Nájdeš nás aj na:

Cestopisy

8 najlepších destinácií pre milovníkov kníh

8 najlepších destinácií pre milovníkov kníh

Aj ty máš momenty, kedy nedokážeš dať knihu z ruky, lebo to jednoducho musíš dočítať? Na svete je toooľko nesmrteľných príbehov, ktoré žerieme. O to krajšie je, že mnohé z nich sú inšpirované skutočnými miestami a ty ich môžeš navštíviť!

Reklama

Tieto miesta by mali byť na zozname každého knihomoľa:

Edinburgh, Škótsko

Ak je dobrá knižka tvojou kamoškou, potom sa ti určite bude páčiť Edinburgh – prvé svetové UNESCO mesto literatúry! Od filozofa Davida Huma, cez krásne básne Roberta Burna až po drsný svet Trainspottingu či svetoznámeho Harryho Pottera. Mnoho nedoceniteľnej literatúry sa zrodilo v tomto meste. Edinburgh bol tiež inšpiráciou pre niektoré z príbehov Sherlocka Holmesa.

Tipy:

 • V auguste sa v Edinburghu každoročne koná Medzinárodný festival kníh.
 • Choď na čaj alebo kávu do The Elephant House kaviarne, kde bola napísaná väčšina Harryho Pottera.
 • Navštív Múzeum spisovateľov. Je v krásnej útulnej budove zo 17. storočia a nachádzajú sa tu mnohé historické rukopisy, prvé edície kníh a portréty.

Paríž, Francúzsko

Ďalší literárny raj s množstvom kľukatých ulíc a útulných kaviarní. Paríž bol dlho centrom nie len francúzskej, ale aj európskej kultúry. Schádzali sa tu umelci z celého sveta. Paríž inšpiroval velikánov ako Victor Hugo, Jean-Paul Sartre, Oscar Wilde či Ernest Hemingway.

Tipy:

 • Vyber sa k úzkemu domu, v ktorom svojho času býval sám Hemingway. Navštív múzejné domy Victora Huga alebo Balzaca
 • Prejdi sa popri Seine a pristav sa pri jednom zo stoviek pouličných kníhkupectiev, ktoré predávajú použité knihy.
 • Must-see na tvojej knižnej tour je kníhkupectvo Shakespeare & Company z roku 1951. Majú tu úžasnú ponuku kníh v anglickom jazyku.
Most Saint-Michel. Victor Hugo ho spomína v jednej zo svojich noviel

Londýn, Anglicko

Hlavné mesto Veľkej Británie je aj hlavným mestom svetovej literatúry. Mnoho slávnych autorov sa tu buď narodilo alebo minimálne strávilo časť života. Ešte viac z nich si zvolilo Londýn za dejisko svojich nezabudnuteľných príbehov. Mesto je domovom fiktívnych postáv ako Sherlock Holmes či Paddington. Mená ako Dickens či Shakespeare sú samozrejmosťou.

Tipy:

 • Nezabudni na dom Charlesa Dickensa, ktorý je dnes múzeom pre milovníkov jeho nesmrteľných kníh.
 • Detektívky Sira Arthura Conana Doyla ožijú na prehliadke so sprievodcom po miestach, ktoré navštívil Sherlock Holmes.
 • Pozri si Shakespearove hry v slávnom divadle Globe.
 • Zájdi do krásnej Britskej knižnice, kde sa pravidelne konajú aj knižné výstavy, ktoré stoja za návštevu.
 • “Nemiešať, pretrepať”. Daj si drink v Dukes Bar – bare, ktorého martini inšpirovalo autora Iana Fleminga k obľúbenému drinku a ešte obľúbenejšej fráze Jamesa Bonda.
Dukes Bar Jamesa Bonda na James street

Dublin, Írsko

V hlavnom meste Írska je písané slovo oslavované s rovnaku vášňou ako dokonalo načapované pivo. Dublin, spájaný s menami ako Oscar Wilde či James Joyce (jeden z najinovatívnejších a najvplyvnejších autorov všetkých čias), je plný úžasných múzeí a krásnych knižníc. Impozantná Stará knižnica v Trinity College je najväčšou v Írsku. Bola postavená v 18. storočí a je domovom viac ako 200 tisíc knihám.

Tipy:

 • Navštív Múzeum spisovateľov. Okrem iných skvostov tu majú zbierku keltských príbehov.
 • Zúčastni sa dublinského literárneho pub crawl.
Dlhá miestnosť Starej knižnice v Trinity College

Amsterdam, Holandsko

Amsterdam je centrom nie len literárnej kreativity. V roku 2008 dokonca dostal titul Svetové hlavné mesto kníh. V meste je množstvo malých kníhkupectiev, ktoré stoja za preskúmanie. Okrem toho sa tu koná veľa literárnych festivalov. Neslávne slávna Anna Franková je jednou z nájznámejších skutočných literárnych postáv mesta.

Tip:

 • Zájdi do domu Anny Frankovej. Uvidíš aj zimomriavkové značky na stene, ktorými si jej otec značil Anninu výšku a samozrejme originálny denník.
Pred domom Anny Frankovej

Ostrov Princa Edwarda, Kanada

Ryšavé dievča s pehami, ktoré dokázalo snívať od rána do večera. Všetci milovníci Anny zo Zeleného domu určite vedia, o kom hovoríme. Práve knižné dielo Lucy Maud Montgomery, podľa ktorého bol nakrútený i veľmi úspešný rovnomenný seriál, preslávilo kanadský Ostrov Princa Edwarda. Krásny ostrov je často vyhľadávaný práve fanúšikmi príbehu o naivnom dievčati s krásnou dušou. Preslávený Zelený dom je dnes múzeum, ktoré môžeš navštíviť. Nie len tým sa miesto môže pýšiť. Je pokryté kilometrami zelených plání a romantických farmárskych domov.

Tipy:

 • Nasadni na bicykel a pozri si zelené okolie ostrova.
 • Ochutnaj homára, ktorými je ostrov známy, v jednej z miestnych reštaurácií.
Zelený dom

Bukurešť, Rumunsko

V centre Bukurešti sa nachádza impozantné Národné múzeum rumunskej literatúry venované knihám. Je tu viac ako 300 tisíc predmetov, z ktorých mnohé majú fascinujúcu minulosť. V Starom meste je zasa jedno z najkrajších kníhkupectiev v Európe – Carturesti Carusel. Budova má 6 poschodí, viac ako 10 tisíc kníh, 5 tisíc CD albumov a DVD, miesto pre workshopy aj kaviareň. Secesná stavba bola pôvodne rodinnou bankou.

Tip:

 • V kníhkupectve nevynechaj Bistro Carusel s krásnym výhľadom, vegetariánskou ponukou jedla, skvelou vôňou kávy a kníh.
Kníhkupectvo Carturesti Carusel

Petrohrad, Rusko

Tolstoj, Puškin, Nabokov či Dostojevskij. Niektorí z najdôležitejších autorov všetkých čias sa narodili alebo žili v Petrohrade. Domov majstrovských kúskov klasickej aj modernej literatúry je plný literárnych múzeí. Okolité scenérie inšpirovali ruských veľmajstrov k mnohým z ich diel. Určite inšpiruje ku kreatívnym myšlienkam aj teba.

Tipy:

 • Navštív múzeá / domy Puškina (tvoril tu a zomrel), Dostojevského (napísal tu dielo Bratia Karamazovovci), Nabokova (narodil sa tu).
 • Daj si kávu v Literárnej kaviarni, v ktorej tvorili Puškin či Dostojevskij. Ponúkajú tu menu inšpirované ich chuťami.
Dom a múzem Puškina, Petrohrad
Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Malorka z Viedne na september za výborné ceny od 36€ https://t.co/4cNYTOJczi #letenky29 minút dozadu
Nemeckí vedci budú na koncertoch testovať šírenie koronavírusu https://t.co/NzeOXpNB9x35 minút dozadu
Emirates A380 mieri do ďalších destinácií. Po novom aj do Číny! https://t.co/geBY1uZIhw #letenky35 minút dozadu
Aerolinky Lauda znovu ožijú, lietať však budú pod názvom Lauda Europe https://t.co/Y04z7AbWea50 minút dozadu
Nóri zvažujú karanténu pre Čechov, Litva im už zakázala vstup https://t.co/dBm2hcRGkT #novinky1 hodinu dozadu
NOVÁ LINKA: Ryanair dnes úspešne spustil leteckú linku Košice – Praha https://t.co/4waGbjnS0D #letenky18 hodín dozadu
Z Viedne už kamkoľvek, Lauda smeruje na Maltu a Bratislava opäť lieta chartre https://t.co/ruDPhj7pFF #novinky18 hodín dozadu
Aerolinky TAP Air Portugal od 1. augusta obnovili lety z Prahy https://t.co/QEqdjhS6QR #letenky18 hodín dozadu
Cestovanie na Maltu: pred odletom vyplňte formulár, rúška na palube sú povinné https://t.co/BPdho1SbH0 #letenky19 hodín dozadu
Keňa od 1. augusta spustila medzinárodné lety, vyžaduje negatívny test na COVID-19 https://t.co/D3EG0NrGXU #novinky23 hodín dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore