Nájdeš nás aj na:

Novinky

Ako zmení Brexit cestovanie Britov do EÚ? Už sú známe niektoré nové pravidlá

Ako zmení Brexit cestovanie Britov do EÚ? Už sú známe niektoré nové pravidlá

Hoci ubehli 4 roky od momentu, kedy Veľká Británia hlasovala za odchod z Európskej únie, ešte nie sú jasné všetky detaily. Aktuálne vydala britská vláda presnejšie pokyny týkajúce sa cestovania a zmien, ktoré by mali občania od januára 2021 očakávať.

Reklama

Nové pravidlá sa týkajú Britov, ktorí budú chcieť navštíviť EÚ, Švajčiarsko, Nórsko, Island a Lichtenštajnsko. Niektoré z nich sa však nevzťahujú na cestovanie do Írska.

Čo sa teda v roku 2021 zmení pre Britov?

  • Cestovný pas musí byť platný aspoň 6 mesiacov.
  • Cestovný pas by nemal byť vydaný viac ako pred 10 rokmi.
  • Briti mohli v minulosti na cestovanie po Európe využívať EHIC – Európsku kartu zdravotného poistenca, ktorá zabezpečovala ošetrenie zdarma alebo za znížené poplatky. Týmto kartám vyprší platnosť na konci roku 2020 bez ohľadu na to, aký dátum expirácie karta uvádza.
  • Skomplikuje sa aj cestovanie s domácimi zvieratami. Musia im odobrať krvné vzorky, zaočkovať ich a očipovať. Krv musí byť spracovaná laboratóriom schváleným Európskou úniou a po výsledkoch musia majitelia čakať na vycestovanie ešte ďalšie 3 mesiace.
  • Britskí návštevníci môžu ako turisti zotrvať v Európe maximálne 90 dní. Cestujúci, ktorí idú do EÚ za prácou, biznisom alebo štúdiom budú potrebovať víza.
  • Zmena môže nastať aj v mobilných roamingových službách, operátori si môžu navýšiť ceny za spojenia medzi Veľkou Britániou a Európou.
  • Je možné, že vodiči budú potrebovať medzinárodný vodičský preukaz, teda povolenie na šoférovanie v niektorých krajinách a dôkaz poistenia auta.

Zdroj informácií: Lonely Planet

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na redakcia@pelipecky.sk. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na novinky@pelipecky.sk. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

Komentáre

Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

Bude test na COVID-19 bežnou súčasťou check-inu? Aerolinky sa už na to pripravujú https://t.co/jAa4f25PQg #novinky39 minút dozadu
Nízke Tatry – Chopok – gurmánsko-turistický trip https://t.co/0IOROOWOrF #cestopisy47 minút dozadu
10 najkratších európskych letov za rok 2019 https://t.co/YjA9ohhV7O #cestopisy50 minút dozadu
Zelené krajiny cestovateľského semafora: všetko čo treba vedieť o vstupe a tranzite https://t.co/SGJb5njzCa #letenky3 hodiny dozadu
Južná Afrika má nové aerolinky. Pomenovať ich má verejnosť https://t.co/MjvngLt38L #novinky3 hodiny dozadu
Sydney chce využiť pandémiu a zmeniť sa na 24-hodinové mesto https://t.co/mbB3srNUAI #novinky3 hodiny dozadu
Tipy redakcie: kam môžeme ísť najbližšie týždne na dovolenku? https://t.co/09uD7HGsbR #dovolenky3 hodiny dozadu
Austrian Airlines po mesiacoch obnovia linku do Šanghaja https://t.co/R7L7iI0BBn #novinky4 hodiny dozadu
Ktoré krajiny môžeme navštíviť: mapa, aktuálne odporúčania a zákazy (COVID-19) https://t.co/x7NNWluw1g #novinky4 hodiny dozadu
Bez testu i povinnej karantény. Tieto krajiny môžeme slobodne navštíviť https://t.co/tNryB3mapQ #letenky4 hodiny dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore