Nájdeš nás aj na:

Dovolenky

Ako si užiť Bratislavu za jeden víkend? Tipy pre domácich aj turistov

Ako si užiť Bratislavu za jeden víkend? Tipy pre domácich aj turistov

V Bratislave nič nie je. Bratislavu prejdete za pol dňa. V Bratislave sa nedá dobre najesť. Čo tam budeme robiť celý víkend? To kto povedal? 

Reklama

V tomto článku nájdete niekoľko dôkazov, prečo sa Bratislavu oplatí navštíviť aj niekoľkokrát za rok. Nižšie ponúkame návod, ako si ju užiť plnými dúškami a ochutnať z každého bratislavského rožka-troška. Mnohí by ste určite vedeli doplniť ďalšie vlastné obľúbené miesta a my sa budeme veľmi tešiť, ak aj od vás dostaneme nové tajné tipy čo vidieť, kam sa ísť najesť a ktoré múzeum neobísť. 

Čo treba vidieť a zažiť v Bratislave?

Ak ste už prešli všetky povinné zastávky od Bratislavského hradu, Dómu sv. Martina, Starej Radnice, Michalskej brány, Primaciálneho paláca, Grassalkovichovho paláca, Slavín, Modrý kostolík a vyviezli ste sa aj na UFO, podme sa pozrieť aj na menej známe miesta, kde nestretnete všetkých turistov a známych. 

Vyberte sa napríklad za históriu 2. Svetovej vojny do Petržalky, kde sa nachádzajú vojenské bunkre, alebo sa prejdite po Kapitulskej, jednej z najstarších a najkrajších ulíc v centre, kde si môžete vždy zaručene oddýchnuť od davov.  

Ak máte radšej galérie, v centre mesta nevynechajte Nedbalku, kde na vás čakajú diela slovenských velikánov, ktorí vytvorili časť nášho kultúrneho dedičstva, a potom sa presuňte ďalej do mestskej časti Čunovo, kde sa nachádza Galéria moderného umenia Danubiana, ktorá je výnimočným miestom v Bratislave. 

Bratislava dýcha na každom kroku židovským kultúrnym dedičstvom. Kedysi bývala jedným z najdôležitejších stredísk židovského života v Európe a dodnes tu pôsobí malá židovská komunita. Zachovali sa tu mnohé významné pamiatky a stále fungujú dve židovské múzeá. V Bratislave nájdete starú židovskú synagógu, pamätník Chatama Soféra, Židovské komunitné múzeum so svojou stálu expozíciu “Židia v Bratislave a ich kultúrne dedičstvo”, alebo aj Múzeum židovskej kultúry, ktoré sídli v dome, ktorý prežil zničenie historickej bratislavskej štvrte v šesťdesiatych rokoch.

Kam za kultúrou v Bratislave?

Kam sa pôjde v lete 2020 za kultúrou v hlavnom meste môže byť naozaj ťažká otázka. Všetci sme boli zvyknutí na živé letá na Dunaji, koncerty na Devíne, majálesy sú len matnou spomienkou z minulého roka a zoznam zrušených podujatí je naozaj dlhý. Netreba ale hádzať flintu úplne do žita, niečo zaujímavé nás určite čaká. 

Ak máte po dlhej prestávke chuť zájsť do divadla, v lete hrá napríklad divadlo GUnaGU, do konca júna stihnete ešte pár predstavení v Divadle v podpalubí alebo v La Komike, alebo navštívte Shakepearovské hry na Bratislavskom hrade. V Kine Lumiér na vás čaká prehliadka talianskeho filmu v rámci festivalu Dolce vitaj, v ich programe sa nájde aj veľa iných výborných titulov a ja osobne sa už neviem dočkať utorkových koncertov na Rudnayovom námestí. 

Kam s deťmi v Bratislave?

V Bratislavskej ZOO, na vás čakajú zebry, ťavy, hrochy, nosorožce, žirafy, biely tiger, levy aj medvede s opicami. Pre najmenších je tu aj Dinopark, kde nájdete desiatky realistických exponátov vyhynutých dinosaurov. Kontaktná mini ZOO pri Devíne je miesto, kde sa môžete dostať do bezprostrednej blízkosti ovečiek, lamy, medvedíka čistotného či pštrosa. Na biofarme v Stupave môžu detičky vidieť, ako sa dojí ovečka alebo vyrába ovčí syr, alebo sa povoziť na poníkoch.

Ak vaše detí zatúžia po väčšom dobrodrúžstve, zoberte ich na Železnú studničku alebo na lankovku na Kamzík. No úplne najväčším zážitkom môže byť noc v Domčeku na strome, ktorý sa nachádza v Kačínskej doline nad chatou Kačín vo výške 6 metrou nad zemou a ponúka naozaozaj netradičný zážitok, počas ktorého je možné jedinečným spôsobom vnímať všetkými zmyslami okolitú prírodu a tak hlbšie spoznať les.

Výborné tipy kam s deťmi nájdete aj na tejto stránke.

Odporúčame tiež Domček na strome.

Kam na obed v Bratislave?

Už ste aj vyhladli? Vegetariáni, vegáni, mäsožrúti, milovníci talianskej kuchyne aj Ázie či tureckého kebabu? V Bratislave je toho dosť pre každého.

Na najlepšie vietnamské bun bo nam bo odporúčame zájsť do Bamboo na Námestí SNP, ak máte chuť na curry, tak šup do Svadby a kari na Vysokej, za pravou Áziou si skočte do Ram´s bistra na Jakubáku, na skvelú Čínu do Jasmínu, najlepšie Poké misky do Alóha Poke baru, na Indiu do Royal Kashmir, na kúsok Talianska do U Taliana, na burger do Roxoru, na kebab do Istanbulu 34 a na belgické hranolky do Orbisu. Váš zoznam určite pokračuje ďalej 🙂 

Kam na kávu v Bratislave

Aj vy odmietate objavovať tajné zákutia mesta a jeho okolia bez pravidelného doplnenia kofeínu? Tu sú kaviarne, ktoré nasklamú a ponúknu vám výbornú kávu so slovenských pražiarní, alebo / a aj štýlový interiér a výbornú obsluhu. 

Ak ste práve v centre mesta zájdite do Triplefive, je to skvelá pražiareň a kaviareň s príbehom, ktorá sa nachádza v blízkosti prezidentskej záhrady. Vlastnú kávu si praží aj stará známa kaviareň Coffeein, na ktorú narazíte na Grosslingovej ulici, kde okrem skvelej kávy ochutnajte aj ich koláčiky. Kávu so slovenskej pražiarne 9 grams coffee nájdete vo Volavke. Túto útulnú kaviareň s dizajnovým interiérom v príjemných farbách a s milou obsluhou nájdete na Miletičke v tehlovom dome s podlubím. 9 grams coffee majú v mlynčeku aj vo 5points na Panskej. Kávu od bratislavskej kaviarne Goriffee nájdete v ich kaviarni Kaffeehouse Goriffee, ktorá je prepojená s multimediálnou knižnicou a je dokonale kreatívnym priestorom na prácu, štúdium a stretnutia. 

Kam na pivo a pohár vína v Bratislave?

Ak ste dostali chuť na pivo, poďme do Umelky pri Eurovei, do Funusu v Horskom parku, alebo si spravte “túru” na Kamzík a dajte si ho v bufete. Áno, znie to mierne bizarne, ale bývalé verejné toalety na Kollárovom námestí sa tiež môžu pochváliť bohatým výberom pív z malých a kvalitných pivovarov. Zoznam nám môže pokračovať donekonečna a každý by pridal svoj obľúbený od Dunajského pivovaru, Bratislavského meštianskeho pivovaru, Fabriky, Kláštorného pivovaru, cez výčapu u Ernoho po Žil Verne. 

Ak ale preferujete pohár dobrého vína na peknom mieste, odporúčame pokojné miesto Pinot u Brunu priamo pri Dóme sv. Martina, alebo objavte poklad skrytý v historickom centre v Národnom salóne vín, ktorý nájdete v Apponyiho paláci – v Múzeu vinohradníctva a vinárstva v Bratislave. Vyskúšajte workshopy a ochutnávky vín s profesionálnym someliérom doplnené o drobné delikatesy. Reštaurácia a vinotéka Selaví, kde si okrem výborného vína zo slovenských a moravských vinárstiev doprajte aj skvelú večeru. 

Kam za športom v Bratislave

Na cyklistických chodníkoch v Karpatoch môžete bicykľovať donekonečna, zabehať si po hrádzi až cez 3 štáty a ak máte chuť na adrenalínovejší zážitok, vyskúšajte lezenie na umelej stene K2 alebo vo Vertigo. Na turistiku zájdite až do Kuchyne, nie tej vašej ale na Záhorí a vybehnite si to na Vysokú, nie tu tatranskú, ale malokarpatskú, ktorú zvládnete aj cez týždeň po práci. 

Kam do prírody v Bratislave?

Možno si to neuvedomujeme, ale Bratislava patrí medzi najzelenšie mestá na svete a podľa rebríčka, ktorý na základe Open Street Map zostavil TravelBird, sme skončili na treťom mieste po Islandskom Reykjaviku a Novozélandskom Aucklande. Rátali lesy, parky, trávniky sady, ihriská aj vinice. Samozrejme, všetci by sme privítali viac mestských parkov priamo v meste, ale poďme využiť to, čo nám mesto ponúka, od Sadu Janka Kráľa, po Medickú, či Grassalkovičovu záhradu, alebo krásny zabudnutý kus lesa v Horskom Parku, ktorý je oázou pokoja, plný lesných chodníkov, stromov a nedotknutého prostredia. Spolu s historickou horárňou a legendárnou krčmou Funus vytvárajú skvelé miesto na relax. Bratislava však svoje miesto získala najmä kvôli okolitým mestským lesom, na Kolibe, Kamzíku, Železnej studničke či lužným lesom pri Dunaji. 

Kde sa ubytovať v Bratislave?

Či už cestujete vo dvojici alebo s rodinou, ideálnou voľbou na ubytovanie sú útulne zariadené apartmány na najlepších adresách v centre mesta. Vybrať si môžete z jednospáľnových apartmánov až po veľké rodinné apartmány, ktoré ponúkajú komfort domova na viac ako 100m2, 3 spálne, 2 kúpeľne a kompletne vybavenú kuchyňu. Veľkou výhodou tohto druhu ubytovania je úplne bezkontaktný check-in a check-out, takže ak túto letnú sezónu budete preferovať stretávať čo najmenej ľudí, Ambiente apartmány sú najideálnejšou voľbou. Apartmány sú klimatizované, takže sa nemusíte obávať dusných letných dní a nocí. Nachádzajú sa v smart objektoch na Janáčkovej alebo na Suchom mýte, kde si môžete ráno dopriať aj skvelé raňajky priamo v budove. 

Ak máte pripomienku alebo ste našli chybu, napíšte, prosím, na [email protected] Ak máte super cestovateľský príbeh, recenziu, reportáž či blog a chcete sa o svoje zážitky podeliť so svetom, nebojte sa nám svoj text poslať na [email protected] Radi ho zverejníme v sekcii Cestovatelia.


Špeciálne zľavy pre našich čitateľov

  • Do pozornosti tiež dávame info o GreenPass aplikácii, v ktorej vieš uchovávať vakcinačný certifikát, certifikát o prekonaní Covid-19 a výsledok PCR/antigénového testu
  • Výhodný bus na letisko? Odporúčame ti našich kamošov zo Slovak Lines - bezplatná Wi-Fi, klimatizácia, nástup priamo pri termináli letiska, Viedeň - Bratislava 12-krát denne
  • Odporúčame ti aj našu uzavretú Facebook skupinu Pelipecky.sk VIP.
    • Naša srdcovka - cestovateľský newsletter, ktorý odoberajú desaťtisíce cestovateľov:
Komentáre

Mirka si už dávno uvedomila, že jeden život jej bude málo, aby stihla zažiť všetko čo si naplánuje a navštíviť všetky miesta o ktorých sníva. Preto vyberá vždy to najlepšie. Najviac miluje neporušenú prírodu ďaleko a vysoko v horách. Stretnete ju na lyžiach, v meste pri knihe, na káve, na skale, v posilke, telocvični, v galérii, so psom v lese, či bežať popri Dunaji. V Pelikáne robí presne to, čo ju baví a ako produktová špecialistka pre vás spája najlepšie letenky s najlepšími hotelmi a zážitkami.

Odporúčame

Horúce #PELIPECKY

Novinky a správy zo sveta cestovania

TOP roadtripy v USA: 6 najkrajších ciest naprieč Amerikou! https://t.co/KxpoZZOId1 #cestopisy12 hodín dozadu
PONUKA DŇA: Last minute dovolenka v Egypte s all inclusive, letenkami z Bratislavy a 4*hotelom za 383€ https://t.co/F5TvUvSIcU #dovolenky12 hodín dozadu
Bari, Catania, Alicante. Objav autentické kúty Talianska a Španielska (letenky od 21€) https://t.co/Ct4I6MlmKp #cestopisy13 hodín dozadu
10 dôvodov, prečo je Zadar tak príťažlivou destináciou + letenky na jeseň od 21€ https://t.co/o889GhIRFI #cestopisy13 hodín dozadu
Madeira, ostrov kvetín a večnej jari. Letenky za 129€ aj na budúci rok https://t.co/CAR6AsgMQd #cestopisy13 hodín dozadu
USA v novembri otvoria hranice pre zaočkovaných turistov z EÚ aj Veľkej Británie https://t.co/iHe6gLYSJY #novinky14 hodín dozadu
So službou FLEX zrušíte svoj pobyt bez udania dôvodu 14 dní pred odletom https://t.co/jHqMvwZEcr #dovolenky1 deň dozadu
USA pripravujú plán na otvorenie hraníc pre zaočkovaných turistov z EÚ aj Veľkej Británie. Hovorí sa už o novembri https://t.co/iHe6gMgu8y #novinky1 deň dozadu
Hotel Clover Patong: vyskúšali sme luxusný SHA+ hotel na slávnej pláži (recenzia) https://t.co/1YYwjxUXBh1 deň dozadu
Máš rád peckové ponuky? Vyplň minútový dotazník a daj nám vedieť, čo pre teba máme pripraviť na jeseň a zimu https://t.co/FOE8HXda5t #novinky1 deň dozadu

Odporúčame tiež:

Advertisement
Advertisement
Hore