiev, ktoré stoja za preskúmanie. Okrem toho sa tu koná veľa literárnych festivalov. Neslávne slávna Anna Franková je jednou z nájznámejších skutočných literárnych postáv mesta.

Tip:

 • Zájdi do domu Anny Frankovej. Uvidíš aj zimomriavkové značky na stene, ktorými si jej otec značil Anninu výšku a samozrejme originálny denník.
Pred domom Anny Frankovej

Ostrov Princa Edwarda, Kanada

Ryšavé dievča s pehami, ktoré dokázalo snívať od rána do večera. Všetci milovníci Anny zo Zeleného domu určite vedia, o kom hovoríme. Práve knižné dielo Lucy Maud Montgomery, podľa ktorého bol nakrútený i veľmi úspešný rovnomenný seriál, preslávilo kanadský Ostrov Princa Edwarda. Krásny ostrov je často vyhľadávaný práve fanúšikmi príbehu o naivnom dievčati s krásnou dušou. Preslávený Zelený dom je dnes múzeum, ktoré môžeš navštíviť. Nie len tým sa miesto môže pýšiť. Je pokryté kilometrami zelených plání a romantických farmárskych domov.

Tipy:

 • Nasadni na bicykel a pozri si zelené okolie ostrova.
 • Ochutnaj homára, ktorými je ostrov známy, v jednej z miestnych reštaurácií.
Zelený dom

Bukurešť, Rumunsko

V centre Bukurešti sa nachádza impozantné Národné múzeum rumunskej literatúry venované knihám. Je tu viac ako 300 tisíc predmetov, z ktorých mnohé majú fascinujúcu minulosť. V Starom meste je zasa jedno z najkrajších kníhkupectiev v Európe – Carturesti Carusel. Budova má 6 poschodí, viac ako 10 tisíc kníh, 5 tisíc CD albumov a DVD, miesto pre workshopy aj kaviareň. Secesná stavba bola pôvodne rodinnou bankou.

Tip:

 • V kníhkupectve nevynechaj Bistro Carusel s krásnym výhľadom, vegetariánskou ponukou jedla, skvelou vôňou kávy a kníh.
Kníhkupectvo Carturesti Carusel

Petrohrad, Rusko

Tolstoj, Puškin, Nabokov či Dostojevskij. Niektorí z najdôležitejších autorov všetkých čias sa narodili alebo žili v Petrohrade. Domov majstrovských kúskov klasickej aj modernej literatúry je plný literárnych múzeí. Okolité scenérie inšpirovali ruských veľmajstrov k mnohým z ich diel. Určite inšpiruje ku kreatívnym myšlienkam aj teba.

Tipy:

 • Navštív múzeá / domy Puškina (tvoril tu a zomrel), Dostojevského (napísal tu dielo Bratia Karamazovovci), Nabokova (narodil sa tu).
 • Daj si kávu v Literárnej kaviarni, v ktorej tvorili Puškin či Dostojevskij. Ponúkajú tu menu inšpirované ich chuťami.
Dom a múzem Puškina, Petrohrad

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
  • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Cestovanie na Maldivy: stačí test na COVID nie starší ako 96 hodín https://t.co/ih9pHZYaVZ #letenky3 hodiny dozadu
Najlepšie chaty na prenájom s vlastnou saunou alebo vírivkou (naše tipy) https://t.co/A3jQRXOB0E #dovolenky3 hodiny dozadu
PONUKA DŇA: Odštartuj rok 2021 na Maldivách v novom 3*hoteli s plnou penziou od 1586€ https://t.co/os8IiVm9ya #dovolenky3 hodiny dozadu
Japonsko otestovalo nový rýchlovlak šinkansen na princípe magnetickej levitácie https://t.co/tNzS3UkH3W #novinky4 hodiny dozadu
Výsledok do 20 minút, cena 80 libier. Londýnske letisko Heathrow už ponúka rýchlotesty na COVID-19 https://t.co/MknNsZMagl #novinky5 hodiny dozadu
Chaty, chalupy a apartmány. Lacné ubytovanie na Slovensku a 8 dôvodov, prečo sa v roku 2020 oplatí https://t.co/GqCQ6NUMSm #dovolenky6 hodiny dozadu
Exotika bez testu a karantény! Cancún je už otvorený a má certifkát bezpečnosti. Letenky od 299€ https://t.co/1UwUG0UmoH #letenky6 hodiny dozadu
Tipy redakcie: kam môžeme ísť najbližšie týždne na dovolenku? https://t.co/09uD7HGsbR #dovolenky7 hodiny dozadu
Zelené krajiny cestovateľského semafora: všetko čo treba vedieť o vstupe a tranzite https://t.co/SGJb5njzCa #letenky7 hodiny dozadu
Denný počet pasažierov v USA presiahol po prvýkrát od krízy milión https://t.co/9E3weMrIJT7 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Reklama
Reklama
Hore