Nájdeš nás aj na:
londyn

Novinky

Ako zmení Brexit cestovanie Britov do EÚ? Už sú známe niektoré nové pravidlá

Ako zmení Brexit cestovanie Britov do EÚ? Už sú známe niektoré nové pravidlá

Hoci ubehli 4 roky od momentu, kedy Veľká Británia hlasovala za odchod z Európskej únie, ešte nie sú jasné všetky detaily. Aktuálne vydala britská vláda presnejšie pokyny týkajúce sa cestovania a zmien, ktoré by mali občania od januára 2021 očakávať.

Reklama

Nové pravidlá sa týkajú Britov, ktorí budú chcieť navštíviť EÚ, Švajčiarsko, Nórsko, Island a Lichtenštajnsko. Niektoré z nich sa však nevzťahujú na cestovanie do Írska.

Čo sa teda v roku 2021 zmení pre Britov?

 • Cestovný pas musí byť platný aspoň 6 mesiacov.
 • Cestovný pas by nemal byť vydaný viac ako pred 10 rokmi.
 • Briti mohli v minulosti na cestovanie po Európe využívať EHIC – Európsku kartu zdravotného poistenca, ktorá zabezpečovala ošetrenie zdarma alebo za znížené poplatky. Týmto kartám vyprší platnosť na konci roku 2020 bez ohľadu na to, aký dátum expirácie karta uvádza.
 • Skomplikuje sa aj cestovanie s domácimi zvieratami. Musia im odobrať krvné vzorky, zaočkovať ich a očipovať. Krv musí byť spracovaná laboratóriom schváleným Európskou úniou a po výsledkoch musia majitelia čakať na vycestovanie ešte ďalšie 3 mesiace.
 • Britskí návštevníci môžu ako turisti zotrvať v Európe maximálne 90 dní. Cestujúci, ktorí idú do EÚ za prácou, biznisom alebo štúdiom budú potrebovať víza.
 • Zmena môže nastať aj v mobilných roamingových službách, operátori si môžu navýšiť ceny za spojenia medzi Veľkou Britániou a Európou.
 • Je možné, že vodiči budú potrebovať medzinárodný vodičský preukaz, teda povolenie na šoférovanie v niektorých krajinách a dôkaz poistenia auta.

Zdroj informácií: Lonely Planet


Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected]. Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected]. Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

 • Výbery z bankomatu zdarma, výhodné kurzy pri cestovaní do zahraničia a cashback u obľúbených značiek získaš exkluzívne cez Pelikán, založ si konto cez Revolut
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 15-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
   • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
   5/5 - (2 votes)
  Komentáre

  Hana je z Bratislavy, kde vyštudovala žurnalistiku. Vyskúšala si život vo Varšave ako študent médií a v Berlíne ako redaktor v online magazíne. Pracovné skúsenosti ju zaviali do cestovného ruchu a tam sa doteraz cíti ako doma. Miluje víkendové city breaky po európskych destináciách, ale aj exotiku.

  Hore